Zdjęcia wykonane na kółku fotograficznym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Karina Kiczek
Zdjęcia wykonane na kółku fotograficznym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Karina Kiczek
Z początkiem grudnia 30 uczniów naszej szkoły po raz trzeci wzięło udział w kolejnym 5-dniowym obozie integracyjno-językowym "Euroweek - Szkoła Liderów" w miejscowości Różanka na Ziemi Kłodzkiej. Uczniowie, w czasie warsztatów językowych, ćwiczyli swojej zdolności intelektualne, przywódcze, komunikacyjne, interpersonalne jak również kreatywność, czyli umiejętności pozwalające im aktywnie włączyć się w życie społeczeństwa dzisiejszej Europy.
Tym razem zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy z krajów t.j.: Włochy, Peru, Kolumbia, Gruzja, Argentyna i Grecja. Zajęcia te prowadzone były wyłącznie w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, projektów symulacyjnych, prezentacji, przedstawień i innych praktycznych ćwiczeń. Nasi uczniowie mieli okazję prowadzić konwersacje w języku angielskim oraz poznać szeroko pojętą kulturę wyżej wymienionych krajów. Uczniowie spędzili czas intensywnie ćwicząc umiejętności pracy w grupie, jak również budując nowe relacje z rówieśnikami z innych szkół. Wolontariusze stawiali przed naszymi uczniami zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, autoprezentacji, tolerancji jak również kulturoznawstwa. Na warsztatach obowiązywał określony plan dnia, którego musieli przestrzegać wszyscy uczestnicy. Każdy dzień zaczynał się od rozgrzewki czyli ćwiczeń i zabaw, które miały na celu rozbudzić jeszcze śpiących uczniów, a następnie kontynuowano warsztaty prowadzone przez wolontariuszy. Każdego dnia przed kolacją uczniowie dzielili się na grupy przygotowując "Night Show", czyli wieczorny pokaz w formie przedstawienia w języku angielskim. Wyjazd był bardzo udany. W efekcie uczniowie spędzili owocnie czas nabywając i doskonaląc umiejętności efektywnej komunikacji w języku angielskim oraz nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.
Andrzej Stankiewicz
5 stycznia uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnym apelu porządkowym.
Pani dyrektor Stanisława Bzdek przypomniała uczniom zasady bezpiecznego zachowania na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych, odpowiedniego korzystania z szatni oraz toalet szkolnych. Zwróciła uwagę na kulturalne zachowanie wobec pracowników szkoły, rodziców, osób starszych oraz koleżanek i kolegów.
W apelu uczestniczyły: wicedyrektor Dorota Góra, pedagog szkolny Katarzyna Kołodziejczyk, wychowawcy klas I-III.
Uczniowie kl. I otrzymali, w ramach ogólnopolskiej kampanii Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek", specjalne bezpłatne Wyprawki Czytelnicze.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.
W skład każdej Wyprawki wchodzi:
Podczas spotkania Pani Bibliotekarz w barwny sposób przewdstawiła również historię Prawie Grzecznego Wilczka. Opowiadanie pochdzi z książki pt. "Opowiedz mi ... o świętach".
Nauczyciele Bibliotekarze
4 stycznia odbyły się wykłady ekologiczne prowadzone przez panią Joannę Wójcik.
Spotkanie z naszymi uczniami zorganizowane było w ramach projektu „Aktywna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką PLH20093 i dopływach Raby” realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Pani Joanna w bardzo ciekawy sposób wyjaśniła uczniom na czym polega aktywna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w dolinie rzeki Raby, a także na czym polega praca osób, którzy tym problemem się zajmują.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji, a potem aktywnie uczestniczyli w dyskusji.
A. Karcz
W czwartek 21 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe, których zwieńczeniem było spotkanie świąteczne.
Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Uczniowie klasy IVa pod kierunkiem wychowawczyni Moniki Żurek i współudziale muzycznym Aleksandry Stobieckiej przedstawili tradycyjne jasełka. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem prezentowali umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Publiczność wraz z aktorami po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii, Józefa oraz Jezusa. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowo narodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, Heroda, żołnierzy oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Obecność zaproszonych gości sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. Jasełka zakończyły się pięknym tańcem w wykonaniu uczennic z klas IIa i IIb, za choreografię którego odpowiadały p. Joanna Dutka oraz Mariola Szczepaniec.
Z serca dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego wydarzenia.
Monika Żurek
Zdjęcia wykonane przez uczennice link 1: Milena Sobieraj, link 2: Paulina Bobeł z klasy VIII w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
https://drive.google.com/drive/folders/1FK9ZNe_f4Ek2ah7i5UQWI5UPt7XZzYOU?usp=sharing
https://drive.google.com/drive/folders/1U0cGl2AuVYrGaq2VV-jin2fJ-55tg4Yy?usp=sharing
Jak co roku przed Bożym Narodzeniem skauci z całego świata niosą symbol pokoju.
20 grudnia 2023 r. harcerze Gorczańskiego ZHP im. W. Orkana w Mszanie Dolnej przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Pani Dyrektor. Hasło tegoroczne Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Czyńmy pokój”, dlatego dzieląc się światłem ze swoimi bliskimi, pochylmy się nad cennym darem POKOJU dla ludzkości i zainicjujmy refleksję nad tym, czym jest POKÓJ.
E. Folwarska
W dniu 11 grudnia 2023 r. klasy drugie wraz z opiekunami wybrały się na warsztaty edukacyjne do
Zagrody w Jędrzejkówce.
Po przyjeździe na miejsce jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieśliśmy się do dawno minionych czasów. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak dawniej mieszkano.
Podczas warsztatów dzieci wykonywały prace, które należały do obowiązków ich rówieśników-skubały pierze i wełnę, przebierały groch, fasolę, robiły motki z wełny.
Przekonały się jak ciężko żyło się dawniej: obsługiwały żarna, sieczkarnię, nosiły wodę,
a nawet doiły krowę!
Własnoręcznie przygotowywały i ozdabiały pierniczki, poznały historię ozdób choinkowych
i wspólnie dekorowały choinkę.
Odwiedziły zagrodę muflonów, karmiły zwierzaki, miały okazję zjeżdżać z górki na ,,jabłuszkach", śmiechu
i radości było co niemiara.
Spotkała nas też NIESPODZIANKA! pojawił się sam Biskup Mikołaj i wręczył każdemu prezenty.
Joanna Dutka
Nasza szkoła przygotowuje się intensywnie do Świąt Bożego Narodzenia. Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie dbają o dekoracje i wystrój, by czas Świąt był magiczny a nauka miła i przyjemna.
W środę 13 grudnia uczniowie klas VII a, VII b i VIII wzięli udział w mikołajkowym wyjeździe do Skawiny i Krakowa. Najpierw uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas na lodowisku w Skawinie, gdzie wspólnie się integrowali podczas jazdy na łyżwach.
Następnie uczniowie przejechali do kina Cinema City, gdzie spędzili czas na oglądaniu wybranego przez siebie filmu. Wszyscy wrócili bardzo uśmiechnięci i zadowoleni z mikołajkowego wyjazdu.
Opiekunami wycieczki byli:
Bogusława Baniowska, Małgorzata Kośmider, Tomasz Pawłowski.
11 grudnia 2023 r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole „Słodki Poniedziałek”. Za przygotowanie tego dnia odpowiedzialni byli uczniowie kl. VI a oraz VI b. Już od samego rana przynoszone były słodkości w postaci muffinek, ciasteczek, deserków, ciast. Nie zabrakło także pierniczków. Smakołyki znikały ze stoiska bardzo szybko, a uczniowie na kolejnych przerwach wracali, aby spróbować różnych słodkości.
Dziękujemy uczniom klas szóstych, a także ich Rodzicom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie domowych smakołyków na ten dzień. Zebrana kwota 1886,00 zł i 1 euro została przekazana na sfinansowanie szkolnego radiowęzła.
Na kolejny dzień pełen słodkości zapraszamy w styczniu.
W imieniu opiekunów Samorządu Uczniowskiego
Elżbieta Folwarska
Uczniowie klasy VI a podczas zajęć j. polskiego przygotowali piękne latawce,
inspirowane lekturą H. Sienkiewicza pt:,, W pustyni i w puszczy”. Na latawcach znalazły się listy, które uczniowie musieli napisać w imieniu Stasia i Nel, związane z treścią lektury, oraz mogły wysłać do osób, z prośbą o pomoc w odnalezieniu. Uczniowie wykonali także piękne albumy dotyczące fauny i flory Afryki, plemion afrykańskich oraz wierzeń.
Prace cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej.
E. Folwarska
Przekonali się o tym uczniowie kl. VIIa i VIIb. Podczas zajęć j. polskiego mieli okazję czytać utwory z podziałem na role, wcielać się w bohaterów i przeżywać ich emocje. Scenki dramowe i głośne czytanie pomogły niejednej osobie w pełniejszym zrozumieniu problematyki utworów.
Katarzyna Burtan
Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Większość uczniów przyszła do szkoły w strojach z akcentem mikołajkowym. Nasza klasa miała już spotkanie z Mikołajem w Myślenicach i dlatego kolejne prezenty były dla nich miłą niespodzianką. Było dużo radości i uśmiechów.
W grudniu uczniów czekała miła niespodzianka, powstały dwa miejsca w których mogą się wyciszyć, odpocząć, zregenerować siły i kreatywnie spędzać czas. Kąciki powstały z inicjatywy Pani Dyrektor Stanisławy Bzdek a wykonawcą pomysłu były p. Karina Kiczek i Katarzyna Kołodziejczyk.
6 grudnia w naszej szkole zrobiło się czerwono – ten, kto przyszedł ubrany w tym kolorze, nie był pytany przez nauczyciela. Zainteresowanych zatem nie brakło. Do szkoły przywędrował także św. Mikołaj w asyście aniołków, którzy rozdawali uczniom słodkości.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia.
Katarzyna Burtan
W dniu 6 grudnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem reprezentującym grupę podróżniczą „Trzask”. Uczniowie klas I-III oraz klas starszych: IV-VIII wysłuchali pasjonującej opowieści o podróży po Namibii ilustrowanej slajdami oraz prezentacją ciekawych oryginalnych przedmiotów używanych przez Buszmenów. Podróżnik opowiadał o kłusownikach, którzy dla pieniędzy odbierają małe gepardy matkom, odcinają nosorożcom rogi, słoniom ciosy. Przybliżył słuchaczom warunki życia Buszmenów i koczowniczego ludu Himba: domy, w których mieszkają, szkołę, do której uczęszczają dzieci, fryzury i ozdoby noszone przez małe dziewczynki, panny na wydaniu, mężatki oraz młodych chłopców, kawalerów. Pokazał publiczności włócznię, strzały i łuk używane przez Buszmenów podczas. I wiele, wiele innych ciekawostek ...
To już drugie spotkanie uczniów naszej szkoły z podróżnikami grupy „Trzask”. Poprzednio odbyła się prezentacja z podróży po Amazonii.
Spotkania te są wartościową lekcją przyrody i geografii poprowadzoną z dużą dawką humoru.
,,Projektanci edukacji” to ogólnopolski konkurs, w którym wydawnictwo Nowa Era nagradza grantami najciekawsze pomysły na projekty edukacyjne. W tym roku szkolnym grupa pięciu uczennic z klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie postanowiła zgłosić swój pomysł do udziału w tym konkursie.
Uczennice w składzie: Paulina Bobeł, Julia Burtan, Martyna Chwała, Dominika Gracz i Milena Sobieraj od października pracują nad komiksem zatytułowanym ,,Opowiem Ci moją historię”. Komiks będzie opowiadał historię ks. Michała Rapacza od narodzin do męczeńskiej śmierci w Płokach. Dziewczynom na wstępnym etapie pracy nad projektem udało się nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Ten-czyn, które udostępniło prowadzony przez siebie kanał na You Tube, gdzie zamieściły krótki film promujący ich projekt.
W konkursie można zdobyć grant na realizację projektu w wysokości 2 tys. złotych przyznawany przez Jury i nagrodę w wysokości 1 tys. złotych przyznaną przez internautów w głosowaniu on-line. Głosowanie on-line trwa jeszcze do 15.12.2023 roku. Codziennie każdy może oddać jeden głos na jeden projekt.
Bardzo prosimy każdego o oddanie głosu na nasz projekt!
Wystarczy tylko kliknąć przycisk ,,Zagłosuj na ten projekt” przy naszym pomyśle. Następnie wpisać swój adres e-mail i zatwierdzić przyciskiem (jeśli głosuje się pierwszy raz, system poprosi o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).
Link do projektu: https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=23622
Dziękujemy wszystkim, którzy już zagłosowali.
W poniedziałek, 4 grudnia 2023 r. nasza klasa wybrała się na wycieczkę do Parku Rozrywki Dziecięcej „HIPIHOP” w Myślenicach. Cały obiekt w tym dniu był wyłącznie do naszej dyspozycji. Były zjeżdżalnie, baseny z kulkami, dmuchany zamek, klocki, ścianki wspinaczkowe, park Ninja oraz wiele innych atrakcji. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Św. Mikołajem. Zanim Mikołaj wręczył prezenty, dzieci musiały odpowiedzieć na kilka pytań. Oczywiście odpowiedzi były bezbłędne. W ferworze zabawy czas upłynął bardzo szybko. Z prezentami, szczęśliwi i zrelaksowani ruszyliśmy w drogę powrotną do Tenczyna.
Lucja Kozak
Powered by aSc EduPage