O szkole
5 stycznia 1997 r. został oddany do użytku piękny, wygodny i nowoczesny budynek Szkoły Podstawowej w Tenczynie. Uczniowie z rocznika 1982 uczyli się w nowym budynku tylko pół roku, czyli tylko w II półroczu.
1 września 1997 r. do pomieszczeń, które miały być szatnią dla uczniów szkoły wprowadziło się przedszkole. Pomieszczenia nie były wprawdzie wymarzonym miejscem, ale na pewno lepiej spełniały potrzeby maluchów niż pokoje w mieszkaniu prywatnym.
Rok 1999 wprowadził zmiany organizacyjne szkoły. Powołano Gimnazjum w Tenczynie (jako jedno z 3 gimnazjów w gminie). Dyrektorem została Pani Maria Majewska. Wydzielono dla gimnazjum skrzydło szkoły na parterze, dla dzieci młodszych przeznaczono sale na piętrze. Z części pomieszczeń korzystaliśmy wspólnie ( kuchnia, jadalnia, świetlica itp).
W kolejnych latach szkoła wzbogaciła się o piękną salę gimnastyczną, salę korekcyjną z zapleczem sanitarnym, świetlicę, salę komputerową i salę lekcyjną. 10 czerwca 2001 roku poświęcono nowe pomieszczenia i przywrócono szkole imię Adama Mickiewicza. Rodzice ufundowali Sztandar szkoły i pamiątkową tablicę poświęconą byłemu kierownikowi szkoły Panu Włodzimierzowi Krzeczkowskiemu. W tym czasie dyrektorem szkoły podstawowej była pani Maria Biela.
W 2002 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Od 1 września 2002 r. tę funkcję pełni pani Danuta Biedrończyk.
17 czerwca 2006 roku w gimnazjum odbyła się uroczystość poświęcenia Sztandaru szkoły i nadania imienia Sługi Bożego ks. Michała Rapacza, naszego rodaka zamordowanego w 1946 roku przez komunistów.
Ważnym zadaniem w kolejnych latach było pozyskanie i przygotowanie terenu pod budowę boiska sportowego. Wielofunkcyjne ogólnodostępne boisko sportowe oddano do użytku w 2009 roku. Pięknie wyglądające boisko z plastikową nawierzchnią, mimo certyfikatów bezpieczeństwa, nie spełniło naszych oczekiwań. W 2016 roku śliska, plastikowa nawierzchnia została wymieniona na sztuczny trawnik. Wymieniono także bramki, zamontowano oświetlenie boiska.
W 2011 roku ważną inwestycją w ramach akcji Radosna Szkoła było wybudowanie Placu Zabaw, który służy uczniom szkoły, przedszkolakom i jest miejscem zabaw dla maluchów, które przychodzą tu z rodzicami.
W kolejnych latach miała miejsce modernizacja energetyczna budynku, instalacja nowoczesnego oświetlenia wokół szkoły, zamontowanie solarów i częściowa termomodernizacja budynku z wymianą okien. Zagospodarowano teren szkolny od strony rzeki, częściowo utwardzono i wyasfaltowano parking. posadzono 80 iglaków. Wyremontowano pokój nauczycielski (przebudowano ściankę, doprowadzono wodę i zakupiono nowe meble).
W związku z wejściem w życie kolejnej reformy oświaty, na mocy Uchwały Rady Gminy w Lubniu z dniem 1 września 2017 r. szkoła w Tenczynie stała się Ośmioklasową Szkołą Podstawową im. Adama Mickiewicza w Tenczynie. Dyrektorem szkoły, w myśl przepisów, został Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Tenczynie Danuta Biedrończyk, natomiast Pani Genowefa Flaga Dyrektor Gimnazjum im. Sługi Bożego ks. Michała Rapacza w Tenczynie została zastępcą dyrektora szkoły podstawowej.
Szkoła to nie tylko budynek i jego otoczenie. Szkoła to przede wszystkim ludzie i atmosfera jaką potrafią stworzyć w ramach swojej działalności. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi, uczniów i rodziców stworzyliśmy szkołę, w której każdy znalazł swoje miejsce. Wspólnie podejmowaliśmy zadania i różne działania pozwalając i gwarantujące uczniom właściwy rozwój. Dobra współpraca z rodzicami, mieszkańcami, instytucjami działającymi w środowisku, instytucjami oświatowymi pozwoliła na tworzenie dobrego wizerunku szkoły.
Dumą szkoły były uroczystości organizowane z różnych okazji np.: Pasowanie na ucznia, Dzień Nauczyciela, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, Święto Patrona Szkoły Adama Mickiewicza, Spotkanie Wigilijne, Święto Górnika; uroczystości związane z obchodami świąt państwowych: Dzień Papieski, 11 Listopada, Święto 3 Maja; udział w uroczystościach wiejskich, gminnych czy powiatowych. To one tworzyły tradycję szkoły.
Ważnym elementem pracy szkoły jest także dorobek artystyczny. Uczniowie zajęli wysokie miejsca w konkursach gminnych, powiatowych, a także pierwsze miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.
Nasi uczniowie brali udział w licznych dodatkowych zajęciach, co ma duży wpływ na indywidualny rozwój każdego ucznia. Podejmując dodatkową aktywność przyczyniali się do promocji szkoły.
Nie bez znaczenia na rozwój fizyczny i intelektualny uczniów jest ich aktywność fizyczna zarówno w ramach zajęć wychowania fizycznego jak również udział w licznych zawodach sportowych. Ilość zdobywanych pucharów, medali, dyplomów świadczy o odnoszonych sukcesach i zajmowaniu wysokich miejsc w zawodach.
W szkole realizowane były programy unijne np.; “Bo przyszłość zaczyna się już dziś”, “Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, “Planeta umiejętności”, “Z bagażem doświadczeń w przyszłość; II wojna światowa w Tenczynie, Małopolsce i Polsce”, ”Diament” i inne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się realizacja innowacji pedagogicznych np.; “Żyjmy zdrowo i ekologicznie”, “Niezwykłe cuda natury. Z Babcinej apteki nie tylko leki”, Edukacja regionalna w edukacji wczesnoszkolnej”, “Moje miejsce na ziemi” i inne.
Za swoją działalność uzyskaliśmy Certyfikaty: Szkoła Promująca Zdrowie, Odblaskowa Szkoła, Trzymaj formę, Szkoła w Ruchu, CIVIS ET PATRIA.
Certyfikat CIVIS ET PATRIA jest wielkim wyróżnieniem za działalność regionalną szkoły. W ramach edukacji regionalnej powstała Izba Regionalna, Zespół regionalny Mali Toporzanie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Uczniowie brali udział w 5 edycjach konkursu kuratoryjnego “Bliższe Ojczyzny Małopolska”, gdzie prezentowali dorobek swojej małej ojczyzny przed specjalnymi komisjami konkursowymi, za co uzyskiwali wysokie miejsca (I, II miejsca i wyróżnienia). Uzyskiwali wysokie miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych oraz w konkursie “Poznajemy Ojcowiznę”.
Nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych kursach, szkoleniach, warsztatach zewnętrznych oraz organizowanych przez szkołę. Szkoleniami objęci byli także uczniowie oraz rodzice. Dotyczyły one między innymi właściwego budowania wzajemnych relacji, bezpieczeństwa w szkole, na drodze, w sieci itp.
Śmiało można powiedzieć, że w Tenczynie mamy nowoczesną, nauczającą i wychowującą szkołę. Dobro naszych wychowanków jest najważniejsze.
Absolwenci szkoły w Tenczynie kontynuują naukę w szkołach średnich, a potem kończą studia na różnych uczelniach.
D. Biedrończyk dyrektor szkoły do 31.08.2018 r.