• CZYŃMY POKÓJ -BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

          • Jak co roku przed  Bożym Narodzeniem skauci z całego świata niosą symbol pokoju.
            20 grudnia 2023  r. harcerze Gorczańskiego ZHP im. W. Orkana w Mszanie Dolnej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Pani Dyrektor. Hasło tegoroczne Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Czyńmy pokój”, dlatego dzieląc się światłem ze swoimi bliskimi, pochylmy się nad cennym darem POKOJU dla ludzkości i zainicjujmy refleksję nad tym, czym jest POKÓJ.

            E. Folwarska

          • MIKOŁAJKOWE WARSZTATY EDUKACYJNE

          • W dniu 11 grudnia 2023 r. klasy drugie wraz z opiekunami wybrały się na warsztaty edukacyjne do

            Zagrody w Jędrzejkówce.

            Po przyjeździe na miejsce jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się do dawno minionych czasów. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak dawniej mieszkano.

            Podczas warsztatów dzieci wykonywały prace, które należały do obowiązków ich rówieśników-skubały pierze i wełnę, przebierały groch, fasolę, robiły motki z wełny.

            Przekonały się jak ciężko żyło się dawniej: obsługiwały żarna, sieczkarnię, nosiły wodę,
            a nawet doiły krowę!

            Własnoręcznie przygotowywały i ozdabiały pierniczki, poznały historię ozdób choinkowych
            i wspólnie dekorowały choinkę.

            Odwiedziły zagrodę muflonów, karmiły zwierzaki, miały okazję zjeżdżać z górki na ,,jabłuszkach", śmiechu
            i radości było co niemiara.

            Spotkała nas też NIESPODZIANKA! pojawił się sam Biskup Mikołaj i wręczył każdemu prezenty.

             

            Joanna Dutka

          • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ ...

          • Nasza szkoła przygotowuje się intensywnie do Świąt Bożego Narodzenia. Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie dbają o dekoracje i wystrój, by czas Świąt był magiczny a nauka miła i przyjemna.

          • Mikołajkowy wyjazd klas VII i VIII

          • W środę 13 grudnia uczniowie klas VII a, VII b i VIII wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Skawiny i Krakowa. Najpierw uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas na lodowisku w Skawinie, gdzie wspólnie się integrowali podczas jazdy na łyżwach.
            Następnie uczniowie przejechali do kina Cinema City, gdzie spędzili czas na oglądaniu wybranego przez siebie filmu. Wszyscy wrócili bardzo uśmiechnięci i zadowoleni z mikołajkowego wyjazdu.

            Opiekunami wycieczki byli:
            Bogusława Baniowska, Małgorzata Kośmider, Tomasz Pawłowski.

          • SŁODKI PONIEDZIAŁEK KLAS SZÓSTYCH

          • 11 grudnia 2023 r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole „Słodki Poniedziałek”. Za przygotowanie tego dnia odpowiedzialni byli uczniowie kl. VI a oraz VI b. Już od samego rana przynoszone były słodkości w postaci muffinek, ciasteczek, deserków, ciast. Nie zabrakło także pierniczków. Smakołyki znikały ze stoiska bardzo szybko, a uczniowie na kolejnych przerwach wracali, aby spróbować różnych słodkości.
            Dziękujemy uczniom klas szóstych, a także ich Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie domowych smakołyków na ten dzień. Zebrana kwota 1886,00 zł i 1 euro została przekazana na sfinansowanie szkolnego radiowęzła.
            Na kolejny dzień pełen słodkości zapraszamy w styczniu.

            W imieniu opiekunów Samorządu Uczniowskiego
            Elżbieta Folwarska

          • NIEZWYKŁE PIĘKNO AFRYKI - PROJEKT

          • Uczniowie klasy VI a podczas zajęć j. polskiego przygotowali piękne latawce,
            inspirowane lekturą H. Sienkiewicza pt:,, W pustyni i w puszczy”. Na latawcach znalazły się listy, które uczniowie musieli napisać w imieniu Stasia i Nel, związane z treścią lektury, oraz mogły wysłać do osób, z prośbą o pomoc w odnalezieniu. Uczniowie wykonali także piękne albumy dotyczące fauny i flory Afryki, plemion afrykańskich oraz wierzeń.
            Prace cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.


            E. Folwarska

          • LEKTURY NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE

          • Przekonali się o tym uczniowie kl. VIIa i VIIb. Podczas zajęć j. polskiego mieli okazję czytać utwory z podziałem na role, wcielać się w bohaterów i przeżywać ich emocje. Scenki dramowe i głośne czytanie pomogły niejednej osobie w pełniejszym zrozumieniu problematyki utworów.

            Katarzyna Burtan

          • MIKOŁAJKI W KLASIE III A

          • Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Większość uczniów przyszła do szkoły w strojach z akcentem mikołajkowym. Nasza klasa miała już spotkanie z Mikołajem w Myślenicach i dlatego kolejne prezenty były dla nich miłą niespodzianką. Było dużo radości i uśmiechów.

          • KREATYWNE SPĘDZANIE PRZERW JEST MOŻLIWE

          • W grudniu uczniów czekała miła niespodzianka, powstały dwa miejsca w których mogą się wyciszyć, odpocząć,  zregenerować siły i kreatywnie spędzać czas. Kąciki powstały z inicjatywy Pani Dyrektor Stanisławy Bzdek a wykonawcą pomysłu były p. Karina Kiczek i Katarzyna Kołodziejczyk.

          • BYLIŚCIE GRZECZNI?

          • 6 grudnia w naszej szkole zrobiło się czerwono – ten, kto przyszedł ubrany w tym kolorze, nie był pytany przez nauczyciela. Zainteresowanych zatem nie brakło. Do szkoły przywędrował także św. Mikołaj w asyście aniołków, którzy rozdawali uczniom słodkości.

            Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia.

            Katarzyna Burtan

          • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

          • W dniu 6 grudnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem reprezentującym grupę podróżniczą „Trzask”. Uczniowie klas I-III oraz klas starszych: IV-VIII wysłuchali pasjonującej opowieści o podróży po Namibii ilustrowanej slajdami oraz prezentacją ciekawych oryginalnych przedmiotów używanych przez Buszmenów. Podróżnik opowiadał o kłusownikach, którzy dla pieniędzy odbierają małe gepardy matkom, odcinają nosorożcom rogi, słoniom ciosy. Przybliżył słuchaczom warunki życia Buszmenów i koczowniczego ludu Himba: domy, w których mieszkają, szkołę, do której uczęszczają dzieci, fryzury i ozdoby noszone przez małe dziewczynki, panny na wydaniu, mężatki oraz młodych chłopców, kawalerów. Pokazał publiczności włócznię, strzały i łuk używane przez Buszmenów podczas. I wiele, wiele innych ciekawostek ...

            To już drugie spotkanie uczniów naszej szkoły z podróżnikami grupy „Trzask”. Poprzednio odbyła się prezentacja z podróży po Amazonii.

            Spotkania te są wartościową lekcją przyrody i geografii poprowadzoną z dużą dawką humoru.

          • 14. EDYCJA KONKURSU „PROJEKTANCI EDUKACJI”

          • ,,Projektanci edukacji” to ogólnopolski konkurs, w którym wydawnictwo Nowa Era nagradza grantami najciekawsze pomysły na projekty edukacyjne. W tym roku szkolnym grupa pięciu uczennic z klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie  postanowiła zgłosić swój pomysł do udziału w tym konkursie.

            Uczennice w składzie: Paulina Bobeł, Julia Burtan, Martyna Chwała, Dominika Gracz i Milena Sobieraj od października pracują nad komiksem zatytułowanym ,,Opowiem Ci moją historię”. Komiks będzie opowiadał historię ks. Michała Rapacza od narodzin do męczeńskiej śmierci w Płokach. Dziewczynom na wstępnym etapie pracy nad projektem udało się nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Ten-czyn, które udostępniło prowadzony przez siebie kanał na You Tube, gdzie zamieściły krótki film promujący ich projekt.

            W konkursie można zdobyć grant na realizację projektu w wysokości 2 tys. złotych przyznawany przez Jury i nagrodę w wysokości 1 tys. złotych przyznaną przez internautów w głosowaniu on-line. Głosowanie on-line trwa jeszcze do 15.12.2023 roku. Codziennie każdy może oddać jeden głos na jeden projekt.

            Bardzo prosimy każdego o oddanie głosu na nasz projekt!

            Wystarczy tylko kliknąć przycisk ,,Zagłosuj na ten projekt” przy naszym pomyśle. Następnie wpisać swój adres e-mail i zatwierdzić przyciskiem (jeśli głosuje się pierwszy raz, system poprosi o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).

            Link do projektu: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=23622

            Dziękujemy wszystkim, którzy już zagłosowali.

          • III A W PARKU ROZRYWKI DZIECIECEJ „HIPIHOP”

          • W poniedziałek, 4 grudnia 2023 r. nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Parku Rozrywki Dziecięcej „HIPIHOP” w Myślenicach. Cały obiekt w tym dniu był wyłącznie do naszej dyspozycji. Były zjeżdżalnie, baseny z kulkami, dmuchany zamek, klocki, ścianki wspinaczkowe, park Ninja oraz wiele innych atrakcji. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Św. Mikołajem. Zanim Mikołaj wręczył prezenty, dzieci musiały odpowiedzieć na kilka pytań. Oczywiście odpowiedzi były bezbłędne. W ferworze zabawy czas upłynął bardzo szybko. Z prezentami, szczęśliwi i zrelaksowani ruszyliśmy w drogę powrotną do Tenczyna.

            Lucja Kozak

          • BARBÓRKA 2023

          • 4 grudnia to dzień, w którym możemy podziękować górnikom za ich ciężką pracę, z której korzysta każdy z nas. Nasza szkoła znajduje się w bliskim sąsiedztwie kamieniołomu i wiele tenczyńskich rodzin związana jest z górnictwem, dlatego ten dzień obchodzony jest u nas szczególnie uroczyście. W związku z tym świętem 5 grudnia gościliśmy w naszej szkole górników z pobliskiej kopalni kamienia, ubranych w galowe górnicze stroje. Najpierw obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez klasy drugie pod kierunkiem pań: J. Dutki, A. Piekarczyk i M. Szczepaniec. Uczniowie mieli okazję docenić i podziękować górnikom za ich trud pracy odgrywając scenki rodzajowe, śpiewając śląskie piosenki, grając na instrumentach, recytując wiersze oraz prezentując taniec światła. Występ nagrodzony został brawami i szczerymi uśmiechami przybyłych gości, którzy opowiedzieli o swojej pracy i obdarowali dzieci słodyczami. Na koniec udało się wykonać kilka wspólnych pamiątkowych zdjęć.

            Dziękujemy serdecznie przybyłym gościom i życzymy „Szczęść Boże”.

          • FILMOWY GRUDZIEŃ I NOCOWANIE W SZKOLE

          • 1 grudnia po raz drugi zawitało do nas „Kino w szkole”. Tym razem widownia zgromadziła uczniów z klas I-III. Frekwencja była bardzo wysoka. Projekcja filmu animowanego „Raya i ostatni smok” bardzo zaciekawiła młodych widzów. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko z popcornem, frytami i napojami.

            Tego samego dnia, ale późnym wieczorem uczniowie kl. Vb oraz VIa wraz z wychowawczyniami nocowali w szkole. Aura była wyjątkowo świąteczna – za oknami mocno padał śnieg. Skorzystaliśmy z możliwości obejrzenia filmu w auli. Uczniowie byli zgodni i wybrali tytuł „Kevin sam w domu”. Następnie był czas na zabawy, świąteczne udekorowanie klas oraz mikołajkowe losowanie.

            Dziękujemy rodzicom za ich dyspozycyjność i pomoc w zorganizowaniu grudniowych pokazów filmowych oraz Stowarzyszeniu TEN-CZYN za udostępnienie sprzętu. Dochód z wydarzeń został przekazany na wymianę szkolnego radiowęzła.

            Katarzyna Burtan

          • ANDRZEJKOWE PLĄSY

          • 29 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa, która przyciągnęła spore grono uczniów z klas IV-VIII. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na niezwodnych rodziców, którzy zorganizowali bufet z przekąskami. Zabawy
            z nagrodami przeprowadzili uczniowie z Samorządu. Trzy godziny przemknęły jak z bicza trzasnął. Kolejne harce dopiero w karnawale. Dochód z dyskoteki zasilił fundusz na rzecz wymiany radiowęzła.

             

            Katarzyna Burtan

          • CMENTARZ CHOLERYCZNY NA ROLI MORGI

          • Cmentarz komunalny w Tenczynie został założony w 1959 r. Wcześniej zmarli tenczynianie byli chowani na cmentarzu parafialnym w Lubniu. Są jednak w Tenczynie miejsca, w których również spoczywają nasi przodkowie – to cmentarze choleryczne.

            W zachowanych księgach parafialnych z XVIII i XIX wieku widnieją zapisy, że liczne osoby zmarły w wyniku epidemii. Ze względów bezpieczeństwa takie pochówki odbywały się z dala od ówczesnych osad. W Tenczynie są trzy takie miejsca: na roli Szczerbułowej (nazwa pola „U cmyntorza”, postawiony krzyż, od dawien dawna pole nie jest obrabiane), na roli Kunowowej (obecnie zachowane tylko w nazwie pola „U krzyza” lub „Pod krzyzym”) oraz na roli Morgi (nazwa pola „ Na cmyntorzu”, postawiony krzyż, pole również nie jest obrabiane).

            Na kilka dni przed Zaduszkami, w słotny piątek 27 października uczniowie klasy Vb wraz z piszącą te słowa wychowawczynią odwiedzili ostatnie z wymienionych miejsc. Znajduje się ono nieopodal wieży telekomunikacyjnej na roli Morgi. Pole wokół obrośnięte jest tarniną, ale bez problemu można przejść przez te zarośla i dostać się na miejsce. Obok drewnianego krzyża posadzony jest bukszpan i rosną paprotki. W ciszy
            i skupieniu pomodliliśmy się i zapaliliśmy znicze.

            Dziękuję p. Czesławie Rapacz z roli Morgi za wspólny spacer i pokazanie mi lokalizacji tego cmentarza. Przy okazji miałam okazję zobaczyć nowo odlany betonowy krzyż na terenie jej posesji, który zastąpił wcześniejszy drewniany. Przed wielu laty został on podobno wbity w ziemię właśnie w tamtym miejscu, aby ustrzec mieszkańców roli przed szalejącą epidemią. Według podania zaraza cofnęła się i nie dosięgła Morgów.

            Listopad skłania do refleksji o przemijaniu. Pamiętajmy także o naszych przodkach spoczywających na cmentarzach cholerycznych.

            Katarzyna Burtan

          • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

          • 23 listopada została nawiązana współpraca naszej szkoły z Parafialnym Zespołem Caritas. W jej wyniku powstało Szkolne Koło Wolontariatu, które będzie wspierać działania podejmowane przez s.  Kingę Róg.

            Pierwszą akcją będzie „Świąteczna zbiórka żywności”, która potrwa od 6 do 13 grudnia (szczegóły na plakacie).

            Zachęcamy uczniów do włączenia się w akcje SKW.

            W imieniu SKW

            Bogusława Baniowska i Katarzyna Burtan

          • WOJEWÓDZKI VII PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          • Muzyczne sukcesy - Wojewódzki XVII Przegląd Pieśni Patriotycznej „...serca nutą Ojczyzna”

            23.11.2023 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej pod hasłem  „...serca nutą Ojczyzna”, który odbył się w Lubniu.W przeglądzie udział wzięło ponad 70 podmiotów artystycznych. Od lat konkurs ten  cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników z całego województwa ze względu na świetną organizację i bardzo wysoki poziom artystyczny. Uczennice reprezentujące naszą szkołę odniosły w tegorocznym konkursie ogromne sukcesy!

             

            Magdalena Rapacz ( w kategorii soliści klasy I - III) wykonała utwór "Dziś idę walczyć Mamo" - I MIEJSCE

            Magdalena Rapacz
             

            Milena Góra (w kategorii soliści klasy IV - VIII) wykonała utwór "Moja litania"- II MIEJSCE
            Milena Góra

            Zespół Appassionato (w kategorii zespoły klasy I-III)  z piosenką "Od morza aż do Tatr" - II MIEJSCE
            Zespół

             

            Zespół Soltanto (w kategorii zespoły klasy IV-VIII) z piosenką "Rapsod o Pułkowniku Lisie - Kuli" - I MIEJSCE

            Zespół 2

             

            Gratulacje!
            Skład zespołu Appassionato:
            Biedrończyk Iga - Ib
            Burtan Ewa - IIIa
            Główka Zofia - Ia
            Kośmider Marita - Ib
            Pustelnik Magdalena - Ib
            Rapacz Karolina - Ia
            Rapacz Magdalena - IIIa
            Sobczak Wiktoria - IIIa
            Sraga Beata - Ia
            Studzińska Dorota - Ib
            Szczepaniec Olga - Ib

            Wójcik Magdalena - IIIa
            Skład zespołu Soltanto:
            Biedrończyk Ada - Va
            Filipiec Nikola - Va
            Góra Milena - VIIb
            Kośmider Magdalena - Va
            Kowal Rita - Va
            Prośniak Aleksandra - VIIb
            Sobieraj Alicja - Va
            Stankiewicz Maja - VIb
            Studzińska Ewelina - VIIb
            Szczepaniec Gabriella - VIa
            Żurek Gabriella - VIa


            Uczennice do konkursu zostały przygotowane przez Aleksandrę Stobiecką.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
      • +48182682029
      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza Tenczyn 171 32-433 Lubień Poland
      • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH W ZWIĄZKU Z WYKORZYSTANIEM KANAŁÓW KOMUNIKACJI Z ADMINISTRATOREM Administrator danych osobowych. 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie z siedzibą pod adresem: Tenczyn 171, 32- 433 Lubień. 2. Można się z nami kontaktować w następujący sposób: • Listownie: na adres siedziby Administratora. • Mailowo: na adres poczty elektronicznej. • Telefonicznie. Inspektor ochrony danych 1. Inspektorem Ochrony Danych (IOD) jest Sławomir Biliński. Można się z nim kontaktować po-przez telefon komórkowy 668 620 696. 2. Do IOD należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Państwa danych przez Administratora, w tym sprawy dotyczące realizacji praw w zakresie dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania, czy sprzeciwu na ich przetwarzanie. 3. Do kompetencji Inspektora Ochrony Danych nie należy natomiast załatwianie innych spraw, jak np. udzielania porad, przyjmowanie zgłoszeń o wyznaczeniu IOD, przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, udzielanie konsultacji czy rozpatrywanie skarg. Wnioski w tego typu sprawach powinny być kierowane do Administratora. Cele i podstawy przetwarzania 1. Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe w związku z realizacją obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) , oraz wykonywaniem przez admini-stratora zadań realizowanych w interesie publicznym lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (art. 6 ust. 1 lit. e RODO), w zakresie opisanym w treści kore-spondencji. Odbiorcy danych osobowych 1. Dane osobowe mogą zostać udostępnione podmiotom świadczącym usługi na rzecz Admini-stratora (w tym informatyczne, prawne). Odbiorcami, do których mogą być przekazane Pań-stwa dane osobowych będą również organy właściwe do załatwienia wniosku na mocy prze-pisów prawa, którym Administrator Państwa wniosek przekazał. Okres przechowywania danych 1. Będziemy przechowywać Państwa dane osobowe do chwili załatwienia sprawy, w której zo-stały one zebrane a następnie – w przypadkach, w których wymagają tego przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.) – przez czas określony w tych przepisach. Prawa osób, których dane dotyczą 1. Zgodnie z RODO przysługuje Państwu: • Prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii. • Prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych, jeśli są błędne lub nieaktualne, a także prawo do ich usunięcia, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej; • Prawo do ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. • Prawo do wniesienia skargi do Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
    • Logowanie