W końcu nadszedł upragniony 6 grudnia. Od samego rana dzieci z niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały dzwoneczków. Nareszcie szczególny gość zawitał do klas pierwszych. Oczywiście nie przyszedł z pustymi rękami. Święty Mikołaj obdarował każdego i sprawił, że na twarzach wszystkich dzieci pojawił się wielki uśmiech i zadowolenie. Uczniowie w ramach podziękowania za wspaniałe prezenty przygotowali dla św. Mikołaja wiersz. To był wspaniały dzień!
Mikołajki w klasie 1a i 1b
Święto Patrona Szkoły
25 listopada był dniem niezwykłym w naszej szkole, ponieważ obchodziliśmy Święto Patrona, którym jest jeden z najwybitniejszych polskich poetów – Adam Mickiewicz. Nasz Wieszcz Narodowy urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia. Każdego roku święto to jest obchodzone w rocznicę śmierci patrona.
Z tej okazji uczniowie klasy VI a i VI b przygotowali uroczystą oprawę Mszy św. odprawionej przez br. Olejnika w intencji Dyrekcji, Nauczycieli oraz Uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza.
Następnie przedstawili akademię poświęconą życiu i twórczości najsłynniejszego polskiego Romantyka. W wystąpieniu przypomnieli swoim kolegom najważniejsze fakty z życia poety, najsłynniejsze jego utwory, przedstawili zarys epoki, w której tworzył. Ten krótki wykład z historii literatury przerywany był pięknymi recytacjami fragmentów różnych utworów i piosenkami.
Akademię przygotowali nauczyciele: Bogusława Baniowska, Tomasz Pawłowski i Aleksandra Stobiecka.
Wyniki Szkolnego Konkursu w kategorii klas II-III
Wyniki Konkursu Wiedzy „Bajki Adama Mickiewicza”
w kategorii klas II-III.
22.11.2022 r.
W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Maksymalnie uczeń mógł uzyskać 15 punktów.
I miejsce - Wiktoria Sobczak kl. II a – 15 p.
Fabian Turcza kl. II a – 15 p.
II miejsce - Sebastian Wilczak kl. II b – 14 p.
Łukasz Stopiński kl. III a – 14 p.
.
III miejsce – Jakub Jędrysek kl. III b – 13 p.
Adam Stankiewicz kl. II a – 13 p.
Pozostali uczestnicy:
Klasa II b Zofia Druzgała Oliwia Rapacz Adam Wójcik Nikola Stolarska Krystian Kołodziejczyk Nikodem Syrek
Klasa III a
Marcel Basista Julia Zadora
Klasa III b Mateusz Michalak Zuzanna Rapacz Gabriela Kozak Aleksandra Trzaskacz
Gratulujemy sukcesów i zdobytej wiedzy. Dziękujemy za udział w zmaganiach.
"XVI Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotycznej w Lubniu”
24 listopada 2022 odbyły się przesłuchania XVI Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Lubniu pod hasłem „GŁOSY WOJNY, DŹWIĘKI POKOJU...” W konkursie udział wzięły uczennice naszej szkoły, które uczęszczają na kółko muzyczne. Wykonały utwór pod tytułem “Idą leśni”. Wykonanie i aranżacja zyskały uznanie komisji konkursu - dziewczęta zajęły I miejsce w swojej kategorii.
W konkursie udział wzięła także uczennica klasy II - Magdalena Rapacz z utworem “Co to jest niepodległość” zdobywając wyróżnienie.Ogromne gratulacje dla naszych uczennic!
Aleksandra Stobiecka
Konkurs w Lanckoronie - "Biesiada z Mistrzami polskiego romantyzmu"
29 listopad 2022 odbyły się przesłuchania do regionalnego konkursu “Biesiada z Mistrzami Polskiego romantyzmu” w Lanckoronie. Udział w konkursie wzięły uczennice klasy VI i VII wykonując dwa utwory Adama Mickiewicza “Świtezianka” oraz “Los pielgrzyma”. Dziewczęta znalazły się na liście laureatów konkursu i zostały zaproszone do udziału w Koncercie Galowym, który odbył się 15 grudnia również w Lanckoronie.W konkursie, w kategorii plastycznej udział wzięła również uczennica klasy VI Karina Bajer, która ze swoimi pięknymi rysunkami uzyskała wyróżnienie.Gratulacje!
Aleksandra Stobiecka
POLUB LUBIEŃ!
Jeszcze niedawno ani ja, ani moi uczniowie z kl. IVb nie wiedzieliśmy, czym są questy. Już wiemy i serdecznie polecamy taką formę spędzania czasu wolnego.
Wszystko zaczęło się od br. Tomasza Olejnika, który pewnego dnia opowiedział mi o grach terenowych. Brzmiało to bardzo interesująco, więc zaprosiłam go jako gościa specjalnego na godzinę wychowawczą, aby przybliżył ten temat także moim uczniom. Brat przyniósł na to spotkanie wiele ciekawych pamiątek z ponad 200 gier terenowych, które przemierzył. Bagaż jego doświadczeń jest na tyle bogaty, że został niedawno odznaczony tytułem Ambasadora Questów w Polsce. Uczniowie złapali bakcyla.
14 listopada 2022 r. wyruszyliśmy wspólnie z br. Tomaszem na nasz pierwszy klasowy quest. Wybraliśmy na początek najbliższy – lubieński pt. „Po-lubię Lubie-ń” z cyklu Skarby Górali. Dzień był chłodny, ale zapał odkrywców ogromny. Przetestowaliśmy ulotkę i aplikację mobilną, które prowadziły nas po interesujących miejscach Lubnia. Na trasie było wiele niespodzianek i ciekawych odkryć. Już wiemy, ile okien ma kaplica cmentarna, jakie ordery za zasługi otrzymał pułkownik Andrzej Stańczyk oraz że w Lubniu żyje prawdziwy struś. Na końcu odkryliśmy skarb, ale nie zdradzimy, gdzie się znajduje. Zachęcimy jednak do rozpoczęcia swojej własnej przygody z questami. Czy warto? Oto opinie uczniów:
„Było naprawdę super! Rozwiązywaliśmy ciekawe zagadki, były piękne widoki. Taka gra terenowa jest jak sport, tylko nie męczy. Warto brać w tym udział, bo można nauczyć się więcej o swoim kraju. Ja w tak krótkim czasie nauczyłam się bardzo dużo” – Madzia Bajer, kl. IVb.
„Poznałem dużo nowych miejsc, o których do tej pory nie wiedziałem” – Filip Rapacz, kl. IVb.
„Bardzo podobała mi się wycieczka, ponieważ dużo zwiedzaliśmy, a na końcu znaleźliśmy skarb!” – Lena Kęska, kl. IVb.
Odpoczynku po wędrówce zaznaliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu, gdzie poczęstowano nas gorąca herbatą. Pani Renata Cieżak przeprowadziła ciekawe warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie samodzielnie przygotowali piękne kartki świąteczne.
Dziękujemy z serca br. Tomaszowi Olejnikowi, p. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu Edycie Brzezickiej oraz p. Renacie Cieżak. A na wiosnę ruszamy na kolejny quest!
Katarzyna Burtan
Pamiętamy!
Wszyscy wiemy, gdzie znajduje się cmentarz komunalny w Tenczynie, ale nie wszyscy wiemy, że to nie jedyne miejsce pochówku mieszkańców naszej wioski.
Do dziś zachowała się w przekazach pamięć o przynajmniej trzech cmentarzach cholerycznych na rolach: Pasiowej, Kunowej i Szczerbułowej. Ten ostatni odwiedziłam wraz z moimi wychowankami z klasy IVb 18 listopada 2022 r. Zabraliśmy znicze i powędrowaliśmy w górę Tenczyna, aby na własne oczy zobaczyć to miejsce i podumać nad przeszłością naszej miejscowości. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o śmiercionośnych epidemiach, które szerzyły się w dawnych czasach, o trudach życia na wsi. Co niektórym dało to do myślenia, w szczególności, gdy narzekają na życie w dzisiejszym świecie pełnym różnych wygód.
Oby pamięć o tych miejscach nigdy nie przeminęła.
Katarzyna Burtan
Wyniki Szkolnego Konkursu w kategorii klas IV-VI
Wyniki Konkursu Wiedzy „Życie i twórczość Adama Mickiewicza”
w kategorii klas IV-VI.
22.11.2022 r.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas IV –VI. Maksymalnie uczeń mógł uzyskać 25 punktów.
I miejsce – Aleksandra Prośniak kl. VI B – 18 p.
II miejsce – Gabriella Żurek kl. V A – 17 p.
III miejsce – Ewelina Studzińska kl. VI B – 16 p.
Pozostali uczestnicy:
Klasa IVa
Ada Biedrończyk
Anna Guśpiel
Jan Prośniak
Klasa IV b
Magdalena Bajer
Julia Rapacz
Klasa Va
Amelia Trzaskacz
Klasa VI a
Kornelia Blecharczyk
Wiktor Szynalik
Klasa VI b:
Milena Góra
Dawid Rapacz
Gratulujemy sukcesów i zdobytej wiedzy. Dziękujemy za udział w zmaganiach.
Organizatorzy: J. Chmiel, E. Folwarska
Wyniki Szkolnego Konkursu w kategorii klas VII-VIII
Wyniki Konkursu Wiedzy „Życie i twórczość Adama Mickiewicza”
w kategorii klas VII -VIII.
24.11.2022 r.
W konkursie wzięło udział 5 uczniów z klas VII –VIII. Maksymalnie uczeń mógł uzyskać 38 punktów.
I miejsce – Martyna Wójcik kl. VIII – 35 p.
II miejsce – Blanka Kowal kl. VIII – 32 p.
III miejsce – Mariusz Stopiński kl. VII – 27 p.
Pozostali uczestnicy:
Adam Guśpiel – kl. VII Patrycja Mońko – kl. VIII
Gratulujemy sukcesów i zdobytej wiedzy. Dziękujemy za udział w zmaganiach.
Organizatorzy: J. Chmiel, E. Folwarska
WYPRAWA IVB NA SZCZEBEL
18 października 2022 r. klasa IVb wraz z wychowawczynią Katarzyną Burtan i bratem Tomaszem Olejnikiem wyruszyli na Szczebel, aby podziwiać piękno beskidzkich krajobrazów.
Pogoda dopisała, ze szczytu mogliśmy podziwiać nie tylko sąsiednie pasma górskie, ale też te oddalone (ośnieżone Tatry). Zapaliliśmy ognisko, zjedliśmy kiełbaski, wytaplaliśmy się w liściach i poturlaliśmy po górskiej łące.
Miło spędzony czas zainspirował nas do zdobycia kolejnych szczytów Beskidu Wyspowego. Ciekawe, którą górę wybierzemy…
Katarzyna Burtan
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
22 listopada 2022 r. w ramach corocznej akcji pod hasłem Dzień Zdrowego Śniadania uczniowie klas I - III uczestniczyli w uroczystym drugim śniadaniu spożywanym wspólnie w szkole z wychowawcą.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego tak ważne jest dla nas podejmowania działań edukacyjnych w tym kierunku.
Rodzice jak zwykle wykazali się dużą inwencją przygotowując dzieciom zdrowe smakołyki. W działania włączyły się nawet rady oddziałowe organizując zdrowe przekąski dla wszystkich uczniów.
Nauczycielki zatroszczyły się o utrwalenie na zajęciach wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania. Na szkolnym korytarzu została przygotowana gazetka edukacyjna promująca zdrowe nawyki. Koordynatorem akcji była pani Dorota Góra, a ta inicjatywa wynikała z działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.
2
INFORMACJA
Rodzice są proszeni o zapoznanie się z poniższą informacją.
„ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! Moja Poezja – Moja Ojczyzna”
Dnia 9.11.2022 w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się koncert laureatów V edycji Wojewódzkiego Konkursu „ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! Moja Poezja – Moja Ojczyzna”. W uroczystej gali udział wzięła uczennica klasy VI b - Milena Góra, która w konkursie uzyskała wyróżnienie. Uczennica wykonała utwór “Biały krzyż” do tekstu Krzysztofa Klenczona, muzyka: Janusz Kondratowicz.
Serdeczne gratulacje dla Mileny.
Posłuchaj utworu:https://www.youtube.com/watch?v=GPlLNDgzPxc
NARODOWE CZYTANIE
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY - WYNIKI
Nastąpiła długo oczekiwana chwila. Gminny Ośrodek Kultury w Lubniu ogłosił wyniki Konkursu Plastycznego „BIAŁO-CZERWONA. WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ”.
Jury w składzie: Renata Cieżak, Magdalena Pawlik, Izabela Hejmej, oceniając prace, szczególną uwagę zwróciło na samodzielność, estetykę oraz zgodność z tematem konkursu.
Jury przyznało następujące miejsca:
W kategorii klas I-IV:
I miejsce – Julia Pustelnik klasa II b
II miejsce – Zofia Druzgała klasa II b
III miejsce – Anita Stożek klasa I a
Wyróżnienia:
Alicja Burtan klasa I a
Dominika Depta klasa II b
Dominik Sokół klasa II a
W kategorii klas V-VIII
III miejsce – Aleksandra Prośniak Klasa VI b
Wyróżnienie:
Maja Stankiewicz klasa V a
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
AKADEMIA 10 listopada 2022 r.
Dnia 10 listopada 2022 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klasy Vb recytowali wiersze, a chórek śpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Szkoła otrzymała materiały w postaci biało-czerwonych chorągiewek i śpiewników oraz materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące projektu "Wielcy z Małopolski" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon.
Akademię przygotowały panie: Agnieszka Karcz i Aleksandra Stobiecka.
To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
3
INFORMACJA O PROJEKCIE KAŻDE DZIECKO JEST ZDOLNE - II edycja
Nasza szkoła otrzymała pozytywną rekomendację Kuratora Oświaty do udziału w innowacyjnym projekcie „Każde dziecko jest zdolne”.
Celem projektu jest zapewnienie wsparcia uczniom zdolnym na I i II etapie edukacyjnym, adekwatnie do poziomu ich predyspozycji i możliwości. Adresatami działań są uczniowie zdolnize szkół podstawowych, zlokalizowanych na terenach wiejskich oraz w miastach liczących do 20 000 mieszkańców, z terenu województwa małopolskiego. Warunkiem zakwalifikowania szkoły do projektu jest rekomendacja Małopolskiego Kuratora Oświaty. Projekt ma się przyczynić do podniesienia motywacji do rozwoju i nauki, wzmocnienia poczucia wartości i wiary we własne możliwości, budowania kompetencji uczenia się oraz gotowości do rozwijania pasji i talentów.W każdym powiecie w trybie konkursowym została wybrana jedna szkoła, która korzystaz bezpłatnego wsparcia dla swoich uczniów, nauczycieli i rodziców. Realizatorem projektu jest województwo Małopolskie - Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Działania projektowe są prowadzone od września 2022r. do czerwca 2023r., w tym działania w szkołach - od listopada 2022r. do czerwca 2023r.
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
30-003 Kraków, ul. Lubelska 23
tel. +48 12 623 76 46, fax: +48 12 617 11 24
www.mcdn.edu.pl; e-mail: biuro@mcdn.edu.pl
Udział w projekcie to dla szkoły szansa na:
-
pozyskanie wartościowych merytorycznie rozwiązań pozwalających na diagnozowanie uzdolnień uczniów (model diagnozy, narzędzia diagnostyczne);
-
pomoc w realizacji procesu rozpoznawania uzdolnień;
-
poszerzenie oferty zajęć dla uczniów zdolnych poprzez warsztaty i konsultacje rozwijające ogólny potencjał ucznia, stanowiący bazę dla rozwoju uzdolnień i skutecznego uczenia się;
-
umożliwienie uczniom zdobycia nagród w konkursie, którego przedmiotem będzie prezentacja sukcesu edukacyjnego;
-
zwiększenie kompetencji rady pedagogicznej w zakresie diagnozowania i wspierania uczniów zdolnych;
-
pomoc w wyłonieniu szkolnych liderów i przygotowanie ich do realizacji zadań w zakresie wsparcia uczniów zdolnych;
-
poszerzenie wiedzy i wzmocnienie motywacji rodziców w obszarze wspierania rozwoju dzieci;
-
wsparcie zewnętrzne procesu rozpoznawania uzdolnień i pracy z uczniem zdolnym przez ekspertów (psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi) oraz opiekunów ze strony MCDN.
Wsparcie w ramach projektu obejmuje:
-
przygotowanie liderów do realizacji zadań w szkołach-prowadzone przez MCDN
-
szkolenia rad pedagogicznych szkół objętych projektem -prowadzone przez MCDN;
-
diagnoza uczniów pod kątem uzdolnień oraz uwarunkowań uzyskiwanych wyników edukacyjnych - prowadzona przez nauczycieli i szkolnych liderów;
-
warsztaty dla uczniów w formie zajęć rozwijających umiejętność uczenia się, planowania własnego rozwoju, kreatywności i kompetencji społecznych (32 godzinne warsztaty w dwóch grupach wiekowych, tj. klasy 2-4 i klasy 5-8)- prowadzone przez szkolnych liderów;
-
wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów w formie indywidualnych spotkań służących pogłębieniu diagnozy i wyznaczeniu kierunków dalszego rozwoju - prowadzone przez ekspertów zewnętrznych (psychologów, pedagogów , doradców zawodowych);
-
warsztaty i indywidualne konsultacje dla rodziców - prowadzone przez ekspertów zewnętrznych (psychologów, pedagogów , doradców zawodowych)
-
konkurs na prezentację sukcesu, uzyskanego przez ucznia dzięki udziałowi w projekcie- prowadzony przez MCDN.
-
Wszystkie działania w ramach projektu są koordynowane, monitorowane i wspierane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
-
-
Szkolne liderki projektu
Katarzyna Burtan
Mariola Szczepaniec
-
WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK
W dniu 8 listopada również klasa III a i III b były na wycieczce w fabryce ozdób świątecznych BOMBEK w Wieliczce. Opiekunami były panie Dorota Góra, Kinga Mastela oraz Lidia Gruca-Łapka. Od rana dopisywała nam nie tylko pogoda, ale fantastyczna świąteczna atmosfera. Uczniowie wrócili z własnoręcznie przygotowanymi bombkami, które zawisną na bożonarodzeniowych choinkach.
Wycieczka do Fabryki Bombek
W dniu 8 listopada 2022 r. klasy II a i II b pod opieką nauczycieli Lucji Kozak i Doroty Bulas i siostry Zyty, odwiedziły fabrykę bombek choinkowych „Armar” w Wieliczce. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwórczego bombki, począwszy od szklanej rurki do kolorowego, mieniącego się brokatem produktu, czyli pięknej ozdoby choinkowej. Licznej grupie zaciekawionych dzieci towarzyszył przewodnik, który dokładnie i z humorem objaśniał, jak powstają bombki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali powstawanie ozdób o różnych kształtach i wzorach. Poznali tajniki srebrzenia, matowienia i malowania. Bardzo ciekawym doświadczeniem były warsztaty i możliwość samodzielnego ozdobienia bombki. Uczestnicy wycieczki uznali, że produkcja i ozdabianie bombek to trudna praca, która daje jednak wiele zadowolenia.
Dzięki staraniom wielu osób i mnogości wzorów polskie bombki trafiają na rynek Europy i świata. Ozdoby choinkowe wykonane w Wieliczce w tym roku będą dekorowały choinki i domy w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko.
To była wyjątkowa wycieczka, bo wprowadziła uczestników wycieczki już w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy wrócił do domu z pięknymi, samodzielnie wykonanymi bombkami.
2
Wycieczka do Tarnowskich Gór
W dniu 28 października 2022 r. odbyła się wycieczka do Tarnowskich Gór, w której uczestniczyło 35 uczniów z klas: 4a, 5a, 5b i 7. W programie było zwiedzanie zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga – podziemna wycieczka łodziami, obserwacje tworzących się współcześnie stalaktytów. Zwiedzanie umilała wspaniała, jesienna pogoda. Kolorowe liście dostarczały uczniom wiele satysfakcji z zabawy oraz pozytywnie wpływały na wyobraźnię i zmysły. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki. Opiekunami byli nauczyciele: G. Flaga, E. Folwarska, A. Karcz.
1
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie