1
I Wieczornica – 14.11.2018r.
Czy podołamy takiemu przedsięwzięciu jak spotkanie patriotyczne?Czy zrozumiemy te ciężkie, czasem okrutne czasy wojny? Mamy przecież dopiero 9 lat. Takie pytania towarzyszyły dzieciom klas III a i b, które z wielkim zapałem przygotowywały się do swej szkolnej Wieczornicy.
Zorganizowały ją 14 listopada 2018r. na auli wraz ze swoimi wychowawczyniami: Wiktorią Juszczak i Mariolą Szczepaniec. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice i nauczyciele.
Wystrój sali, tablica z pamiątkowymi fotografiami żołnierzy z I i II wojny światowej, przygaszone światła, zapalony znicz, ozdobna lampa na białym stoliku- to wszystko skłaniało uczestników do wyciszenia i przeżywania każdej chwili tego spotkania. Wiersze patriotyczne pięknie recytowane przez Mariusza, Zuzię, Dominikę, Anię, Marcelinę, Julię i Michała skłaniały do refleksji: „Kim jesteśmy?”, „Co to jest Niepodległość?”. Pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Przybyli ułani” – w gromadnym, nastrojowym, wspólnym wykonaniu wyciskały łzy z oczu.
Wspomnienia mieszkańca Tenczyna Stanisława Wójcika pt. „Nie ma przedawnienia zbrodni hitlerowskich” spisane w książce „Cierń mojej młodości”, dały obraz często okrutnych poczynań Niemców na uczestnikach przymusowych robót w III Rzeszy.
W końcowej części spotkania pani Genowefa Flaga zapoznała nas ze swoja książką „100 historii mieszkańców Tenczyna na 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski”. Wspomniała o rodakach, którzy w latach 1914-1918 walczyli na frontach I wojny światowej oraz tych, którzy w ciężkich czasach II wojny doświadczyli wielu cierpień i osobistych dramatów.
Egzamin z lekcji patriotycznej zdaliśmy. Dopełnieniem jej był przygotowany tydzień wcześniej pełen Polskości wystrój klasy, biało-czerwone chorągiewki na ławkach uczniowskich, drzewa rodzinne i piękne kotyliony. Wszystko to można obejrzeć na poniższych zdjęciach. Jesteśmy dumni, że potrafiliśmy w ten sposób uczcić tak wielkie święto i odpowiedzieć z całą godnością na pytanie „Kto ty jesteś?”.
Wiktoria Juszczak
Mariola Szczepaniec
II Wystawa związana z 100 rocznicą odzyskania niepodległości
Na szkolnym korytarzu znajduje się wystawa związana z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Na jednej planszy umieszczone są fotografie Józefa Piłsudskiego i jego cytaty. Na drugiej tablicy znajdują się zdjęcia mieszkańców Tenczyna, którzy podczas I i II wojny światowej walczyli o niepodległość lub doświadczyli szczególnych przeżyć na przymusowych robotach u niemieckich bauerów lub w obozach koncentracyjnych. Na trzeciej planszy umieszczona jest historia Bartka Wyki – starszego ułana, żołnierza I wojny światowej.
Każdy uczeń może się tutaj zatrzymać i poznać historię nie tylko Polski, ale szczególnie historię Tenczyna umieszczoną na starych fotografiach i zachowanych dokumentach. Klasy III a i III b oraz IV, V a VII i III g uczestniczyły w lekcji patriotycznej przeprowadzonej przez P. Genowefę Flagę. Najdzielniejsi (tj. kl. III a i III b) otrzymali pamiątkowe medale z wojska austriackiego. Pozostali uczniowie będą mogli uczestniczyć w lekcji w najbliższych dniach.
G. Flaga
III LEKCJA PATRIOTYCZNA
W dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie klas I – IV uczestniczyli w lekcji patriotycznej w ramach programu edukacyjnego „Polska – moja Ojczyzna”. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą dotyczącą Polski i jej sąsiadów oraz wybitnych Polaków. Dzięki tej lekcji poznały samoloty, które były wykorzystywane podczas II wojny światowej.
Po zajęciach otrzymali dyplomy oraz mieli okazję do wykonania pamiątkowych zdjęć w mundurach, które polscy lotnicy nosili podczas II wojny światowej.
Zajęcia były kolejną okazją do pogłębienia wiedzy o Polsce i kształtowania postaw patriotycznych wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.
IV Mali Toporzanie
W dniu 31.10.2018 r. „Mali Toporzanie” wystąpili w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie z pięknym programem pt. „A wszystko to dobre, bo nase”, który wpisuje się w harmonogram szkolnych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
„Ojczyznę należy kochać, to znaczy dbać o jej dobro, kulturę i tradycję, szanować ją, przekazywać jej wartości przyszłym pokoleniom.
Mali Toporzanie korzystają z tego, że starsze pokolenie tenczynian przekazuje im wiedzę na temat tenczyńskich zwyczajów, obrzędów, piosenek, tańców, a także na temat tego, jak spędzały czas dzieci, jak się bawiły, w jaki sposób pomagały w gospodarstwie domowym. Ich rówieśnicy też kochali Ojczyznę. Chodzili do szkoły, uczyli się, ale po lekcjach musieli pomagać rodzicom. Dzieci wykonywały zadania na miarę swoich możliwości. Najczęściej pasły krowy, owce, gęsi. Ale i wśród tych obowiązków zawsze znalazły czas, aby się pobawić i pośpiewać.
Dzieci pokazały swoim koleżankom i kolegom jak dawniej bywało. Przybliżyli im język naszych babć i dziadków, bo posłużyli się gwarą. W ten sposób sięgnęli do korzeni naszej Małej Ojczyzny.
V JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW
W dniach 15 i 19.11.2018r. w ramach Obchodów Jesiennego Święta Poetów w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie Biblioteka Szkolna zorganizowała spotkanie z poezją w kawiarence przy herbatce. W tym roku sceneria i tematyka poetyckich spotkań związana była z twórczością poświęconą walce o odzyskanie niepodległości. „Drogi do wolności” – to hasło tegorocznych spotkań z poezją. Na jednej z tablic, będącej tłem scenografii, znajdowały się zdjęcia i informacje o mieszkańcach Tenczyna biorących udział w I i II wojnie światowej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom o swoich przodkach walczących na różnych frontach.
Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość uczestniczenia w „Lekcji innej niż zwykle”. W czasie tej lekcji, przy herbatce serwowanej w pięknych filiżankach, uczniowie czytali wiersze znanych poetów, słuchali poezji śpiewanej w wykonaniu wybitnych artystów oraz opowieści o poetach i ich twórczości.
Spotkanie z poezją przygotowała Janina Chmiel – bibliotekarz i Genowefa Flaga – nauczyciel języka polskiego.
VI OGÓLNOPOLSKIE ŚPIEWANIE HYMNU
9 listopada we wszystkich szkołach w Polsce odbyło się uroczyste śpiewanie hymnu narodowego z inicjatywy p. Minister Edukacji Narodowej. Nasza szkoła również uczestniczyła w tym wydarzeniu. O godzinie 11.00 wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Po pięknych występach klas Ia , Ib oraz IIb o godzinie 11.11 wszyscy całą szkołą odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.
Magdalena Jaworska, Gabriela Stachura, Małgorzata Wójcik
VII TANIEC Z FLAGĄ KLAS IA i IB
9 listopada we wszystkich szkołach w Polsce odbyło się uroczyste śpiewanie hymnu narodowego z inicjatywy p. Minister Edukacji Narodowej. Nasza szkoła również uczestniczyła w tym wydarzeniu. O godzinie 11.00 wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Na początku zaprezentowały się dzieci z klas: I a, I b i II b. Klasa II b z wychowawczynią p. Górą zaśpiewała piosenkę pt. „Jestem Polakiem”. Następnie mogliśmy obejrzeć ciekawe tańce w wykonaniu klas I a i I b pod opieką wychowawczyń p. Bulas i p. Kozak. Po pięknych występach o godzinie 11.11 wszyscy całą szkołą odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Po wszystkim uwieczniliśmy to wydarzenie na fotografii i udaliśmy się na aulę, aby zobaczyć występ klasy III g.
Magdalena Jaworska, Gabriela Stachura, Małgorzata Wójcik
VIII AKADEMIA
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach niewoli. Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum pod opieką p. Marii Majewskiej. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu przeszliśmy na aulę aby obejrzeć przedstawienie. Akademię rozpoczęła przemowa pani Wicedyrektor p. Genowefy Flagi. Po pięknym i niezwykle ciekawym przemówieniu wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu skrzypaczek z młodszych klas .
Przedstawienie rozpoczęła wymowna scena przedstawiająca trzy kraje rozbiorcze za które przebrane były dziewczęta. Po nich zobaczyliśmy wzruszającą scenę przedstawiającą ojca i dziecko. Podczas gdy śpiewaliśmy piosenkę „Biały krzyż” na scenę wyszła czwórka chłopców trzymających brzozowe krzyże. Przez całe przedstawienie mogliśmy usłyszeć wiele pięknych wierszy opowiadających o ówczesnej sytuacji w kraju, uczuciach i problemach dotykających tamtych ludzi, a także wiele faktów historycznych. Mogliśmy również usłyszeć słowa jednej z najważniejszych postaci I wojny światowej – Józefa Piłsudzkiego , które przeczytał jeden z uczniów. Na scenie znajdował się projektor, na którym wyświetlane były zdjęcia odpowiednio do tego co chcieliśmy przekazać. Cały klimat przedstawienia tworzyła oprawa muzyczna. Piękne pieśni patriotyczne wzruszały, a całość dopełniała wyjątkowa dekoracja, którą wykonały dziewczęta.
Akademia skłaniała do refleksji, przypomniała o tym co ważne. Czuć było ducha patriotyzmu, mogliśmy również poznać wiele faktów historycznych i uroczyście uczcić to święto.
Magdalena Jaworska, Gabriela Stachura, Małgorzata Wójcik
IX GAZETKI OKOLICZNOŚCIOWE
X PRZEMARSZ KLAS I - III
Chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 9 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III przeszli w biało – czerwonym pochodzie przez naszą miejscowość. Podniosłej atmosferze, która panowała w tym dniu w szkole towarzyszyła wspaniała pogoda na zewnątrz, która sprzyjała aby tą cudowną uroczystość przenieść również poza mury naszej szkoły.
Uczniowie na tę okazję przygotowali biało – czerwone flagi na zajęciach plastyczno – technicznych. Mieszkańcy Tenczyna mieli okazję podziwiać wspaniały korowód w naszych narodowych barwach, składający się z około 100 uczestników. Tenczynianie nie ukrywali zaskoczenia, ale również podziwu dla tej inicjatywy. Uczniowie w trakcie pochodu śpiewali piosenki patriotyczne, które pomogły im utrzymać marszowe tempo. Opiekunami pochodu były panie: Lucja Kozak, Dorota Bulas, Maria Biela, Dorota Góra, Wiktoria Juszczak i Mariola Szczepaniec.
Wróciliśmy do szkoły wypoczęci i szczęśliwi, aby móc dalej świętować tę niezwykłą rocznicę.
XI VI Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"
W dniu 9 X 2018 r. o godzinie 13.00 uczniowie klas IV- VI i VII - VIII oraz III g pisali dyktando "Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości". Tekst najeżony był różnymi trudnościami ortograficznymi. Nie mogło zabraknąć Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rady Regencyjnej, Belwederu, rewii wojskowej na Polu Mokotowskim i wielu innych trudności ortograficznych. Najwięcej emocji wzbudził jednak wyraz: skądinąd.
Pełni napięcia czekamy na wyniki.
Konkurs przeprowadziły: w klasach młodszych P. Katarzyna Burtan,w klasach starszych : Genowefa Flaga
XII 100 BIAŁO – CZERWONYCH ŻURAWI
NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Świetlica szkolna włączając się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowała w październiku akcję wykonywania żurawi techniką orgiami w barwach narodowych. Uczniowie poznali symbolikę japońskiego żurawia chętnie nauczyli się i zrobili 100 biało – czerwonych żurawi. Dekoracja w formie flagi zawisła na szkolnym korytarzu.
Wychowankowie podczas zajęć w świetlicy wykonali również flagi biało – czerwone techniką mozaiki - orgiami.
Wychowawca świetlicy
Marta Kędzior
XII Patriotyczne popołudnie
W niedziele 18 listopada 2018 r. w Szkole podstawowej odbyła się uroczystość patriotyczna w związku z odzyskaniem przed 100 laty przez Polskę niepodległości. Na te okazję przybył Wójt Gminy Lubień P. Kazimierz Szczepaniec oraz przyjechał z Kielc O. Józef Mońko. Na auli zebrało się niespodziewanie bardzo dużo gości – mieszkańców Tenczyna.
Występy rozpoczęła grupa młodzieży licealnej. Przedstawili oni program „Pisk Białego Orła”. Wierszem piosenką zobrazowali sytuację rodziny w momencie wybuchu I wojny światowej. Ojciec i syn muszą opuścić dom, by walczyć o wolna Polskę. Niestety nie dane było, by ojciec wrócił do swoich. Zginął on pod Cieszynem. Opowieści tej towarzyszyła poetycka refleksja Poety, który znalazł w ich domu schronienie. W patriotyczny nastrój wprowadziła widzów muzyka, piękne piosenki, gra aktorów oraz sceneria i rekwizyty. Program z młodzieżą przygotowała Genowefa Flaga, oprawa muzyczna Sabina Burtan Marysia Rapacz, Adela Stożek, Marysia Szczepaniec, Aga Wójcik i Marcin Rekucki.
Podczas występu młodzi ludzie zaprezentowali swoje liczne talenty: Milena Góra zagrała na skrzypcach piosenkę partyzancką. W przerwach Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Andrzeja Stojewskiego przygrywała skoczne i liryczne pieśni legionowe i partyzanckie. Śpiewał je Br. Marek.
Na scenie zaprezentowały się również przedszkolaki. Wycisnęły one wiele łez wzruszenia odśpiewanym z cała powagą „Mazurkiem Dąbrowskiego” oraz innymi piosenkami i wierszami. Grupy przedszkolaków przygotowały panie: Iwona Biedrończyk, Wioleta Stożek i Anna Spiszak. W występ zagazowani byli tez rodzice – Ewa Guśpiel.
Po przedszkolakach kolej na pierwszoklasistów. Był wiersz, piosenka i dwa tańce z biało czerwonymi szarfami. Wspaniale dopracowane układy taneczne obrazowały naszą biała czerwoną flagę. Uczniów przygotowały panie: Dorota Bulas i Lucja Kozak.
Swój talent wokalny zaprezentowały też uczennice gimnazjum i liceum. Sabina, Adela, Marysia i Agnieszka wykonały piękne piosenki nawiązujące do Niepodległej Polski.
Na koniec swój patriotyczny program przedstawił zespół TOPORZANIE. W nastrojowej scenerii wykonali oni pieśni partyzanckie, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania. Pamiętali o 40. rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wykonując pieśń o Papieżu. Swojej Ojczyźnie zaśpiewali zarówno młodsi jak i starsi, chwaląc jej piękno i uroki krajobrazu. Grupę przygotowali prowadzący zespół; Barbara i Andrzej Druzgała oraz Danuta Biedrończyk.
Uroczystość była okazją do zaprezentowania książki Genowefy Flagi pt: „100 historii mieszkańców Tenczyna na 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski”. Jest to 100 opowieści rodzinnych o tych mieszkańcach Tenczyna, którzy walczyli na frontach Wielkiej Wojny oraz tych, którzy doświadczyli szczególnych przeżyć podczas II wojny światowej. W książce zebrano cenne dokumenty oraz fotografie naszych tenczyńskich bohaterów.
Genowefa Flaga