Startujemy już w poniedziałek, 17 marca!
AKTYWNA PRZERWA W BIBLIOTECE
WSPARCIE DLA MATEUSZA
W piątek 14.03.2025 r. została przeprowadzona akcja charytatywna – kiermasz ciast, której celem było zebranie środków na zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego dla zmagającego się z poważnymi problemami zdrowotnymi mieszkańca Tenczyna, absolwenta naszej Szkoły – Mateusza Kolbiarza.
Akcję przeprowadzili: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Tenczynie, Rada Rodziców Samorządowego Przedszkola w Tenczynie oraz wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. B. Baniowskiej i p. K. Burtan.
Przygotowano dwa stanowiska: przed głównym wejściem do szkoły i na przedszkolnym korytarzu. Udało się sprzedać ponad 300 paczek z pysznymi domowymi wypiekami.
Zebrana kwota zostanie w całości przekazana Mateuszowi.
Z serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie tej akcji!
Katarzyna Burtan
SZKOLIMY SIĘ!
W dniu dzisiejszym 13.03.2025r. uczniowie z klas I-III mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Maltańską Służbę Medyczną.
Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie, a potem praktyczne ćwiczenia pozwoliły dzieciom przekonać się, że każdy, nawet dziecko, może uratować czyjeś życie.
Joanna Dutka
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "SPOTKANIA NA STRONACH"
Oficjalna informacja o wynikach ogólnopolskiego konkursu pn. " Spotkania na stronach" znajduje się na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubniu: ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PN. SPOTKANIA NA STRONACH
Już teraz serdecznie gratulujemy naszej uczennicy Zuzannie Fladze z kl. 3a, która zajęła I miejsce.
J. Chmiel i J. Leśniak
TARGI EDUKACYJNE
DZIEŃ KOBIET
Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
Pierre de Brantome
Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia,
dużo uśmiechu, sukcesów i niegasnącego zapału w odkrywaniu swych najskrytszych pasji.
PRZERWA INNA NIŻ WSZYSTKIE
,,COŚ Z NICZEGO”- ZABAWA NA CAŁEGO!
Taki zamysł towarzyszył organizacji PRZERWY INNEJ NIŻ WSZYTSKIE. Wydawać by się mogło, że pudełko po pizzy, karton, rolki po papierze, plastikowa butelka czy zużyta folia to bezużyteczne śmieci.
Nic bardziej mylnego. Z tych właśnie materiałów powstały plansze do gier i zabawki.
Któż z nas dorosłych nie pamięta gry w klasy? Taśma izolacyjna pozostała po remoncie i plansza do gry gotowa.
Pokażmy dzieciom, że można dbać o planetę, rozwijać wyobraźnię, kreatywność i jednocześnie dobrze się bawić. Liczymy, że teraz dzieci podejmą wyzwanie dalej tworząc ,,coś z niczego”.
Dzieciaki liczymy na WAS!
Joanna Dutka, Edyta Polanowska
SMACZNY PONIEDZIAŁEK KLAS TRZECICH
3 marca w naszej szkole odbył się kolejny „Smaczny Poniedziałek” przygotowany przez klasy III a i III b, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Rodzice, wspierający inicjatywę, dołożyli wszelkich starań, aby przygotować pyszne i różnorodne przekąski, dzięki którym uczniowie rozpoczęli tydzień nauki pełni uśmiechu i pozytywnej energii.
Dziękujemy wszystkim uczniom, opiekunom Samorządu Uczniowskiego oraz rodzicom, którzy tak chętnie zaangażowali się w organizację tej wspaniałej inicjatywy.
Już czekamy na kolejne edycje „Smacznego Poniedziałku”!
Joanna Dutka
Mariola Szczepaniec
POMOC DLA MATEUSZA
PODZIĘKOWANIE
Pragniemy serdecznie podziękować za przyłączenie się do naszej akcji „wyślij pączka do Afryki 2025”
i przesłaną darowiznę. Od Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie, Samorządowego Przedszkola w Tenczynie oraz Parafii Matki Boże Królowej Polski w Tenczynie otrzymaliśmy wspólną darowiznę w wysokości 3358,40 zł.Wasza pomoc umożliwi misjonarzom w Afryce zrealizowanie projektów charytatywnych.
Przede wszystkim dzieci osierocone i niedożywione zostaną otoczone opieką, będą mogły pójść do szkoły
i otrzymają ciepły posiłek.Powstaną również nowe studnie z czystą wodą, będzie działało przedszkole, szkoła krawiecka i stolarska.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Koordynatoram akcji w Szkole, Przedszkolu i Parafii,
Dyrekcjom, Nauczycielom, Rodzicom Uczniom, Przedszkolakom i Parafianom za pomoc i przejęcie się losem dzieci i osób ubogich. Pomagajmy wspólnie wszystkim potrzebującym!
Z błogosławieństwem i modlitwą za całą Waszą społeczność Tenczyna!
br. Jerzy Steliga OFMCap
Fundacja Kapucyni i Misje
REKORDOWY WYNIK „PĄCZKOWANIA”
27 lutego w Szkole Podstawowej w Tenczynie została przeprowadzona rokroczna akcja „Wyślij pącza do Afryki”, której patronuje fundacja Kapucyni i Misje.
Dzięki wsparciu br. proboszcza Szymona Mrowca, katechetów s. Zyty Kucały i br. MykoliShyry oraz uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Katarzyny Burtan i p. Bogusławy Baniowskiej wydarzenie zakończyło się dużym powodzeniem.
W tym roku do działań włączyło się po raz pierwszy Samorządowe Przedszkole w Tenczynie. Dzięki współpracy udało się sprzedać aż 850 pączków i zebrać łącznie 3358,40 zł.
Szczególne podziękowania należą się dobrodziejom – lokalnym cukierniom, które już od lat wyrażają chęć pomocy i na potrzebę akcji sprzedały w zaniżonej cenie lub przekazały za darmo przepyszne pączki.
Są to: Piekarnia - Cukiernia „U Słowiaka” p. Sławomira i p. Wiesława Słowiaków z Lubnia, Piekarnia-Cukiernia p. Joanny Wsół z Lubnia oraz Cukiernia p. Marty i Walentego Hanusiaków z Tokarni.
Z serca dziękujemy!
W podziękowaniu za zaangażowanie br. Jerzy Steliga OFMCap – prezes zarządu Fundacji, napisał: „Wasza pomoc umożliwi misjonarzom w Afryce zrealizowanie projektów charytatywnych.
Przede wszystkim dzieci osierocone i niedożywione zostaną otoczone opieką, będą mogły pójść do szkoły i otrzymają ciepły posiłek. Powstaną również nowe studnie z czystą wodą, będzie działało przedszkole, szkoła krawiecka i stolarska.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Koordynatoram akcji w Szkole, Przedszkolu i Parafii, Dyrekcjom, Nauczycielom, Rodzicom Uczniom, Przedszkolakom i Parafianom za pomoc i przejęcie się losem dzieci i osób ubogich”.
Katarzyna Burtan
”Miałem czarnego psa, który wabił się depresja”
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją w klasach VI – VIII zostały przeprowadzone, warsztaty mające na celu :
- zwiększenie świadomości uczniów na temat depresji, jej objawów i wpływu na życie osoby chorej.
- złamanie tabu związanego z problemami psychicznymi i depresją, która wciąż bywa stygmatyzowana.
- zachęcanie uczniów do szukania pomocy u specjalistów.
- promowanie zdrowia psychicznego jako równie ważnego jak zdrowie fizyczne.
Dlaczego obchodzimy Dzień Walki z Depresją?
Depresja to choroba, która ma ogromny wpływ na życie osób nią dotkniętych. Oprócz emocjonalnego cierpienia, depresja może prowadzić do trudności w pracy, w relacjach międzyludzkich, a w najgorszym przypadku do myśli samobójczych. Dzień Walki z Depresją przypomina, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, wczesne rozpoznawanie objawów depresji oraz szukanie pomocy u specjalistów.
Jak wspierać osoby z depresją?
W tym dniu przypominamy także o roli wsparcia ze strony najbliższych. Osoby z depresją często czują się osamotnione, zatem obecność bliskich, empatia, zrozumienie oraz cierpliwość mogą być kluczowe w procesie leczenia. Warto pamiętać, że depresja to choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia, i nie należy jej ignorować.
Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia zakładki Specjaliści szkolni/ psycholog szkolny.
Katarzyna Kołodziejczyk, Olga Guzik
NOWA ZAKŁADKA NA STRONIE: DYPLOMY I WYRÓŻNIENIA
Z przyjemnością informujemy, że w bieżącym roku szkolnym na naszej stronie internetowej pojawiła się długo oczekiwana zakładka – Dyplomy i Wyróżnienia! 🎉
W tej zakładce sukcesywnie umieszczamy dyplomy, wyróżnienia oraz certyfikaty zdobywane przez naszych uczniów od roku 2000.
Zapraszamy serdecznie do jej odwiedzania i śledzenia naszych sukcesów!
Stanisława Bzdek - dyrektor szkoły
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI W NASZEJ PAMIĘCI
Jak co roku, na korytarzu szkolnym, pojawiła się tablica upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych”.
„Żołnierze Wyklęci” to ludzie, którzy po 1944 roku, nie zgadzali się na sowiecką okupację Polski. Podjęli walkę, bo nie wierzyli, że Stalin pozwoli Polakom samodzielnie decydować o kształcie przyszłej Polski. Czekali na pomoc i wsparcie Zachodu wierząc, że Ojczyzna będzie wolna i niezależna.
Przez antykomunistyczne podziemie przewinęło się około 200 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walce, tysiące żołnierzy straciło życie w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa, a ich ciała spoczęły
w anonimowych grobach. Wszyscy zostali skazani przez UB na zapomnienie.
My jednak pamiętamy.W Bibliotece Szkolnej znajduje się wiele pozycji książkowych poświęconych naszym bohaterom:
- „Łączka” – K. Wichowska
- „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956” – Z. Kalinowski
- „Wokół legendy ‘Ognia’. Opór przeciw zniewoleniu” – R. Kowalski
- „Tak było!. Wspomnienia z lat 1939-1945” – K. Sobolewski „Słoneczny” – „Wis”
- „Byłem żołnierzem generała Andersa” – T. Czerkawski
- „Major ‘Bruzda’ – Żołnierz Wyklęty” – Biuletyn IPN nr 3/2013
- „Generał ‘Nil’ – zamordowany przez sąd” – Biuletyn IPN nr 2/2013
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z materiałami opublikowanymi przez IPN:
Żołnierze_Wyklęci_Zapomniani_Bohaterowie
J. Chmiel i J. Leśniak
LUTY W ŚWIETLICY
Archiwum Aktualności