PRACE UCZNIÓW KLASY III a
PRACE UCZNIÓW KLASY IIa
PRACE UCZNIÓW KLASY I b
fot. Karina Kiczek
PRACE UCZNIÓW KLASY III a
PRACE UCZNIÓW KLASY IIa
PRACE UCZNIÓW KLASY I b
fot. Karina Kiczek
W czwartek 18 kwietnia 2024 r. uczniowie klas Vb, VIb, do których dołączyli uczniowie z kl. Va i VIa odbyli ciekawą wycieczkę do Krakowa.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzenie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, gdzie nasi wychowankowie mogli na żywo i z bliska przyjrzeć się najpiękniejszym i najbardziej znanym obrazom ze zbiorów Muzeum Narodowego. W Sali Michałowskiego, tzw. „zielonej” nasi uczniowie rozpoznali dwie podobizny patrona naszej szkoły.
Pierwszy to obraz J. Oleszkiewicza przedstawiający młodego Mickiewicza, a drugi, to rzeźba W. Oleszczyńskiego, która ukazuje wieszcza w wieku dojrzałym. W kolejnych salach bez trudu rozpoznali m.in. postać legendarnej Wandy na obrazie M. Piotrowskiego i zauważyli, że znaczna część ekspozycji jest im znana z podręczników szkolnych. Zaskoczyła ich monumentalność niektórych dzieł i dbałość artystów o detale.
Kolejnym punktem wyjazdu był spektakl w Teatrze Groteska pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Młodym widzom spodobała się opowieść o niesfornym bohaterze i długo oklaskiwali występ aktorów.
Opiekunkami wyjazdu były: p. Janina Chmiel, p. Agnieszka Karcz, p. Jolanta Leśniak i pisząca te słowa.
Katarzyna Burtan
Nasza szkoła bierze udziału w EKOKONKURSIE organizowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Konkurs polegającym na charytatywnej zbiórce odzieży. Przekazane rzeczy przechodzą do dalszego obiegu, a każdy zebrany kilogram jest zamieniany na darowiznę finansową dla podopiecznych fundacji.
Przyjmowane będą wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej, buty, paski, torebki, tekstylia domowe np.: koce, pościele, obrusy. Można przynosić rzeczy nowe lub używane, ale nie noszące śladów zużycia (czyste, bez plam, dziur, kompletne, niezniszczone).
Zbiórka będzie trwać od 17 do 26.04.2024r. Przyniesione ubrania można składać w kantorku wuefistów (s.38, obok bocznego wejścia), gdzie będą ważone, pakowane i odsyłane kurierem. Informacje o konkursie znajdziecie również na plakatach umieszczonych w szkole.
Ilość zebranych kilogramów tekstyliów będzie decydować o wygranej i atrakcyjnych nagrodach dla naszej szkoły.
Zachęcamy do udziału w akcji.
Opiekunowie akcji: A. Karcz, B. Baniowska, E. Polanowska
22 marca 2024 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii 2024”. W Konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Lubień, którzy wygrali eliminacje szkolne.
Z radością informujemy, że z naszej szkoły uczeń klasy III a - Fabian Turcza zdobył I miejsce w kategorii klas I-III.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Lucja Kozak
„Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” - takie hasło towarzyszy nam przez cały miesiąc kwiecień.
Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu uczniowie klasy III a na lekcji plastyki wykonali niebieskie motyle.
18.04.24 po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się warsztaty podczas których uczniowie klas I-III miały możliwość przekonać się ile każdego dnia nieświadomie pochłaniamy cukru w ulubionych przekąskach i napojach.
Zanim dzieci przystąpiły do pracy Pani pielęgniarka opowiedziała jakie szkody dla naszego zdrowia przynosi spożywania zbyt dużej jego ilości. Odczytane etykiety i zważony cukier zobrazowały nam ile niezdrowej substancji dostarczamy naszym organizmom. Ilość robiła wrażenie!
Efektem była tablica uświadamiająca nie tylko dzieciom, że to co pięknie prezentuje się w reklamie bardzo często jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Wielu z nas z pewnością nie sięgnie tak szybko po ulubionego batonika, lub żelki.
Jak napisał Ludwik Feuerbach,, Człowiek jest tym co je”, dlatego postawmy na zdrowe odżywianie.
Powodzenia nie tylko od święta.
Joanna Dutka
Od przeszło 100 lat w Polsce 11 kwietnia obchodzone jest Święto Radia. W tym też dniu w naszej szkole została oficjalnie zainaugurowana praca zmodernizowanego radiowęzła SQL FM.
Pani Dyrektor Stanisława Bzdek oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Bulas przecięły wstęgę i tym samym przypieczętowały wielomiesięczne starania o zebranie niezbędnych funduszy do przeprowadzenia prac.
Koło zainteresowań tworzą: Tomasz Pustelnik i Mikołaj Wójcik z klasy VIIa oraz Milena Góra, Aleksandra Prośniak i Ewelina Studzińska z klasy VIIb. Uczniowie pod opieką Katarzyny Burtan już nadają na antenie komunikaty, tworzą okolicznościowe audycje tematyczne i muzyczno-rozrywkowe, rozwijając swoje kompetencje dziennikarskie.
Dziękujemy Dyrekcji, Radzie Rodziców oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzanie comiesięcznych „Słodkich poniedziałków”, z których dochód był przeznaczony na ten cel.
Dziękujemy!
W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. nasi wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu oraz ich opiekunka p. Bogusława Baniowska wsparli świętowanie Dnia Dobra w parafii w Tenczynie. Całe wydarzenie koordynowała s. Kinga Róg wraz z Parafialnym Zespołem Caritas. Po każdej mszy św. rozdawane były słodkości oraz karteczki z ,,dobrymi myślami”. Główną częścią obchodów była uroczysta Eucharystia o godzinie 11.00 z oprawą przygotowaną przez młodzież zaangażowaną w działalność Parafialnego Zespołu Caritas.
Przedłużeniem obchodów Dnia Dobra była długo wyczekiwana przez uczniów dyskoteka, która odbyła się 17 kwietnia w naszej szkole. Tematem przewodnim zabawy był strój inspirowany ważnymi postaciami historycznymi. Uczniowie z Samorządu przygotowali ciekawe zabawy integracyjne. Znów nie zabrakło „Gorącego krzesła” i uwielbianej przez wszystkich „Randki w ciemno”.
W trakcie dyskoteki uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariatu zebrali dobrowolne datki na wsparcie działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Tenczynie.
Katarzyna Burtan
Młodzieży z klas siódmych wieczorne wyjazdy do teatru przypadły do gustu. W czwartkowe popołudnie 11 kwietnia udali się wraz z opiekunami: Bogusławą Baniowską i Katarzyną Burtan do krakowskiego Teatru STU na spektakl pt. „Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć kameralną scenę, ciekawe dekoracje i efektowne oświetlenie współgrające z folkową muzyką. Byli pod dużym wrażeniem poziomu gry aktorskiej m.in. Beaty Rybotyckiej (Goplana, Wdowa), Krzysztofa Pluskoty (Grabiec) czy Tomasza Wysockiego (Pustelnik).
Po spektaklu spotkała nas miła niespodzianka, ponieważ w foyer spotkaliśmy p. Joannę Pocicę, która wcieliła się w podwójną rolę – Aliny i Nimfy. Aktorka przyjęła wiele komplementów od naszych uczniów i ucieszyła się, że przygotowują oni spektakl pod tym samym tytułem. Obiecała też trzymać za nich kciuki w zmaganiach scenicznych.
Siódmoklasiści pełni inspiracji już dopytują o kolejny wyjazd do teatru.
Katarzyna Burtan
Beata Rybotycka jako Goplana fot. T. Szkodziński
Joanna Pocica jako Alina fot. T. Szkodziński
Tomasz Wysocki jako Pustelnik fot. T.Szkodziński
10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas V- VIII wraz z opiekunami: G. Flagą, J. Leśniak, E. Polanowską, E. Folwarską udali się do Myślenic, gdzie mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt: ”Zemsta”. Na scenie wystąpili aktorzy z Teatru Forte z Wrocławia, którzy wspaniałą grą aktorską bardzo szczegółowo przedstawili treść komedii Aleksandra Fredry. Piękne dekoracje, skrojone na miarę stroje i wspaniała muzyka stały się dopełnieniem spektaklu, który uczniom bardzo się podobał.
E. Folwarska
Z ogromną dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 8 - Bartosz Filar został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Bartosz bez trudu przeszedł eliminacje szkolne oraz rejonowe i dzięki swojej pracy pod opieką nauczyciela geografii pani Agnieszki Szczepaniec zdobył swój tytuł.
Uczeń pracował na swój sukces przez wiele miesięcy. Opanował materiał dotyczący środowiska przyrodniczego oraz społeczeństwa i gospodarki Polski i Europy, ruchów Ziemi i krajobrazów świata, wybranych problemów i regionów geograficznych Azji, Afryki, Ameryki, Australii i obszarów polarnych oraz własnego regionu. Świetnie opanował rówwnież umiejętności lokalizowania na mapach obiektów geograficznych, zjawisk i procesów przyrodniczych oraz społeczno- geograficznych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni!
W środowe przedpołudnie 10 kwietnia uczniowie klas I-III mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. „Alicja w Krainie Czarów”, który odbył się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Nauki. Na scenie wystąpili aktorzy muzycznego teatru „Forte” z Wrocławia. Gra aktorska pełna była ekspresji i profesjonalizmu. To była piękna opowieść o losach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata. Jej zabawne przygody przeplatały się na granicy jawy i snu. Uczniowie od razu obdarzyli Alicję oraz pozostałych bohaterów niezmierną sympatią. Kostiumy występujących były unikatowe i wyjątkowe. Barwna scenografia, gra świateł i oprawa muzyczna wywołały u uczniów wiele pozytywnych emocji. Opowieść była również dla wszystkich widzów inspiracją i dodała odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet,gdy nadzieja jest nikła.
Mariola Szczepaniec
Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.
Dla osób z autyzmem bardzo ważna jest akceptacja społeczna i wsparcie, bez którego nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu, na korytarzu szkolnym został utworzony znak nieskończoności, który powstał z prac uczniów klas IV, V, VI, VII wykonanych na lekcjach plastyki z panią Kariną Kiczek.
fot. Karina Kiczek
Rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny dla klas I - III pt. Ruch to zdrowie".
Przyznano następujące nagrody:
I miejsce Zuzanna Flaga kl. II a
II miejsce Marcel Stanowski kl. II a
III miejsce Joanna Stanaszek kl. II b
Prace wyróżnione:
Amelia Niedźwicka kl. Ia
Anna Rapacz kl. II b
Wiktor Bańczak kl. II a
Magdalena Wójcik kl. III a
Klasy IV - VIII "JESTEM WOLNY, JESTEM SOBĄ"
I miejsce Michał Nawieśniak kl. VII a
II miejsce Karina Flazik i Emilia Rapacz kl. IVa
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu!
organizatorzy konkursu: Katarzyna Kołodziejczyk, Karina Kiczek, Edyta Polanowska
Nagrody zostały zakupione z funduszy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Do 27 marca można było składać plakaty w ramach Szkolnego Konkursu Bibliotecznego "Książka, którą polecam...". Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. IV - VIII.
I miejsce zajęła Anna Guśpiel z kl. V a,
II miejsce - ex aequo - Martyna Chwała i Milena Sobieraj z kl. VIII.
Prace uczennic prezentują się na szkolnym korytarzu oraz w galerii poniżej.
Mamy wielką nadzieję, że polecane przez dziewczęta książki znajdą uznanie wśród uczniów naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wzięcie udziału w konkursie a Radzie Rodziców za zakup nagród książkowych.
J. Chmiel i J. Leśniak
8 kwietnia uczniowie klas IIa i IIb wraz z rodzicami i wychowawcami przygotowali wspaniały poczęstunek dla szkolnej społeczności. Dochód z akcji został przekazany na potrzeby Rady Rodziców.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie akcji, a w szczególności rodzicom za przygotowanie smakowitych przekąsek i drugoklasistom, którzy dzielnie obsługiwali stoisko.
Katarzyna Burtan
W pierwszym tygodniu kwietnia, w naszej szkole po raz drugi, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu został zorganizowany Niebieski Pokaz Mody „Jesteśmy różni, jesteśmy razem” dla klas I-VIII. Wzięło w nim udział 35 uczniów.
WYNIKI KONKURSU W KATEGORII KLAS I-III:
I miejsce: Victoria Nowak (klasa III b)
II miejsce: Zofia Buda (klasa II a)
III miejsce: Julia Pustelnik (klasa 3 b)
Wyróżnienia:
Kornelia Matlak (klasa II b)
Marita Kośmider (klasa I b)
Marcel Stanowski (klasa II a)
WYNIKI KONKURSU W KATEGORII KLAS IV-VIII:
I miejsce: Anna Guśpiel (V a)
II miejsce: Kacper Syrek (klasa VIII)
III miejsce: Milena Góra (klasa VII b)
Wyróżnienia:
Tomasz Pustelnik (klasa VII a)
Sylwia Druzgała (klasa VII b)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie i entuzjazm w tym dniu. Uczniowie wykazali się kreatywnością, stroje wielu z nich były bardzo oryginalne i pomysłowe oraz odwagą w zaprezentowaniu się na wybiegu.
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny Pokaz Mody w następnym roku szkolnym!
Alicja Piekarczyk, Mariola Szczepaniec
fot. Karina Kiczek
autorka filmu: Milena Góra kl. VII b
Gratulacje dla Pani Genowefy Flagi - nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie za zdobycie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za jej wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce!
Jest to zaszczytne wyróżnienie, które docenia nie tylko jej osobiste zaangażowanie, ale również wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.
Takie nagrody są ważne dla promowania i wspierania osób, które przyczyniają się do zachowania i promowania bogactwa kulturowego naszych społeczności.
Życzymy Pani Genowefie dalszych sukcesów i inspirujących inicjatyw na rzecz rozwoju lokalnej tożsamości kulturowej!
Stanisława Bzdek
Wystawa prac wykonanych techniką origami przez uczniów podczas zajęć w świetlicy szkolnej.
ORIGAMI TO WSZECHSTRONNY ROZWÓJ
Wychowawcy świetlicy
Marta Kędzior, Anna Stankiewicz
fot.Karina Kiczek
Nasz szkoła po raz pierwszy bierze udział w Ogólnopolskim wydarzeniu pt. Niebieskie Igrzyska.
Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości w jaki sposób funkcjonują osoby z autyzmem.
Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.
W kwietniu zaplanowaliśmy szereg działań o których będziemy informować na bieżąco.
Pozdrawiamy
Powered by aSc EduPage