W dniu 21 pażdziernika 2021 r w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę klasa 2a, 2b, 3a i 3b uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. W ramach złożonego wniosku uczniowie otrzymali 80% wsparcia finansowego z MEiN. Trasa wycieczki została tak zaplanowana, aby zrealizować dwa punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego przez ministerstwo. Kierownikiem wycieczki była pani Dorota Góra, a opiekunami naszej 65 osobowej grupy uczniów były panie Mariola Szczepaniec, Wiktoria Juszczak, Edyta Rapacz, Lidia Gruca – Łapka oraz siostra Bronisława Kucała.
OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO W KRAKOWIE
Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego jesienią to wspaniała atrakcja dla dzieci. Czerwone kolory klonów palmowych, przebarwiające się liście buków, miłorzęba, hortensji, dereni z daleka przyciągają wzrok miłośników przyrody. Nie sposób zwiedzić 10,5 ha terenu ogrodu (tyle wynosi jego powierzchnia), ale można wybrać do oglądania jego najciekawsze osobliwości. Uczniowie z klas II i III mieli możliwość obserwowania dziewięciu pomników przyrody, wspaniałych stuletnich okazów drzew (m. in. metasekwoję), poznawali sposoby rozmnażania i uprawy niektórych gatunków roślin. Niezapomniane wrażenia miały dzieci w czasie zwiedzania szklarni tropikalnych, egzotycznych. Rośliny, które często mamy w doniczkach w domu, osiągają tam gigantyczne rozmiary. Cenną pamiątką z pobytu w ogrodzie stały się nasionka łzawicy ogrodowej, metasekwoi, które dzieci zasadzą w swoich ogrodach.
Zmęczeni (czas zwiedzania był ograniczony), ale bardzo zadowoleni uczniowie wrócili do autokaru, aby przenieść się w inny świat wyobrażeń – Zamek Królów Polskich – Wawel.
ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU - PAŃSTWOWE ZBIORY SZTUKI
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu, a szczególnie jego Państwowe Zbiory Sztuki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod wawelskim wzgórzem, gdzie uczniowie zakupili pamiątki oraz podziwiali piękno nadwiślańskich bulwarów. Następnie udaliśmy się przed Katedrę Wawelską gdzie spotkaliśmy z naszymi przewodnikami, z którymi w mniejszych grupach obejrzeliśmy komnaty królewskie i wystawę słynnych arrasów Zygmunta Augusta. Była to cała zachowana w Polsce kolekcja królewskich tapiserii i jedna z najcenniejszych w Europie. Mogliśmy podziwiać arrasy, które normalnie nie są prezentowane, dostaliśmy tam sporą dawkę wiedzy o ich burzliwych losach. Obejrzeliśmy komnaty króla m.in. sypialnię, salę tronową i balową. Uczniowie byli zadowoleni ze zwiedzania tak wspaniałego zabytku.
Dzięki wycieczce uczniowie zdobyli i poszerzyli swoją wiedzę historyczną i przyrodniczą, którą będą wykorzystywali nie tylko w czasie lekcji. Wycieczka była dla nich atrakcyjna, pogoda i dobre samopoczucie w gronie kolegów i koleżanek na zawsze pozostaną w ich pamięci.
Wycieczka dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu "Poznaj Polskę"
Dorota Góra
Wiktoria Juszczak