• Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

        •  

           

           

           

          Wręczenie Certyfikatu ZPB

          7 listopada  2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie przedłużenia Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Z rąk I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach, młodszego inspektora Piotra Dary certyfikat odebrała pani dyrektor – Jolanta Leśniak.

          Wręczenie certyfikatu przypadło na szczególny dzień, ponieważ odbywała się wtedy uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny przypominający wydarzenia sprzed  101 lat. Występy poprzedziło wręczenie certyfikatu oraz krótkie przemówienie mł. insp. Piotra Dary, który podkreślił, jak bardzo ważne jest angażowanie się nauczycieli i uczniów w dbanie o bezpieczeństwo w szkole.

          Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo, to dokument, z którego uzyskaniem wiąże się szereg uwarunkowań. Szkoła, która stara się o Certyfikat, zobowiązana jest do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości w tym zakresie. W ramach działań warunkujących uzyskanie Certyfikatu placówka oświatowa  musi w sposób szczególny traktować  kwestię bezpieczeństwa uczniów oraz dążyć do poprawy infrastruktury sportowo – rekreacyjnej dla swoich podopiecznych. W tym celu montowany jest m.in. monitoring, realizowane są prelekcje, pogadanki i konkursy dot. bezpieczeństwa. Te ostatnie działania ukierunkowane są na podniesienie świadomości dzieci i młodzieży. Ogromne znaczenie ma też współpraca pomiędzy Policją a rodzicami i gronem pedagogicznym.

           

          MIŚ NIEGRZECZNIŚ

          W dniu 08.11.2019 r. w naszej szkole, aktorzy teatru Kurtyna z Krakowa przedstawili spektakl pt.: „Miś Niegrzeczniś”. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klas I – III.

                    W wielkim lesie mieszka Miś, psoci, łobuzuje, nie słucha mamy. Słucha niemądrych rad kolegów. Ciągle ma jakieś kłopoty. Nadchodzi dzień, w którym Miś postanawia się zmienić. „Miś Niegrzeczniś” to bajkowa przypowieść, pełna zaskakujących dynamicznych zwrotów akcji, wypełniona humorem, piosenkami, działaniami interakcyjnymi z publicznością

           

          Przedstawienie zawierało treści wychowawczo- profilaktyczne:

          1. Profilaktyka uzależnień – alkohol, nikotyna.

          2. Podkreślenie możliwości dokonywania wyboru między dobrem a złem.

          3. Nauka szacunku dla rodziców, osób starszych.

          4. Wpływ grupy rówieśniczej na zachowania młodego człowieka.

          5. Ekologia – segregowanie śmieci, nauka prawidłowego zachowania w lesie.

          6. Wpływ czytania książek na rozwój wyobraźni i powiększania zasobu słów.

           

           

          BEZPIECZNY INTERNET

          Firma NETMAR przeprowadziła akcję „Bezpieczny Internet” na terenie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie. Zajęcia zostały przeprowadzone zarówno z rodzicami jak i z dziećmi. Wychowawczynie klas pierwszych dołożyły wszelkich starań, aby ułatwić przeprowadzenie tychże zajęć.

           

           

          PRÓBNA EWAKUACJA 

          Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, 24 października została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki.

              Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

          Po zakończonym alarmie uczniowie wrócili na lekcje.

           

           

          Próbna ewakuacja szkoły

          Sygnał dźwiękowy  i hasło EWAKUACJA, usłyszeli uczniowie naszej szkoły w dniu 11 czerwca 2019 r.  Wszyscy, pod opieką nauczycieli w pośpiechu, ale w porządku opuszczali budynek szkoły i gromadzili się w wyznaczonym miejscu. Ewakuacji przyglądali się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach i OSP w Tenczynie. Pozytywnie ocenili przeprowadzoną ewakuację, udzielając jednocześnie wskazówek na przyszłość. Celem ćwiczeń było przypomnienie planu ewakuacji szkoły i wypracowanie właściwych zachowań podczas ewentualnych zagrożeń.

           

           

          WYCIECZKA JAKO SPOSÓB NA STRES

          W pogodny dzień, 5 czerwca 2019 r., klasa Va, Vb i Vc wzięły udział w wycieczce do Bukowiny Tatrzańskiej.

          Uczniowie pod opieką pań: Moniki Żurek, Katarzyny Kołodziejczyk, Anny Stankiewicz i Katarzyny Burtan oraz wspaniałego przewodnika – p. Michała Jarząbka-Giewonta, przemierzyli malowniczą trasę z Wierch Porońca na Rusinową Polanę. Odwiedziliśmy również sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr na Wiktorówkach i zatrzymaliśmy się w chwili zadumy na symbolicznym cmentarzu ofiar gór.

          Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu profilaktycznego „Okiełznać stres”, który ma na celu pomóc uczniom w radzeniu sobie ze stresem w codziennych sytuacjach. Uczniowie mogli wziąć udział w tym wyjeździe dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniu.

           

          Katarzyna Burtan

           

           

          Odblaskowy tydzień

          W dniach 27.05. – 31.05. 2019 r. w naszej szkole prowadzona jest akcja promująca bezpieczeństwo na drodze związane z koniecznością noszenia elementów odblaskowych. Wszyscy uczniowie zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych w jak największej liczbie. Codziennie uczniowie klas starszych sprawdzają, czy uczniowie wywiązali się z tego zadania. Na zapominalskich czeka „kwaśna” niespodzianka, czyli zjedzenie kawałka cytryny. Trzeba przyznać, że uczniowie, wychowawcy, ale przede wszystkim rodzice wzorowo włączyli się do akcji. Należy tutaj szczególnie pochwalić młodsze klasy. Niektórzy wykazują się niezwykłą kreatywnością, a w naszej szkole i na tenczyńskiej drodze zapanowała prawdziwa moda odblaskowa. Liczymy na to, że uda nam się choć trochę wyrobić nawyk noszenia odblasków, które dzieci przy różnych okazjach otrzymują w szkole i uniknąć jakiegoś przykrego zdarzenia drogowego w przyszłości. Bądźmy widoczni na drodze zwłaszcza w te pochmurne dni i wieczorem.

          Dorota Góra

           

           

          AKCJA „ SPRZĄTANIE ŚWIATA” 2019

          LICENCJA NA… ZAŚMIECANIE

           

          Z radością pożegnaliśmy zimę i zabraliśmy się za porządkowanie swoich domów i ogrodów. Wiosenne porządki w naszej miejscowości jak co roku sprawnie przeprowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Tenczynie w ramach akcji Sprzątanie świata. 5 kwietnia 2019 r. klasy: Va, Vc, VI i VII, pod opieką nauczycieli i wychowawców posprzątały Tenczyn.

          Wybitny polski geograf Florian Plit napisał kiedyś: Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas. Takiej świadomości niestety brakuje wielu mieszkańcom Tenczyna. Dlaczego? Ponieważ podczas naszej akcji nie obyło się bez zaskakujących i przykrych odkryć. Oprócz stosów folii i plastikowych opakowań, znaleźliśmy mnóstwo szklanych butelek i buteleczek po alkoholu (ilość tych drugich była zatrważająca), odpady budowlane, stłuczone lustro wyniesione w reklamówce i porzucone w krzakach, pół roweru górskiego dryfującego po rzece, kremowe buty narciarskie, przepalone świetlówki z garażu, sztuczna choinka, zielony kanister na paliwo, stosy zniszczonych dziecięcych zabawek, dziurawe wiaderka, zużyte opony i pęknięta miska sedesowa… A wydawać by się mogło, że epoka pływających Tenczynką lodówek i wersalek minęła bezpowrotnie. Gdzie tam! Była i zdezelowana lodówka. To widoki skutecznie odbierające chęć do spacerów.

          Takie znaleziska szokują i gorszą. Wywóz śmieci i odpadów wielkogabarytowych odbywa się przecież systematycznie. Płacimy za to. Za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych grożą kary. Dlaczego zatem nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie? Dlaczego nie reagujemy, gdy ktoś śmieci? Dlaczego staramy się, żeby było ładnie tylko w obrębie naszej przydomowej działki, a już z tyłu, za domem, gdzie (nam się wydaje) nikt nie widzi, spychamy do rzeki lub wrzucamy do krzaków to, co nam nie jest już potrzebne?

          Nasza wioska może wyglądać inaczej. Naprawdę. Miejmy nadzieję, że wzrośnie świadomość ekologiczna tych mieszkańców Tenczyna, którym wydaje się, że mają licencję na zaśmiecanie. I oczywiście czekamy z niecierpliwością na kosze na śmieci rozmieszczone wzdłuż dróg. Pociesza jedynie to, że uczniowie byli autentycznie zażenowani tymi odkryciami. Oby nie przywykli, że u nas śmiecenie to norma.

           

           

          Katarzyna Burtan

           

           

           

          WYGRANA W TURNIEJU BRD - GRUPA STARSZA

          25 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Lubniu odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego /BRD/ - etap gminny.

          Na turnieju spotkały się trzy zespoły z naszej gminy. Zabrakło drużyny ze Skomielnej Białej. Zawody składały się z części teoretycznej - test wiedzy o przepisach ruchu drogowego i drugi test dotyczący skrzyżowań oraz części praktycznej - jazda na rowerze w torze przeszkód. Nasza drużyna zanotowała bardzo dobry występ i z dużą przewagą nad konkurencją zajęła I miejsce w turnieju. Na miejscu II uplasował się team z Krzeczowa, a trzecią lokatę zajęli gospodarze zawodów z Lubnia. Ponadto, indywidualnie trzy pierwsze lokaty zdobyli nasi zawodnicy. Pierwsze miejsce przypadło  Konradowi, drugie Karolowi a trzecie wywalczył Damian. Dziękuję chłopakom za zaangażowanie i solidne podejście do przygotowań przed turniejem. Gratuluję świetnego wyniku, na pewno zdobyta wiedza zaprocentuje w nieodległej przyszłości w czasie egzaminu na prawo jazdy. Niestety chłopcy nie będą reprezentować gminy Lubień w etapie powiatowym ponieważ w terminie zawodów uczestniczą w zaplanowanej od jesieni wycieczce do muzeum w Oświęcimiu.

           

           

          IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci – wyniki

          Patrycja Wójcik uczennica naszej szkoły - kl.1b, WYRÓŻNIONA w Konkursie Plastycznym.

          Tegoroczne hasło konkursowe: „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” miało zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych.

          Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. Wszystkie zgłoszone prace oceniały komisje regionalne, a najlepsze prace ze wszystkich województw będą oceniane przez Centralną Komisję Konkursową.

           

           

           

          Konkurs KRUS 2019

          Już po raz IX Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów wiejskich szkół podstawowych.

          „BEZPIECZNIE NA WSI:

          maszyna pracuje a dziecko obserwuje”

           

          Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzanie wiedzy dzieci na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

           

           

           

          KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

          18 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Tenczynie zorganizowano kiermasz bożonarodzeniowy, którego celem było zebranie funduszy na rehabilitację Karinki Flazik uczęszczającej do grupy „Czarodzieje” w Samorządowym Przedszkolu w Tenczynie.

          Zainteresowanie kiermaszem było bardzo duże. Już od samego rana stoisko było oblegane przez uczniów i ich rodziców, którzy chcieli wesprzeć tę szlachetną inicjatywę. Łącznie zgromadzono kwotę 1208 zł.

          Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu, w szczególności: Dyrekcji, Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu i jego Opiekunom, a przede wszystkim tym, którzy zechcieli podzielić się swoim rękodziełem – samodzielnie wykonanymi ozdobami, stroikami, kartkami świątecznymi itp. Dzięki tej akcji, w tym szczególnym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, każdy miał okazję podzielić się swoim sercem z osobą potrzebującą.

           

           

          K.B.

           

           

          Akcja Bezpieczne Ferie Zimowe

          W tegorocznej, niezwykle zimowej scenerii zorganizowaliśmy w szkole działania, które miały zachęcić dzieci do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.

          W dniu 10 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie z policjantem - starszym sierżantem Dawidem Wietrzykiem - oficerem prasowym z myślenickiej komendy. Dzieci z uwagą wysłuchały bezcennych rad, które dotyczyły zarówno bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw na śniegu oraz przestróg dotyczących czasu wolnego spędzanego w domu. Pan policjant zaprezentował uczniom ciekawy film edukacyjny, przypomniał o konieczności noszenia elementów odblaskowych i powtórzył z dziećmi numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy w razie niebezpieczeństwa. Odpowiedział również na liczne pytania, jakie skierowali do niego nasi najmłodsi uczniowie.

          Podczas spotkania odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym przeprowadzonym w klasach I – III „Bezpieczne zabawy zimowe”. Organizatorem konkursu były panie: Dorota Góra, Lucja Kozak oraz Maria Biela. Jury doceniło zaangażowanie dzieci w konkurs i przyznało wiele nagród.

          Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, niektórzy nawet poprosili o pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.

          Życzymy miłego wypoczynku zimowego!

          D.G.

           

           

           

          Góra Grosza

          Jak co roku, w  ramach już XIX edycji „ Góra Grosza”, w dniach  od 26.11 2018 do 02.01.2019r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę pieniędzy, które będą przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.

          Wszystkim ofiarodawcom, nawet najmniejszej monety, bardzo dziękujemy!!!Do kolejnej akcji zapraszamy już za rok.:)

           

           

          Podziękowania

          Szanowna Pani Dyrektor,

          w imieniu firmy NETMAR i swoim pragnę raz jeszcze podziękować  za możliwość przeprowadzenia akcji „Bezpieczny Internet” na terenie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie. Dziękuję za ciepłe przyjęcie i stworzenie bardzo dobrych warunków do przeprowadzenia zajęć zarówno z rodzicami jak i z dziećmi. Wyrażam wdzięczność  wychowawczyniom klas pierwszych, które dołożyły wszelkich starań aby ułatwić mi przeprowadzenie zajęć.

           

           

          Nabór na zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu Lubie(n) programować

           

          Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy rekrutację uczniów na kolejny rok szkolny, która trwa od 12 czerwca 2018 do 14 września 2018 do godziny 15:00.

          W nowym roku szkolnym czekają wycieczki naukowe, zajęcia indywidualne, stypendia, pokazy edukacyjne.

          Zobaczcie fotorelacje z naszych zajęć:

          http://lubien.systema.pl/2018/08/17/pierwsze-wycieczki-juz-za-nami/

          A tu fotorelacja z wycieczki naukowej do Warszawy, tam zwiedzanie m.in. Centrum Nauki Kopernika.

          http://lubien.systema.pl

          Zapraszamy do udziału w projekcie.

          Uczniowie, którzy:

          rozpoczęli już udział w projekcie – podpisują deklarację kontynuowania udziału w projekcie oraz dołączają kopię świadectwa szkolnego za rok 2017/2018

           

           

          znajdują się na liście rezerwowej –  podpisują deklarację przystąpienia ucznia do projektu oraz dołączają kopię świadectwa szkolnego za rok 2017/2018;

          nie składali dokumentów w ramach pierwszego naboru – składają Formularz zgłoszeniowy ucznia z załącznikami wersja PDF

          Wszystkie dokumenty dostępne na stronie projektowej http://lubien.systema.pl w zakładce dla ucznia.

          Dokumenty prosimy przesłać na adres:

          Systema Sp. z o.o.

          Ul. Nawojowska 4 pok. 203

          33-300 Nowy Sącz

           

           

           

          LEKCJA ŻYWEJ  HISTORII

          Dnia 28 września 2018 r. odbyła się żywa lekcja historii na temat "Napoleon i Księstwo Warszawskie". Uczniowie podczas tej lekcji wysłuchali ciekawych opowieści o czasach napoleońskich, poznali stroje i broń żołnierzy, wzięli udział w pokazach tradycyjnego ubioru i walki. Przeprowadzony też został konkurs z nagrodami. Na koniec lekcji przed szkołą odbył się wystrzał z muszkietu, który wzbudził wielki entuzjazm wśród uczniów.

          M.H.

           

           

          „Postaw na Rodzinę”  - wycieczka integracyjna klasy VI

          Dnia 17.06.2018 w klasie VI została zorganizowana wycieczka integracyjna w ramach programu „Postaw na Rodzinę”.  Uczniowie klasy VI wraz z rodzicami, rodzeństwem oraz wychowawcą poszli wspólnie na Luboń Wielki. Najpierw cała grupa przewieziona została autokarem na Naprawę i udała się pieszo na Luboń Mały, a później w kierunku Lubonia Wielkiego. Na szczycie przy schronisku cała grupa zapaliła ognisko , przy którym każdy mógł zjeść drobny poczęstunek, porozmawiać, spędzić wspólnie czas.

          Cały wycieczka miała na celu zachęcić wszystkie Rodziny, aby w swym czasie wolnym, tak jak na tej wycieczce, razem spędzały swój wolny czas. Po wycieczce wszyscy zgodnie stwierdzili, że trzeba takie wspólne wyjścia robić. Aktywność fizyczna w gronie rodzinnym – TO JEST TO !

          Wycieczka została sfinansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniu.

          TP

           

           

           

          "Wyślij pączka do Afryki"

          Tradycyjnie już w "tłusty czwartek" tj. 8.02.2018r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja "Wyślij pączka do Afryki". Akcji patronował brat Marek Socha i p. Janina Chmiel. Pączki sprzedawały:
          Julia Kowal i Weronika Matlak z kl.V oraz Justyna Uchacz i Dominika Rapacz z kl.VII.
          Całkowity dochód ze sprzedanych pączków,a także wolne datki, w kwocie 1000zł zostały przekazane Fundacji "Kapucyni i Misje". Projekty realizowane przez Misjonarzy w Republice Środkowej Afryki i w Czadzie to: otaczanie opieką głodujące dzieci, budowa  szkół, studni, operacje osób niepełnosprawnych ruchowo.
          Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji tj. uczniom, nauczycielom, pracownikom Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tenczynie, a także rodzicom uczniów.

          Równowartość jednego pączka (2 zł) to koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni. Po wejściu na wspomnianą stronę można kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób wesprzeć dożywianie dzieci lub inne projekty prowadzone przez misjonarzy.

          „Cele tegorocznej zbiórki to pomoc głodującym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej, budowa szkół, przedszkola, studni i kaplic. Pięć osób niepełnosprawnych ruchowo zostanie też zoperowanych i przygotowanych do samodzielnego życia” – opisuje akcję brat Jerzy Steliga, prezes Fundacji „Kapucyni i Misje”  .

          Rok temu akcję wspomogło 250 szkół i przedszkoli oraz 60 cukierni i parafii. „Dzięki wsparciu, które zostało nam udzielone, a które traktujemy jako wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy najuboższym na tym świecie, kilkaset osieroconych dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej dostało ciepły posiłek w szkole i uczyło się w godnych warunkach na równych prawach z innymi uczniami” – napisali organizatorzy. W ramach ubiegłorocznej odsłony inicjatywy „Wyślij pączka do Afryki” udało się pozyskać ponad 413 tys. zł.

          JCh, DB

           

           

          Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci 15.11.2017 r.

          W ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli  w ramach projektu “Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Kontynuując te działania grupa uczniów z klasy III gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela informatyki przystąpiła do konkursu. W ramach tego konkursu promujemy świadome korzystanie z Internetu i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie zaangażowani w projekt podzielili się na trzy zespoły. Zespół pierwszy przygotował plakat o tytule „Bezpieczeństwo w sieci”, który był wizytówką całej akcji. Zespół drugi przeprowadził ankietę na temat bezpieczeństwa w sieci w klasach VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Następnie dokonał analizy wyników tej ankiety. Wyniki te zostały również przedstawione wychowawcom klas biorących udział w akcji. Zespół trzeci przygotował prezentację, która przedstawiała wyniki tej ankiety oraz zawierała rady i wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Następnie wszystkie zespoły przedstawiły efekty swojej pracy każdej klasie, w której przeprowadzona była ankieta. Jako podsumowanie akcji wychowawcy poszczególnych klas przeprowadzili lekcje wychowawcze o tematyce związanej z bezpieczeństwem w sieci.

          Test_bezpieczenstwa_internetowego.doc

          bezpieczenstwo.pptx

           

           

          Uroczystość wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”

          W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie we wtorek 31 października 2017 roku odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Pawła Dzierżaka. W uroczystości udział wzięli m.in.: Pan Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski, Pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz Pani Joanna Szypułka reprezentująca Europe Direct w Krakowie, a także przedstawiciele samorządów, szkół i Policji. Łącznie wyróżnienia odebrały 22 szkoły za wzorową realizację założeń projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
          Jedną z wyróżnionych szkół była Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie, a dokładnie oddziały gimnazjalne tejże szkoły. Projekt realizowany był w poprzednim roku szkolnym w Gimnazjum im. Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza w Tenczynie
          Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki pod kierownictwem kapelmistrza Andrzeja Jędryska zadbała o wyjątkową oprawę muzyczną uroczystości, a zgodnie z tradycją uczniowie wyróżnionych szkół zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz różnorodne talenty: Szkolny Zespół Muzyczny „Soltanto” – uczennice kl. VII oraz II i III klas gimnazjalnych wykonał utwory: „Ballada Podbeskidzka” oraz „Blowing in the wind”,
          Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w przygotowanych pokazach Policji, m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy podczas codziennej służby. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji samolotów w muzeum. 

           

           

          Projekt:  Lubie(n) programować

          Szanowni Państwo,

          Informujemy, iż z dniem 15 września 2017 roku rozpoczęła się rekrutacja do projektu pn. Lubie(n) programować onr RPMP.10.01.03-12-0423/16, realizowanego przez Spółkę SYSTEMA wraz z Gminą Lubień współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, Działanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne.

          Projekt obejmuje uczniów następujących szkół:

          (1)  Klasy gimnazjalne w Szkole Podstawowej w Lubniu

          (2) Szkoła Podstawowa w Tenczynie

          (3) Szkoła Podstawowa w Skomielnej Białej

          Co będzie się działo w projekcie:

          Grupowe zajęcia z matematyki (wyrównawcze i rozwijające, 20h/grupę, 10 spotkań po 2h)

          Indywidualne zajęcia z matematyki (4h/ucznia, 4 spotkania po 1h)

          Grupowe zajęcia z programowania (90h/grupę, 30 spotkań po 3h)

          Indywidualne zajęcia z programowania (10h/ucznia, 10 spotkań po 1h)

          Gminna liga mistrzów programowania (4 konkursy w ciągu 2 lat)

          Kółko programistyczne (40h, 5 kółek, 20 spotkań po 2h)

          Fundusz stypendialny (200 zł/m-c dla 120 uczniów)

          3 –dniowe wyjazdy edukacyjneuczniów do Warszawy (wszyscy uczniowie)

          Pokazy/warsztaty edukacyjne dla uczniów organizowane w szkołach (wszyscy uczniowie, 10 pokazów)

           

          Atrakcje dla uczestników projektu:

          Na zajęciach z programowania oraz kółku programistycznym nauka się programowania robotów, tworzenie własnych aplikacji na telefon oraz gier

          Wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – http://www.kopernik.org.pl - tu więcej o tym fascynującym miejscu

          Udział w Gminnej Lidze Mistrzów Programowania, podczas której uczniowie przedstawią stworzone przez swój zespół na zajęciach z programowania gry i aplikacje

          Na pokazach/warsztatach edukacyjnych uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystuje się matematykę i programowanie np. do sygnalizacji świetlnej

          Szansa na otrzymanie stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie na cele naukowe, np. zakup robota, lekcji języka angielskiego, książek

           

          Dokumenty rekrutacyjne oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.lubien.systema.pl

          Zachęcamy też do kontaktu telefonicznego: 791 790 190 i 791 790 39

           

           

           

          Piknik Rodzinny

          Dnia 1 czerwca 2017 r. w ramach Kampanii Profilaktycznej "Postaw na rodzinę" w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie rodzin uczniów klasy pierwszej.

          Na wstępie wychowawca przedstawił założenia tej kampanii.  Następnie uczniowie prezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne.

          W dalszej części uczniowie wraz z rodzicami rywalizowali w różnych konkursachi zabawach sprawnościowo - zręcznościowych.Wszyscy razem spędzili miło czas przy słodkich pysznościach, kawie i herbacie.

           

           

          Sprzątanie Świata

          Środa, 17 maja 2017 roku zarezerwowana była w szkolnym kalendarzu na sprzątanie świata. Uczniowie tenczyńskich szkół po raz kolejny postanowili zrobić coś dla przyrody. W akcji uczestniczyły klasy: V, VI, IIg i IIIg.

          Dziękujemy za zaangażowanie 

           

           

          Próbna ewakuacja

          16 maja 2017 roku odbyła się próbna ewakuacja z budynku  naszej szkoły. Uczniowie po raz kolejny przypomnieli sobie zasady opuszczanie szkoły podczas sytuacji awaryjnych. Manewrom przyglądali się przedstawiciele straży oraz osoby odpowiedzialne za kontrolę bezpieczeństwa w gimnazjum, szkole podstawowej i przedszkolu.

           

           

          Kontrola policji- Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

          W dniu 15 maja 2017 r. odbył się audyt, podczas którego sprawdzono poziom bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły w związku z udziałem  naszego Gimnazjum w projekcie Szkoła Promująca Bezpieczeństwo.

          Do szkoły zawitały policjantki nadkom. Izabela Ciarka oraz  st. sierż. Beata Wcisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w towarzystwie dobrze nam znanego asp. sztab. Szymona Sali z Komendy Powiatowej Policji
          w Myślenicach.

          W oparciu o zapisy Regulaminu nadawania Certyfikatu sprawdzeniu poddano:

          obszar organizacyjny, infrastrukturalny i techniczny projektu,

          sposób realizacji zadań związanych z promowaniem bezpieczeństwa oraz osiągnięte cele.

          Warunkiem  uzyskania certyfikatu jest stworzenie kompleksowego systemu działań opartego na wzajemnej współpracy szkoły z różnymi instytucjami i organizacjami,  w tym z policją, dla których wspólnym celem jest ciągła poprawa bezpieczeństwa, profilaktyka i eliminowanie zjawisk antyspołecznych i patologicznych. Sądzimy, że nam się to udało.

          Wg nas kontrolę policji przeszliśmy pozytywnie. Panie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dokonały oceny w sposób punktowy przy pomocy stosownych arkuszy ocen. Certyfikat przyznawany jest placówkom, które uzyskały 40 pkt. i więcej.

          Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

           

           

          Wizyta w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim

          4-go maja 2017 roku uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w lekcji samorządności. Spotkanie miało miejsce w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Uczestnicy przypomnieli sobie swoją wiedzę nt. struktur wojewódzkich oraz wzbogacili się o nowe treści w tym temacie. Po 2- godzinnym spotkaniu mogliśmy skosztować produkty zarejestrowane ze względu na Chronioną Nazwe Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności z obszarów województwa małopolskiego.

          Za możność uczestnictwa w darmowej lekcji samorządności dziękujemy p. Dyrektor Genowefie Flaga oraz p. Marii Hajdas. 

           

           

          Sukces w Powiatowym Etapie Turnieju BRD

          W środę 26.04.2017 nasza drużyna ze Szkoły Podstawowej w składzie: Rapacz Martyna, Pustelnik Kinga, Blecharczyk Konrad, Chwała Kamil wzięła udział w Powiatowym Turnieju Wiedzy z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W turnieju tym mogły wystąpić szkoły, które w swoich gminach były najlepsze. Obok naszej szkoły przepustkę do tych zawodów uzyskały: SP Wiśniowa, SP Stadniki, SP Myślenice, SP Krzywaczka, SP Skomielna Czarna.

          Zespoły rywalizowały w bardzo trudnych konkurencjach. Każdy z uczestników musiał rozwiązać TEST WIEDZY Z PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO oraz TEST WIEDZY ZE SKRZYŻOWAŃ. Dodatkowo zawodnicy musieli pokazać w praktyce jak wygląda ich jazda na MIASTECZKU DROGOWYM oraz ROWEROWYM TORZE PRZESZKÓD.  Piąta konkurencja na zawodach to PRAKTYCZNE UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY, gdzie uczniowie musieli przeprowadzić akcję ratowniczą. 

          Wszystkie te konkurencje, jasno pokazują że cały turniej to trudna sprawa. Dodatkowo zawodnicy oceniani są przez Policjantów, Strażaków oraz Nauczycieli z innych szkół, co dodatkowo potęguje stres i emocje. 

          Nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze. Każdy zaprezentował się na miarę swoich możliwości. W klasyfikacji ogólnej zajęliśmy bardzo dobre drugie miejsce. Dzieci zostały uhonorowane pamiątkowym pucharem oraz dyplomem. Dodatkowo każdy uczeń z naszej czwórki otrzymał nagrodę indywidualną - głośnik, długopis "szpiegowski" z kamerą i aparatem, oraz kartę pamięci. 

          Gratulacje dla zespołu. Brawo.

           

           

           

          Wygrana w Gminnym Etapie Turnieju BRD

          W poniedziałek 24.04.2017 nasza drużyna ze szkoły podstawowej wzięła udział w Gminnym Etapie Turnieju Wiedzy z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do zawodów przystąpiły trzy szkoły z terenu naszej gminy: SP Tenczyn, SP Krzeczów, SP Skomielna Biała. Naszą szkołę reprezentowali: Martyna Rapacz, Kinga Pustelnik, Chwała Kamil, Blecharczyk Konrad. 

          Zawody odbyły się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubniu. Drużyny najpierw udały się na salę informatyczną, gdzie rozwiązały test wiedzy z przepisów ruchu drogowego (składający się z 20 pytań) oraz drugi test ze skrzyżowań (10 pytań).  Następnie zawodnicy przystąpili do części praktycznej na rowerowym torze przeszkód. Była to bardzo trudna konkurencja, w której trzeba było pokonać takie przeszkody jak: równoważnia, korytarz, przewożenie przedmiotu na uwięzi, żmijka, łezka, slalom, tarka, zatrzymanie w miejscu. 

          Nasi zawodnicy spisali się na medal i wywalczyli pierwsze miejsce. Tym sposobem uzyskaliśmy awans do zawodów powiatowych, które odbędą się w środę 26 kwietna w Myślenicach. Zespół dostał w nagrodę pamiątkowy puchar oraz dyplom. 

          Trzeba też dodać, że indywidualnie, najlepszym zawodnikiem turnieju została Martyna Rapacz, która dodatkowo została uhonorowana pucharem oraz dyplomem. (Kinga Pustelnik była druga). 

          Brawa dla całego zespołu za walkę oraz pełne zaangażowanie. 

          TP

           

           

          TURNIEJ BRD GIMNAZJALISTÓW

          24 kwietnia 2017 r. w Gimnazjum w Lubniu odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego /BRD/ - etap gminny. 

          Na turnieju spotkały się trzy gimnazja z naszej gminy. Zabrakło drużyny ze Skomielnej Białej. Zawody składały się z części teoretycznej - test wiedzy o przepisach ruchu drogowego i drugi test dotyczący skrzyżowań oraz części praktycznej - jazda na rowerze w torze przeszkód. Nasza drużyna zanotowała średni występ i zajęła II miejsce w turnieju. Pierwsze miejsce i awans do etapu powiatowego wywalczył bardzo pewnie zespół z Gimnazjum  w Lubniu. Na miejscu III uplasował się natomiast team z Krzeczowa. Najlepszy wynik z naszych chłopców zanotował Jakub Wójcik, który indywidualnie zajął IV miejsce. Dziękuję chłopakom za zaangażowanie i solidne podejście do przygotowań przed turniejem. Szansa na poprawę wyniku w następnym roku szkolnym.

          Skład naszej drużyny:  Jakub Wójcik, Karol Blecharczyk, Damian Michalak, Krzysiek Leksander kl. II.

           

          Konkurs o tematyce profilaktycznej 17.04.2017 r.

          Liczna grupa gimnazjalistów wzięła udział w konkursie plastycznym "Uzależnieniom mówimy - NIE!".

          Spośród zgłoszonych propozycji najbardziej spodobały się prace:

           Marii Szczeapniec  i Pauliny Michalak  ( z Kl. III.)- I miejsce

           Moniki Rapacz  i Marii Rapacz ( z kl. III)- II miejsce oraz

           Klaudii Łabuz i Oliwii Jarzmik ( z kl. III)- III miejsce.

          Plakaty wyróżninych uczennic wezmą udział w konkursie na etapie gminnym.

          Gratulujemy !

           

           

          WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI!

          W dniu 23.02.2017 r. (w "tłusty czwartek") została przeprowadzona akcja "Wyślij pączka do Afryki". Akcji patronował br. Marek Socha i p. Janina Chmiel, a pączki sprzedawały uczennice kl. III: Maria Rapacz, Karolina Pustelnik, Oliwia Jarzmik i Angelika Pustelnik.

          Całkowity dochód ze sprzedanych pączków, a także wolne datki zostały przekazane "głodującym dzieciom Afryki".

          Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji tj. uczniom, nauczycielom, pracownikom Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkola w Tenczynie, a także rodzicom i dziadkom.

           

           

          Warsztaty "Cybernauci" 21.02.2017 r.

          W ramach promocji bezpiecznego Internetu oraz umiejętnego wykorzystania m.in. telefonów komórkowych odbyły się w naszej szkole warsztaty: „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.

          Jest to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.

          Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w 3- godzinnym spotkaniu, podczas którego w formie pracy w grupach uczyli się o czyhających zagrożeniach w dobie Internetu.

          Ponadto nowe informacje zdobyło również grono pedagogiczne oraz rodzice naszych gimnazjalistów.

           

          Spotkanie z policjantem 26.01.2017 r.

          Na moment przed feriami uczniowie spotkali się z policjantem. Inspektor Szymon Sala przeprowadził prelekcję nt. odpowiedzialności karnej nieletnich oraz uświadomił młodzież jakie mogą być kary za nieprzestrzeganie ustalonych zasad. Ponadto gość przypomniał o bezpieczeństwie podczas nadchodzących dni wolnych od nauki. 

           

          Przedstawienie "Pamiętnik narkomanki"20. 01. 2017 r.

          Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję na uczestniczyć w przedstawieniu "Pamiętni narkomanki".

           Jest to wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową, a z detaliczną precyzją opisana w książce Barbary Rosiek ,,Pamiętnik narkomanki”, posłużyła do stworzenia postaci KOBIETY w tym scenicznym obrazie. Kolejne etapy choroby, aż po niemal ,,złoty”, czyli śmiertelny strzał, odmierzają rytm poszczególnych scen.

          ,,Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze”. To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu na ten temat.

          A stereotyp jest następujący : ,,mnie się jakoś uda, a zresztą …. cóż tam statystyka, albo wyniki badań…”. A one są przerażające ! Spektakl utrzymany jest w konwencji fabularyzowanego dokumentu.

          Z jednej strony pozwala to zachować wierność książkowym zwierzeniom bohaterki ,,Pamiętnika….”, z drugiej zaś strony daje możliwość wprowadzenia na scenę postaci Narratora, który korzystając z obecnej, a znakomicie bogatszej wiedzy na ten temat, niż w czasach powstania książki, staje się mentorem oprowadzającym widza po meandrach narkotykowej spirali, dodając inscenizacji światła współczesności.

           

          Kolejne sukcesy naszych gimnazjalistów

          W dniu 12.01.2017 r. w Herbaciarni Naukowej w Krakowie w siedzibie Fundacji „Zawsze Warto” odbyło się spotkanie uczniów wyróżnionych w konkursie „Poetyckie Jaskółki”, organizowanym w ramach Jesiennego Święta Poetów. Wyróżnione prace literackie i graficzne zostały zebrane w tomiku „Poetyckie Jaskółki”, któremu patronowała krakowska poetka Ewa Lipska. Finalistką tego konkursu została też uczennica kl. II Gimnazjum im. Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza w Tenczynie Zuzanna Klimas, która przesłała na konkurs pracę graficzną.

          Ponadto Nasze Gimnazjum zostało wyróżnione za interdyscyplinarne i nowatorskie działania w ramach małopolskich obchodów Jesiennego Święta Poetów przygotowanego przez p. Dyrektor Genowefę Flagę i p. bibliotekarz Janinę Chmiel.

           

          Warsztaty edukacyjne "Przerwane dzieciństwo"

          W dniu 1 grudnia 2016 roku uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach "Przerwane dzieciństwo". Zajęcia były bardzo ciekawe. Była porcja wiedzy o trudnych czasach II wojny światowej, o zsyłkach rodzin na Syberię. Była też chwila wzruszeń - relacje dziś już dorosłych ludzi, a kiedyś dzieci, które przeżyły piekło Syberii. uczniowie z przejęciem odtwarzali role dziennikarzy i Sybiraków, z zainteresowaniem detektywów szukali wskazanych pamiątek z Syberii i Afryki. opiekunami podczas wyjazdu były P. Maria Hajdas i Genowefa Flaga.

           

           

          Zapomniane groby 30.10.2016r.

          Przed świętem "Wszystkich Świętych" uczennice gimnazjum udały się na cmentarz, aby uporządkować zaniedbane groby dzieci. Być może, że  już nie żyją rodzice tychże Aniołków, dlatego dziewczynki wyplewiły mogiłki, ustawiły krzyż, ułożyły kwiaty. Na znak pamięci w dzień "Wszystkich Świętych" zapaliły tutaj znicze.

           

          Żywa lekcja historii 19.10.2016 r.

          Grupa rekonstrukcyjna z Torunia przeniosła nas podczas żywej lekcji historii w czasy średniowiecznej Polski. 

          Dostarczona i przypomniana w ten sposób wiedza powinna na dłużej zagościć w głowach naszych podopiecznych.

          Za zorganizowanie wydarzenia dziękujemy pani Marii Hajdas.

           

           

          Prelekcja - Segregacja śmieci

          W dniu 26 września 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas III z przedstawicielem firmy „Ekopoldex” z Polanki. Firma zajmuje się skupem surowców wtórnych oraz recyklingiem tworzyw sztucznych. Uczniowie zostali przeszkoleni jak we właściwy sposób, w trosce o środowisko, w którym żyjemy, prowadzić właściwą segregację odpadów komunalnych. Trzecioklasiści otrzymali zadanie posegregowania odpadów do właściwego pojemnika. Pani prowadząca zwróciła szczególną uwagę na baterie, które powinny być utylizowane i oddawane do odpowiednich skupów. Przedstawiła również etapy przerabiania zakrętek, najpierw na plastikowy granulat, potem na opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Kilka ton zebranych nakrętek wspomaga zakup wózka inwalidzkiego lub rehabilitację chorej osoby. W naszej szkole od lat włączamy się w akcje zbiórki baterii i zakrętek. Mamy nadzieję, że po takiej lekcji nasi uczniowie dostrzegą konieczność segregacji odpadów.

          BD

           

           

          Sprzedaż cegiełek fundacji "Pomóż i Ty"  19.09.2016 r.

          Już od tygodnia uczniowie szóstej klasy biorą udział w kolejnej edycji akcji charytatywnej Szkoło Pomóż i Ty na rok szkolny 2016/2017,rozprowadzając w szkole cegiełki - pomoce naukowe, otrzymane z Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty". Tegoroczna akcja, stawia za cel pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniak, który od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekoodporną. Daniel wymaga całodobowej pomocy i opieki ze strony bliskiej osoby. Z uwagi na stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego niezbędne jest zapewnienie mu systematycznego udziału w zajęciach rehabilitacyjnych wspomagających rozwój. Daniela oraz jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowozek ułatwi podróżowanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. Koszt takiego sprzętu to około 20 000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie otwarcie drzwi do zewnętrznego świata.

          W związku z tym zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej akcji poprzez zakup cegiełek (2zł/szt). Osobom, które już się przyłączyły serdecznie dziękujemy za wsparcie tego szlachetnego dzieła.

           

          Powiatowe Zawody Pierwszwej Pomocy w Dobczycach

           

          31-go maja 2016 w Dobczycach odbyły się zawody pierwszej pomocy, w których uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą teoretyczną i praktycznymi umiejętnościami, pozwalającymi pomóc osobom poszkodowanym. 

          Nasza drużyna w składzie:IZABELA BURTAN, KINGA CZARNOTA, MONIKA RAPACZ (KL. 3B) ZAJĘŁA DOBRE 4 MIEJSCE.

          Za przygotowanie dziewcząt do zawodów dziękujemy p. Dorocie Bulas :)

           

           

          Szkoła Promująca Bezpieczeństwo    2016/2017

           

           

          W roku szkolnym 2016/17 nasza szkoła przystąpiła do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa realizowanego na terenie województwa małopolskiego jako Szkoła Promująca Bezpieczeństwo w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji w Myślenicach.

                      Projekt ten wzorowano na bazie doświadczeń policji holenderskiej. Jego głównym założeniem  jest budowanie lokalnie środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. W projekcie ważne jest aby każdy podmiot wykazał się zaangażowaniem – każdy określa swój zakres kompetencyjny  i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i  społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat.

           

           

          W ramach projektu ZPB staramy się o nadanie certyfikatu "Szkoły Promującej Bezpieczeństwo". Patronat nad powyższym przedsięwzięciem sprawuje Małopolska Komenda Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo przyznawany jest na okres 2 lat po odpowiednim audycie przeprowadzonym przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 

          Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacją projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, na każdym z jego etapów.

              By przygotować naszą szkołę do audytu, czyli wnikliwej oceny stopnia realizacji zadań projektu, zostały podjęte następujące działania:

          •   Badania ankietowe przeprowadzone wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Dane uzyskane z analizy ankiet wytyczyły priorytety podejmowanych przez placówkę działań.
          •    Powołanie Zespołu współpracującego przy realizacji założeń projektu.
          •    Przeprowadzenie wizji lokalnej miejsc najbardziej zagrożonych w szkole oraz jej najbliższej okolicy.
          •   Spotkanie informacyjne dotyczące procedur uzyskiwania certyfikatu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo oraz zaproszenie do współpracy partnerów zewnętrznych.
          •    Opracowanie założeń planu działań i realizacji zadań podjętych w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

              W maju 2017 roku na terenie naszej szkoły zostanie przeprowadzony audyt przez Zespół Certyfikujący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach uczestnictwa w projekcie. Z audytu zostanie sporządzony protokół w formie arkusza oceny. Na jego podstawie szkoła ma szansę uzyskać Certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.

              21 marca 2017 r odbyło się spotkanie partnerów szkoły. Na spotkaniu omówione zostały wyniki analizy ankiet oraz przedstawione zostały propozycje wspólnych działań dla naszych partnerów celem uzyskania Certyfikatu "Szkoły Promującej Bezpieczeństwo". Przed spotkaniem została przeprowadzona wizja lokalna miejsc najbardziej zagrożonych w szkole oraz jej najbliższej okolicy.

           

           

           

           

                                                                               

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
      • +48182682029
      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza Tenczyn 171 32-433 Lubień Poland
      • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH W ZWIĄZKU Z WYKORZYSTANIEM KANAŁÓW KOMUNIKACJI Z ADMINISTRATOREM Administrator danych osobowych. 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie z siedzibą pod adresem: Tenczyn 171, 32- 433 Lubień. 2. Można się z nami kontaktować w następujący sposób: • Listownie: na adres siedziby Administratora. • Mailowo: na adres poczty elektronicznej. • Telefonicznie. Inspektor ochrony danych 1. Inspektorem Ochrony Danych (IOD) jest Sławomir Biliński. Można się z nim kontaktować po-przez telefon komórkowy 668 620 696. 2. Do IOD należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Państwa danych przez Administratora, w tym sprawy dotyczące realizacji praw w zakresie dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania, czy sprzeciwu na ich przetwarzanie. 3. Do kompetencji Inspektora Ochrony Danych nie należy natomiast załatwianie innych spraw, jak np. udzielania porad, przyjmowanie zgłoszeń o wyznaczeniu IOD, przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, udzielanie konsultacji czy rozpatrywanie skarg. Wnioski w tego typu sprawach powinny być kierowane do Administratora. Cele i podstawy przetwarzania 1. Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe w związku z realizacją obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) , oraz wykonywaniem przez admini-stratora zadań realizowanych w interesie publicznym lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (art. 6 ust. 1 lit. e RODO), w zakresie opisanym w treści kore-spondencji. Odbiorcy danych osobowych 1. Dane osobowe mogą zostać udostępnione podmiotom świadczącym usługi na rzecz Admini-stratora (w tym informatyczne, prawne). Odbiorcami, do których mogą być przekazane Pań-stwa dane osobowych będą również organy właściwe do załatwienia wniosku na mocy prze-pisów prawa, którym Administrator Państwa wniosek przekazał. Okres przechowywania danych 1. Będziemy przechowywać Państwa dane osobowe do chwili załatwienia sprawy, w której zo-stały one zebrane a następnie – w przypadkach, w których wymagają tego przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.) – przez czas określony w tych przepisach. Prawa osób, których dane dotyczą 1. Zgodnie z RODO przysługuje Państwu: • Prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii. • Prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych, jeśli są błędne lub nieaktualne, a także prawo do ich usunięcia, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej; • Prawo do ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. • Prawo do wniesienia skargi do Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
    • Logowanie