EMOCJE - ROZPOZNAWANIE, NAZYWANIE, SPOSOBY RADZENIA SOBIE.
15 i 22 kwietnia uczniowie klas od IV do VII uczestniczyli w warsztatach z panią psycholog Katarzyną Lampą. Uczniowie w czasie zajęć nazwali emocje, przedstawiali je w sposób niewerbalny, poznawali ich funkcję, a także sposoby radzenia sobie z nimi.
Pani psycholog rozpoczęła zajęcia grą łamacz lodów- uczniowie losowali karty i wykonywali polecenia w nich zawarte. Następnie w grupach rozszyfrowali anagramy, pod którymi ukryły się nazwy emocji. Kolejnym zadaniem było przedstawienie wylosowanej emocji za pomocą gestów.
Pani psycholog przypomniała uczniom:
- Co to są emocje?
- Po co są emocje?
- Czy można podzielić emocje na dobre i złe, a może na przyjemne i nieprzyjemne?
- omówiła sposoby radzenia sobie z emocjami. Zwróciła uwagę na to, że nie emocje burzą relacje grupowe, one po prostu są, tylko sposób ich wyrażania.
Następnie przedstawiła kilka nieformalnych kroków/strategii do radzenia sobie z emocjami i uczuciami:
1. Akceptuj – czyli zauważ jak się czujesz, czy przyjemnie, czy nieprzyjemnie, tu chodzi o poznanie takiego ogólnego stanu emocjonalnego i zaakceptowanie go na zasadzie “OK, nie czuje się teraz dobrze”
2. Zidentyfikuj – dzięki dostępnym narzędziom, czy to kołom emocji, czy kołom uczuć, czy mapie emocji i zauważ, gdzie odczuwasz je w ciele. Na przykład smutek możemy odczuwać w klatce piersiowej, złość – w pięściach, radość – na twarzy uśmiechając się. Zwróć więc też tutaj uwagę na doznania fizyczne.
3. Zbadaj (emocję) – czyli zobacz, jak objawia się w myślach, zachowaniu i w ciele. Możesz to sobie po prostu uzmysłowić, powiedzieć na głos lub zapisać na kartce, np. “w tej chwili czuję się nieprzyjemnie, czuję złość, objawia się ona tym, że jest mi gorąco i mam ochotę wybiec z pomieszczenia”. Tu możesz zastanowić się, co ta emocja chce Ci przekazać? O czym chce Ci powiedzieć? Czego broni lub o co walczy? lub zostawić to na później (patrz punkt 6)
4. Wyrażaj – czyli pozwól tej emocji po prostu być. Tu można znaleźć swój sposób na wyrażanie tej emocji, na przykład poprzez pozytywny self talk, wzięcie głębokiego oddechu, medytację, relaksację, płacz, śmiech, szybki spacer, pisanie, tworzenie sztuki, rozmowę z kimś itd., byle był to sposób, który nie krzywdzi nas i ludzi wokół nas. Emocje potrzebują uwagi i uprawomocnienia, ponieważ tłumione nie znikają, a jedynie się gromadzą. Dlatego warto dać im chwilę uwagi
5. Odpuść – piąty punkt to odpuszczenie, czyli uświadom sobie, że to tylko emocja, że kiedyś minie i że ta emocja to nie jesteś cały Ty (jako persona) a jedynie pewne krótkie doświadczenie i reakcja na postrzeganie rzeczywistości: Zamiast walczyć z tą emocją, daję sobie prawo do jej odczuwania. To normalne, że czuję takie emocję w tej sytuacji. Emocja to forma informacji, nie muszę jej tłumić i z nią walczyć.
Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania z panią psycholog, aktywnie uczestniczyli w warszatach, najbardziej podobała im się praca w grupach.
Katarzyna Kołodziejczyk
Warszaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.