W dniach 22 - 23.11.2021 r. 40 uczniów z klasy IVa, Va i Vb wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Kopalni Soli w Bochni i Krakowa zorganizowanej przy współpracy z biurem podróży Overland tour & travel. Wycieczka została zorganizowana w ramach Projektu Ministra Edukacji Narodowej i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, dzięki czemu uczniowie otrzymali 80% dofinansowania do wycieczki.
Pierwszy dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem w Krakowie, który w sposób bardzo ciekawy i merytoryczny przedstawił uczniom Kraków - historyczny zespół miasta, który jest uznany za pomnik historii i należy do najstarszych i najważniejszych układów architektoniczno-urbanistycznych w Polsce. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Krakowa na wzgórzu Wawel, poznając jego historię, usytuowanie oraz zabytki. Mieli oni możliwość zwrócenia uwagi na układ urbanistyczny Starego Miasta wraz z rynkiem oraz bryłami Kościoła Mariackiego i Sukiennic. Uczniowie bardzo uważnie słuchali i zadawali pytania poznając historię miasta oraz jego najważniejsze obiekty i zabytki. Nie zabrakło też czasu na zakup pięknych pamiątek w pobliskich sklepikach i Sukiennicach.
Kolejnym punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni, która jest polskim pomnikiem historii. Tam po zakwaterowaniu w podziemiach kopalni i zjedzeniu pysznej obiadokolacji przyszedł czas na zwiedzanie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania historii związanej z działalnością samej kopalni od czasów królewskich, gdy przynosiła olbrzymie dochody do czasów, gdy zakończono wydobywanie soli. Uczniowie podczas zwiedzania kopalni z przewodnikiem poznali między innymi proces i technikę wydobywania soli, geologiczną budowę złoża i wiele innych ciekawostek.Dużą atrakcją dla uczniów okazał się sam pobyt w kopalni, a szczególnie nocowanie w jej podziemiach.
Drugi dzień wycieczki był równie intensywny i ciekawy. Ten dzień uczniowie rozpoczęli od zjedzenia pożywnego śniadania w podziemiach kopalni, a następnie wyruszyli w dalszą trasę do Krakowa, gdzie byli w Muzeum Armii Krajowej oraz w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jako pierwsze zwiedzali Muzeum Armii Krajowej, gdzie podzieleni na grupy zdobyli wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym, jego siłach zbrojnych, a przede wszystkim o Armii Krajowej. Uczniowie mogli tam zobaczyć ciekawe ekspozycje broni, odznak, mundurów, a także setki zdjęć i pamiątek. Był to bardzo wartościowo spędzony czas, uczniowie mieli możliwość poznania historii własnego kraju oraz przodków, którzy walczyli o wolność.
W tym dniu uczestnicy wycieczki zwiedzili również Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, którego zbiory liczą ponad 240 samolotów, śmigłowców, szybowców, a także silniki lotnicze i zestawy rakietowe. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem znajdujących się tam eksponatów związanych z historią lotnictwa, a w szczególności samolotów z czasów I wojny światowej, które są jedynymi zachowanymi egzemplarzami na świecie.Oglądając ekspozycję, uczniowie z zaciekawieniem słuchali o losach polskich lotników podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Podczas zwiedzania otrzymali oni sporą dawkę wiedzy i informacji o historii lotnictwa polskiego orazświatowego.
Uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni z wycieczki, zwiedzili piękne i ważne miejsca w Polsce poznali kulturę i dziedzictwo narodowe kraju, a także zdobyli cenną wiedzę historyczną i kulturową. Dzięki wycieczce wspólnie spędzili niezapomniane chwile, które będą mogli wspominać w przyszłości.
Bogusława Baniowska