Podejmij się całorocznego WYZWANIA BIBLIOTECZNEGO!
O szczegóły zapytaj Nauczycieli Bibliotekarzy :)
Podejmij się całorocznego WYZWANIA BIBLIOTECZNEGO!
O szczegóły zapytaj Nauczycieli Bibliotekarzy :)
Wybór zawodu jest decyzją, która wymaga zdobycia niezbędnej wiedzy i świadomego planowania. W lutym w naszej szkole w ramach DORADZTWA ZAWODOWEGO odbyły się spotkania uczniów klasy VIII z przedstawicielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, oraz Zespołu Szkół Techniczno –Ekonomicznych z Myślenic. Uczniowie poznali specyfikę takich zawodów jak bankowiec, podróżnik, pielęgniarka.
Celem tych spotkań było przybliżenie oferty edukacyjnej szkół na najbliższy rok szkolny, przedstawienie specyfiki pracy w w/w zawodach.
Mamy nadzieję, że spotkania pomogą naszym uczniom w zaplanowaniu swojej dalszej ścieżki edukacyjno – zawodowej.
Polecane strony internetowe:
1. Prezentacja – Wybieramy szkołę czy zawód:
2. Terminy rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych:
3. Informacje dotyczące wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, branych pod uwagę przy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025.
Anita Łapa – Gwóźdź
Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki w dniu tym dostają pachnące kwiatki.
W dniu 8 marca każda kobieta i dziewczynka w naszej szkole mogła poczuć się wyjątkowo. Chłopcy nie zapomnieli o wspaniałym Dniu Kobiet i już od samego rana składali życzenia swoim nauczycielkom i koleżankom. Wręczali im kwiaty i słodkie upominki, życząc wszystkiego najlepszego.
E. Folwarska
Za nami kolejny „Słodki Poniedziałek”. Tym razem za przygotowanie tego dnia odpowiedzialni byli uczniowie kl. III a oraz III b. Już od samego rana, przynoszone były przez uczniów słodkości w różnej postaci. Na stoisku zrobiło się bardzo apetycznie i kolorowo, a wszystko znikało w mgnieniu oka.
Dziękujemy uczniom klas trzecich, a także ich Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie słodkości na ten dzień. Zebrana kwota została przekazana Radzie Rodziców.
E. Folwarska
Od radości - do skupienia podczas pracy...
Karina Kiczek
9 lutego 2024 r. uczniowie kl.VI a pod opieką wych. E. Folwarskiej przygotowali przedstawienie pt: „Królowa Śniegu”. Spektakl przeniósł widzów w magiczny świat, gdzie dobro i zło stoczyły ze sobą walkę. Uczniowie wcielający się w role głównych bohaterów, Gerdę i Kaja, zaskoczyli publiczność wyrazistymi kreacjami i niezwykłą grą aktorską. Widowisko wyróżniało się dynamicznymi zmianami scen, które płynnie przenosiły akcje w różne miejsca. Nie obyło się także bez układu choreograficznego, który został nagrodzony gromkimi brawami. Do obejrzenia spektaklu pt: „Królowa Śniegu” zostali zaproszeni 1 marca uczniowie kl I-III oraz przedszkolaki z Krzeczowa wraz z wychowawcami.
Przedstawienie było niezwykłą podróżą do świata baśni, która poruszyła serca zarówno najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Staranne przygotowanie oraz zaangażowanie uczniów kl. VI a przyczyniły się do stworzenia wyjątkowego spektaklu, który zostanie zapamiętany na długo.
Elżbieta Folwarska
Fot. Karina Kiczek
Dbaj o swój język i mów poprawnie,
Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie
Bo kto nie ćwiczy często języka,
Ten się w mówieniu potem potyka.
M. Strzałkowska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które ma na celu promowanie i podkreślanie znaczenia języka narodowego dla kultury, tożsamości narodowej i komunikacji społecznej. Z tej okazji uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą, nauczycielem języka polskiego, przygotowali pytania dotyczące języka ojczystego. Na przerwach chętni uczniowie udzielali odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli odpowiedź była poprawna, otrzymywali słodką nagrodę – cukierka.
Oprócz tego, na korytarzu została zaprezentowana gazetka, na której znalazły się ciekawostki o języku polskim oraz łamańce językowe. Każdy uczeń mógł pogimnastykować swój język, jeżeli tylko miał na to ochotę. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Elżbieta Folwarska
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO KLASY I NA ROK SZKOLNY 2024/2025.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie ogłasza zapisy
do klasy I na rok szkolny 2024/2025 .
1. Uczeń zamieszkały w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Tenczynie jest przyjmowany na podstawie ZGŁOSZENIA rodziców (prawnych opiekunów).
Obwodem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza jest miejscowość Tenczyn.
2. Uczeń zamieszkały poza obwodem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Tenczynie jest przyjmowany na podstawie WNIOSKU rodziców (prawnych opiekunów).
Dokumenty do pobrania poniżej lub w sekretariacie szkoły od 7. 30 do 14. 00.
"Pamiętamy" - tak brzmi hasło wystawki poświęconej "żołnierzom wyklętym". W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni, po okrutnych śledztwach, przechodzili pokazowe procesy, których wynik był oczywisty - kara śmierci. Zaledwie garstka z Nich przeżyła. Wszyscy natomiast zostali skazani przez władzę ludową na zapomnienie. My jednak pamiętamy!
J. Chmiel, J. Leśniak
Jak co roku w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Pączek dla Afryki”, która ma na celu zebranie środków finansowych na wsparcie misji prowadzonych przez zakon Braci Mniejszych Kapucynów.
W tym roku udało się sprzedać aż 600 pączków i zebrać kwotę 2772,70, którą przekazano „Fundacji Kapucyni i Misje”. W przeprowadzeniu akcji pomogli uczniom: br. Tomasz Olejnik, p. Małgorzata Kośmider, p. Elżbieta Folwarska i pisząca te słowa.
Wyrazy wdzięczności kierujemy przede wszystkim do właścicieli lokalnych cukierni: Państwa Hanusiaków z Tokarni, Państwa Wsołów oraz Państwa Słowiaków z Lubnia – bez ich wielkiego serca akcja nie mogłaby się odbyć.
Dziękujemy wolontariuszom z kl. Vb: Lenie Kęsce, Annie Klimas i Grzegorzowi Moskale oraz z kl. VIIb: Sylwii Druzgale, Milenie Górze, Aleksandrze Prośniak, Ewelinie Studzińskiej i Natalii Uchacz za dyspozycyjność i przykładne prowadzenie stoiska.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli finansowo to dzieło, kupując pączki, a często wrzucając do skarbonki ofiarę.
Katarzyna Burtan
Za nami kolejny „Słodki Poniedziałek”. Tym razem wydarzenie przygotowali uczniowie klas IVa i IVb przy wsparciu swoich rodziców i wychowawców – p. Moniki Żurek i p. Krzysztofa Wietrzyka.
Zaangażowanie odpowiedzialnych klas było ogromne, uczniowie prowadzili wzorowo stanowisko, co przełożyło się na zebranie rekordowej kwoty.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do takiego wyniku. Spełnienie marzenia uczniów o szkolnym radiowęźle jest coraz bliższe.
Katarzyna Burtan
We wrześniu 2023 r. Pani Dyrektor Stanisława Bzdek spotkała się z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie zwrócili się z prośbą o przywrócenie działalności radiowęzła szkolnego, który przestał funkcjonować w 2019 r. Sprzęt był już wówczas zużyty, na dziś liczyłby 27 lat i konieczna była jego modernizacja.
Pomysł SU został przyjęty pozytywnie i rozpoczęły się działania dążące do ponownego uruchomienia radiowęzła. Ogromne wsparcie okazała Rada Rodziców, która postanowiła spełnić marzenie uczniów i całkowicie sfinansować to przedsięwzięcie. Przez pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego uzbierano na ten cel fundusze i w czasie ferii zimowych udało się przeprowadzić niezbędne prace.
Działający radiowęzeł otwiera przed naszymi uczniami nowe kierunki rozwoju. Będą mogli rozwijać kompetencje dziennikarskie i medialne przez przygotowywanie i prowadzenie ciekawych audycji czy też kreatywnie spędzać przerwy i umilać je muzyką. Radiowęzeł pomoże też w szybkim przekazywaniu ważnych informacji. Spełniło się kolejne marzenie naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu!
Katarzyna Kołodziejczyk
W ostatnim tygodniu przed feriami w naszej szkole tematem przewodnim stało się święto zakochanych. Już od 5 lutego podczas przerw uczniowie z samorządu krążyli z „Pocztą walentynkową” – chętni mogli przygotować liścik dla swojej sympatii i wrzucić go do specjalnej skrzyneczki, a 9 lutego były one im wręczane.
Korytarze szkolne zostały udekorowane tematycznie. A w środę 7 lutego odbyła się dyskoteka, podczas której nie zabrakło ciekawych konkursów z nagrodami. Jednym z nich był wybór najlepszych przebrań inspirowanych postaciami z ulubionych gier komputerowych. Wśród zwycięzców znaleźli się: Dominik Wójcik, Lena Gorączko, Marcel Basista z kl. IVa, Lena Słowik, Mateusz Michalak i Zuzanna Rapacz z kl. IVb, Anna Jarosz z kl. Va, Dawid Rypel i Igor Pęcek z kl. Vb, Karol Kluska i Kamila Juszczak z kl. VIa, Jakub Michalak, Patrycja Wójcik, Aleksandra Wójcik i Wiktoria Wójcik z kl. VIb, Tomasz Pustelnik z kl. VIIa, Natalia Uchacz, Ewelina Studzińska i Aleksandra Prośniak z kl. VIIb, Marcelina Michalak, Zuzanna Żurek, Martyna Chwała, Dominika Gracz, Anna Druzgała, Milena Sobieraj, Kacper Syrek i Grzegorz Antosz z kl. VIII. Śmiałkowie mogli też wziąć udział w „Randce w ciemno”, którą poprowadzili Martyna Kutryba z kl. VIIb i Karol Swałtek z kl. VIII.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie słodkich upominków dla uczniów i zorganizowanie stoiska z przekąskami i napojami.
Katarzyna Burtan
Animacje poklatkowe zrealizowane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Karina Kiczek
autorki filmu: Magdalena Kośmider i Anna Jarosz
autorki filmu: Magdalena Kośmider i Anna Jarosz
autorka filmu: Wiktoria Mucha
28 stycznia 2024 r. w remizie OSP w Tenczynie odbyło się spotkanie opłatkowe wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas działającego przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. Wydarzenie zorganizowała s. Kinga Róg, która opiekuje się tą grupą.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, w większości dzieci i młodzieży – uczniów i absolwentów naszej szkoły. Wśród zaproszonych gości byli bracia kapucyni posługujący w Tenczynie, siostry ze zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, kierownik Caritas Archidiecezji Krakowskiej p. Krzysztof Kania, a także opiekunki niedawno utworzonego Koła Wolontariatu działającego przy naszej szkole – p. Bogusława Baniowska i p. Katarzyna Burtan. Czas upłynął na miłych rozmowach i wspólnym kolędowaniu.
W imieniu swoim i uczniów dziękujemy s. Kindze za troskę o integrację wśród wolontariuszy i tworzenie pozytywnej atmosfery sprzyjającej angażowaniu się młodych ludzi do pomocy innym.
Bogusława Baniowska i Katarzyna Burtan
Powered by aSc EduPage