Tłusty Czwartek w naszej szkole
Tradycyjnie już w "tłusty czwartek" tj. 28.02.2019 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja "Wyślij pączka do Afryki". Akcji patronował brat Marek Socha i p. Janina Chmiel. Pączki sprzedawały dziewczynki z klasy szóstej. Całkowity dochód ze sprzedanych pączków,a także wolne datki, zostały przekazane Fundacji "Kapucyni i Misje. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji tj. uczniom, nauczycielom, pracownikom Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tenczynie, a także rodzicom uczniów.
Misjonarze kapucyni w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie zamienią Twoją darowiznę na pomoc potrzebującym
Rachunek jest prosty:
pączki = posiłki dla osieroconych dzieci
pączki = czysta, zdrowa woda z 3 nowych studni
pączki = edukacja dla dzieci z buszu
pączki = operacje dla niepełnosprawnych
pączki = nowe kaplice w 3 wioskach w buszu
pączki = nowe boisko, plac zabaw, zajęcia dla dzieciaków i wiele innychZamień swoją pączkową darowiznę na konkretną pomoc dzieciom, ubogim, którymi opiekują się kapucyni.
Rozwijajmy razem dzieło miłosierdzia!
Wycieczka klasy III gimnazjum
Dnia 22.02.2019 r. III gimnazjum wraz z VIII klasą wybrali się na wycieczkę szkolną, pod opieką p. Majewskiej, p. Wietrzyka i p. Karcz. Odwiedziliśmy muzeum historyczne miasta Krakowa- oddział Oskara Schindlera. Oglądaliśmy wystawy, słuchaliśmy historii związanych z Krakowem, które opowiadał przewodnik. Poznaliśmy historię i zasługi Oskara Schindlera oraz ludzi którym pomógł. W muzeum mogliśmy poczuć klimat tamtych czasów, dowiedzieć się jak przebiegało życie ludzi i z czym musieli zmagać się na co dzień. Czas który spędziliśmy w muzeum był bardzo pouczający i pełen refleksji. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na lodowisko znajdujące się w Skawinie. Spędziliśmy tam 2 godziny jeżdżąc ,a niektórzy dopiero ucząc się jeździć na łyżwach. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu.
Magdalena Jaworska i Emilia Moskała
II M-CE DZIEWCZĄT W GMINNYCH ZAW. W PIŁCE RĘCZNEJ
W piątek 22.02.2019 na hali w Lubniu odbyły się Gminne Zawody Sportowe w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Na zawodach pojawiły się wszystkie szkoły z terenu naszej gminy: SP Lubień, SP Tenczyn, SP Skomielna Biała, SP Krzeczów.
W pierwszym meczu nasze Dziewczęta zagrały bardzo słabo. Wkradło się zdenerwowanie, które zablokowało nasze zawodniczki. Dodatkowo straciliśmy zbyt łatwo bramki i dlatego zasłużenie przegraliśmy 0:4 z zespołem ze Skomielnej Białej. W drugim meczu Lubień wygrywa 6:0 z Krzeczowem. W trzecim spotkaniu nasze Dziewczęta wracały na właściwe tory gry. Zagraliśmy z zespołem z Lubnia, Super mecz, który niestety nie pozwolił odnieść zwycięstwa. Przegraliśmy 2:4, ale trzeba przyznać, że gra wyglądała zupełnie inaczej. Więcej było składnych akcji a zespół zaczął funkcjonować jak należy. W meczu tym, jak i w całym turnieju mieliśmy wiele słupków i poprzeczek ( w całym turnieju 9 ), brakowało trochę szczęścia. W czwartym spotkaniu zespół z Krzeczowa pokonał zespół ze Skomielnej Białej 2:3. W piątym spotkaniu w końcu wszystko zagrało tak jak należy. Aby myśleć o drugim miejscu musieliśmy wygrać wysoko. Wygraliśmy 7:0. W ostatnim spotkaniu SP Lubień pokonała szkołę ze Skomielnej Białej.
Pierwsze miejsce zdobyła SP Lubień ponieważ wygrała wszystkie mecze i tym sposobem miała najwięcej punktów. O drugim miejscu musiała zadecydować mała tabela pomiędzy zainteresowanymi drużynami. SP Skomielna Biała, SP Krzeczów oraz SP Tenczyn wygrały po jednym spotkaniu, dlatego też musieliśmy liczyć bilans bramkowy. Tenczyn 7:4 = +3, Skomielna Biała 6:3 = +3 , Krzeczów 3:9 = -6. Jak widać zespoły ze Skomielnej Białej i Tenczyna miały ten sam bilans bramkowy. Musieliśmy popatrzeć na kolejny punkt regulaminu , gdzie o zwycięstwie decyduje większa ilość bramek strzelonych. Zespół z Tenczyna miał o jedną bramkę strzeloną więcej, dlatego uplasował się na drugim miejscu w turnieju.
Skład: Chwała Kinga, Kukułka Gabriela, Leśniak Emilia, Matlak Weronika, Pajka Weonika, Paś Oliwia, Talaga Jagoda, Węgrzyn Anastazja, Chac Emilia, Leksander Klaudia, Płachytka Magdalena, Pieron Karina, Stożek Wiktoria, Stojeba Julia
AKTUALNA KLASYFIKACJA W RYWALIZACJI O PUCHAR WÓJTA GMINY LUBIEŃ W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 - IGRZYSKA DZIECI ORAZ IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
1. LUBIEŃ – 65 PKT
2. TENCZYN - 63 PKT
3. SKOMIELNA BIAŁA - 37 PKT
4. KRZECZÓW - 27 PKT
WYGRANA CHŁOPCÓW W TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ
W środę 20 lutego 2019 r. drużyna siatkarzy ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie wzięła udział w VII Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora LO w Suchej Beskidzkiej. Do zawodów przystąpiło 10 zespołów reprezentujących swoje szkoły z powiatu suskiego, a także drużyna z Tokarni. Nasi chłopcy zaprezentowali bardzo wysokie umiejętności i skuteczną grę na każdym etapie turnieju. Wygrali oni wszystkie mecze nie tracąc żadnego seta i pozwalając zdobyć przeciwnikowi max. 11 punktów w secie. Spotkania składały się z dwóch setów rozgrywanych do 15 punktów. Siatkarze z Tenczyna w pokonanym polu pozostawili rówieśników z Makowa Podhalańskiego, dwie szkoły ze Stryszawy, a w półfinale pokonali chłopców z Zawoi. W finale zagraliśmy z zespołem z miejscowości Bystra wygrywając 15:9 i 15:6. Trzecią lokatę w turnieju wywalczyli siatkarze z Zawoi, którzy w meczu o najniższy stopień podium wygrali z drużyną z Tokarni. Nasz zawodnik Paweł Karpierz został wybrany MVP turnieju. Brawa należą się całej drużynie ponieważ aby osiągnąć taki wynik wszyscy zawodnicy muszą reprezentować wysoki poziom i doskonale z sobą współpracować. Gratulacje dla chłopaków i mam nadzieje, że przed nami jeszcze kilka emocjonujących turniejów.
Skład drużyny: Patryk Mucha, Paweł Karpierz, Damian Michalak, Filip Spyrka, Dawid Wójcik, Tomek Stolarski, Karol Blecharczyk, Mariusz Łabuz, Krzysiek Rapacz, Marcin Stojeba, Marcin Rapacz.
Walentynki w szkole
14 lutego w naszej szkole zapanowała wyjątkowa atmosfera. A wszystko to z okazji Walentynek. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona kolorowa skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki z trzeciej gimnazjum odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości.
GMINNE ZAWODY PIŁKI RĘCZNEJ DZIEWCZĄT
We wtorek 13 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Skomielnej Białej rozegrane zostały Gminne Zawody Piłki Ręcznej Dziewcząt. Na miejsce turnieju do Skomielnej Białej dotarły wszystkie cztery drużyny. Pierwszy mecz nasze dziewczęta zagrały z drużyną z Krzeczowa Nasz team po dobrej grze pokonał przeciwniczki 3:0. W kolejnym spotkaniu zagraliśmy z gospodyniami zawodów dziewczętami ze Skomielnej Białej. Spotkanie było bardzo zacięte i pełne dramaturgii. W drugiej połowie bolesnej kontuzji doznała Sabina, która w ferworze walki została uderzona łokciem w nos. Wcześniej w podobnej sytuacji znalazła się Wiktoria. Niestety Sabina przez dłuższy czas nie mogła kontynuować gry. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2 i o rozstrzygnięciu decydowała dogrywka. W niej jedną bramkę rzuciły nasze rywalki i pokonały nasz zespół 3:2. W ostatnim meczu przeciwniczkami dziewczyn był zespół z Lubnia. Mecz zakończył się naszą przegraną 5:0. W tym spotkaniu długo utrzymywał się remis 0:0, ale później do głosu doszły szczypiornistki z Lubnia, które były najlepsze w turnieju i zasłużenie zdobyły I miejsce. Za nimi na miejscu II uplasowały się zawodniczki ze Skomielnej Białej, na miejscu III nasze dziewczyny, a IV lokata przypadła drużynie z Krzeczowa. Dziękuję dziewczętom za bardzo ofiarną, ambitną grę i walkę o każdą piłkę na parkiecie. Brawa należą się wszystkim zawodniczkom. Dobrze spisała się nasza bramkarka Emilia Moskała, która wiele razy ratowała swój zespół przed utratą bramki, a był to jej debiut na tej pozycji. Zaangażowanie dziewczyn zostało okupione drobnymi urazami, na szczęście obyło się bez poważniejszych kontuzji. Bardzo cieszy Wasze podejście do gry, w którą angażujecie się bez reszty, wkładając mnóstwo wysiłku i serca.
Skład drużyny dziewcząt: Natalia Klimas, Wiktoria Pindel, Emilia Moskała, Sabina Burtan, Weronika Ryś, Natalia Kozak, Kinga Pustelnik, Dagmara Kątnik, Emilia Mucha, Gabrysia Stachura, Angelika Leksander.
MEDAL JANA PAWŁA II DLA SIOSTRY SAWII WARESIAK
W dniu 10 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie opłatkowe w Domu Arcybiskupów Krakowskich. Było to spotkanie abp. Marka Jędraszewskiego z nauczycielami i pracownikami oświaty. Prowadził je ks. dr Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej. Następnie arcybiskup wręczył medale Jana Pawła II przyznawane katechetom, pracownikom nadzoru pedagogicznego i placówek doskonalenia nauczycieli za zasługi dla archidiecezji. Wśród odznaczonych znalazła się s. Sawia Waresiak. Siostra otrzymała srebrny medal i znalazła się w zacnym gronie kilkunastu laureatów.
Gratulujemy s. Sawii odznaczenia i życzymy dalszych sukcesów i błogosławieństwa Bożego w dalszej posłudze katechetycznej.
H. Studzińska
Dzień Babci i Dziadka – styczeń 2019 r.
Pomimo tego, że styczeń jest zimowym i mroźnym miesiącem, to są jednak w nim takie dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Są to 21 i 22 stycznia, kiedy swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie.
W naszej szkole w tym roku obchodziliśmy to święto bardzo uroczyście 31 stycznia. Zaproszeni Babcie i Dziadkowie zjawili się w szkole punktualnie. Na uroczystość przybyli także rodzice i nauczyciele. Przywitała ich serdecznie pani Dyrektor szkoły. Klasy trzecie wraz z wychowawczyniami: Mariolą Szczepaniec i Wiktorią Juszczak przygotowały występ artystyczny. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, przedstawiali humorystyczne scenki rodzajowe oraz śpiewali piosenki tematyczne, w tym piosenkę w języku angielskim. Zwieńczeniem całego występu było przesłanie w formie wzruszających wierszy, piosenki „Pięknie żyć” oraz wspólnego odśpiewania „Sto lat”. Następnie wnuczęta wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane kwiaty i laurki oraz złożyły osobiste życzenia. Wspólny słodki poczęstunek oraz kolędowanie przy akompaniamencie gitary były bardzo miłym akcentem tego spotkania.
Najbardziej cenne w tym dniu było zadowolenie dziadków, rodziców, dzieci i pojawiające się uśmiechy na ich twarzach. Pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Po takim dniu i stopniu zaangażowania uczniów oraz rodziców w organizację i przebieg tej uroczystości, widać jak bardzo istotne jest kultywowanie tradycji rodzinnych w naszym środowisku, zgodnej współpracy z rodzicami, szacunku dla osób starszych. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wspólne spotkanie w przyszłym roku.
Mariola Szczepaniec
Wiktoria Juszczak
Góra Grosza
Jak co roku, w ramach już XIX edycji „ Góra Grosza”, w dniach od 26.11 2018 do 02.01.2019r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę pieniędzy, które będą przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.
Wszystkim ofiarodawcom, nawet najmniejszej monety, bardzo dziękujemy!!!Do kolejnej akcji zapraszamy już za rok.:)
"Balladyna" w MOKiS w Myślenicach
W czwartek, 31 stycznia 2019 roku klasa szósta wybrała się na przedstawienie teatralne pod tytułem „Balladyna” J. Słowackiego. Spektakl wystawiony był w MOKiS w Myślenicach. Zagrali aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie.
Problematyką sztuki było dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, żeby rządzić zabijała wszystkich, nawet swych najbliższych. J. Słowacki pisał Balladynę w XIXw. jednak jej problematyka nadal jest aktualna.
Spektakl podoba się zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Po przedstawieniu bowiem rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości. To przedstawienie pozostanie na długo w pamięci.
Życzenia na ferie
Życzymy wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom miłych, bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach ciężkiej, kilkumiesięcznej pracy. Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń oraz wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Mamy nadzieję, że wrócicie wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci oraz wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.
Jednocześnie chcemy Wam przypomnieć kilka prostych zasad, które sprzyjają bezpieczeństwu:
- bądźcie widoczni na drodze i w jej pobliżu
- noście drobne elementy odblaskowe na Waszych kurtkach, plecakach, paski odblaskowe wszyte w odzież;
- pamiętajcie o telefonach alarmowych - europejski numer alarmowy: 112;
- myślcie i przewidujcie konsekwencje swoich zachowań na stokach narciarskich, na wyciągach, w kolejkach do nich, na lodowiskach oraz w innych miejscach zabaw i odpoczynku;
- przestrzegajcie poleceń osób obsługujących obiekty sportowe i zwracajcie uwagę na znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem;
- używajcie kasków chroniących głowę - na nartach, łyżwach, na rowerze.
"Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" w MOKiS w Myślenicach
W czwartek, 31 stycznia 2019 roku klasy czwarta i piąta wybrały się na przedstawienie teatralne pod tytułem „Magiczne drzewo: Czerwone krzesło” Andrzeja Melaszki . Spektakl wystawiony był w MOKiS w Myślenicach. Zagrali aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie.
„Magiczne drzewo: Czerwone krzesło” to fantastyczna opowieść o trójce dzieci i tytułowym magicznym krześle spełniającym życzenia.
Pełna humoru, niewiarygodnych przygód, niebezpieczeństw i magii sztuka oczarowuje i zachęca do poznawania losów młodych bohaterów, których lęki, marzenia i pragnienia w niczym praktycznie nie odbiegają od tych, które mają młodzi ludzie.
Zachęcamy do przeczytania kolejnych tomów z tej serii. Są one równie ciekawe i wciągające.
Akcja Bezpieczne Ferie Zimowe
W tegorocznej, niezwykle zimowej scenerii zorganizowaliśmy w szkole działania, które miały zachęcić dzieci do aktywnego i bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.
W dniu 10 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie z policjantem - starszym sierżantem Dawidem Wietrzykiem - oficerem prasowym z myślenickiej komendy. Dzieci z uwagą wysłuchały bezcennych rad, które dotyczyły zarówno bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw na śniegu oraz przestróg dotyczących czasu wolnego spędzanego w domu. Pan policjant zaprezentował uczniom ciekawy film edukacyjny, przypomniał o konieczności noszenia elementów odblaskowych i powtórzył z dziećmi numery alarmowe oraz sposoby wzywania pomocy w razie niebezpieczeństwa. Odpowiedział również na liczne pytania, jakie skierowali do niego nasi najmłodsi uczniowie.
Podczas spotkania odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym przeprowadzonym w klasach I – III „Bezpieczne zabawy zimowe”. Organizatorem konkursu były panie: Dorota Góra, Lucja Kozak oraz Maria Biela. Jury doceniło zaangażowanie dzieci w konkurs i przyznało wiele nagród.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, niektórzy nawet poprosili o pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.
Życzymy miłego wypoczynku zimowego!
D.G.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Zebranie z rodzicami odbędzie się 10.01.2019 r. (czwartek) o godzinie 17.00 (zebranie ogólne w auli, a potem z wychowawcami).
JASEŁKA SZKOLNE
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. Do tej pory przygotowywane były przez gimnazjalistów i przedstawiane m.in. uczniom szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym było odwrotnie. W przygotowanie jasełek zaangażowana była klasa Va szkoły podstawowej, pod opieką pani Genowefy Flagi. Młodzi aktorzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a efektem tego było przedstawienie, które wywarło duże wrażenie.
20 grudnia 2018 r., w pięknie udekorowanej auli zebrali się zaproszeni goście: Radni z Tenczyna, Ksiądz Proboszcz Krzysztof Mleczkowski, emerytowani nauczyciele naszej szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Ponadto na widownia zasiedli wszyscy pracownicy szkoły i uczniowie. Scenografia wprowadziła zaproszoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści.
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
18 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Tenczynie zorganizowano kiermasz bożonarodzeniowy, którego celem było zebranie funduszy na rehabilitację Karinki Flazik uczęszczającej do grupy „Czarodzieje” w Samorządowym Przedszkolu w Tenczynie.
Zainteresowanie kiermaszem było bardzo duże. Już od samego rana stoisko było oblegane przez uczniów i ich rodziców, którzy chcieli wesprzeć tę szlachetną inicjatywę. Łącznie zgromadzono kwotę 1208 zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu, w szczególności: Dyrekcji, Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu i jego Opiekunom, a przede wszystkim tym, którzy zechcieli podzielić się swoim rękodziełem – samodzielnie wykonanymi ozdobami, stroikami, kartkami świątecznymi itp. Dzięki tej akcji, w tym szczególnym czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, każdy miał okazję podzielić się swoim sercem z osobą potrzebującą.
K.B.
Barbórka 2018
W dniu 13 grudnia 2018 r. grupa uczniów klas drugich oraz jedna uczennica z klasy czwartej udała się z życzeniami do górników z kamieniołomu w Tenczynie. Tradycja ta pielęgnowana jest u nas od lat.
Dla naszych uczniów była to również dobra lekcja z wielu dziedzin życia. Poznali legendę o św. Barbarze, dowiedzieli się po co na mundurze górniczym jest 29 guzików, co oznacza kolor piór na górniczej czapce, obejrzeli filmy o pracy w kamieniołomie, a także dowiedzieli się jakie złoża kryją się pod niewielką warstwą gleby w Tenczynie. Przede wszystkim poznali i będą szanować ciężką pracę górników.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Pięknie recytowali wiersze, niektóre z nich zostały napisane na tę okazję przez ich bliskich. Zadbano również o stronę muzyczną przedstawienia, uczniowie pięknie śpiewali, a jedna uczennica przygrała górnikom na skrzypcach. Chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły na tę okazję przygotowali również elementy programu, w których wyrazili miłość i szacunek do naszej Ojczyzny. Uznanie wzbudził taniec z biało – czerwonymi flagami oraz wspólne zaśpiewanie piosenki patriotycznej.
Trud włożony w przygotowanie występu został nagrodzony uśmiechem oraz uznaniem gospodarzy, którzy przygotowali upominki dla dzieci i nie szczędzili im pochwał.
Dzieci do wizyty przygotowała Pani Dorota Góra.
Dziękujemy górnikom za gościnę, a w dalszej pracy życzymy im SZCZĘŚĆ BOŻE!
Linki do reportażu w TV.
https://www.myslenice-itv.pl/mamy-swoich-gornikow-w-tenczynie-swietuja-barborke /
Dorota Góra
Wyniki konkursu wiedzy „Bajki i ballady” Adama Mickiewicza.
Wyniki konkursu wiedzy „Bajki i ballady” Adama Mickiewicza.
Rok szkolny 2017/2018.
W dniu 13.12.2018 r. w Bibliotece Szkolnej odbył się konkurs wiedzy o bajkach i balladach Adama Mickiewicza. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas II – III. Laureaci otrzymali nagrody książkowe.
I miejsce - Zuzanna Żurek kl.III b - 23/24p
II miejsce - Bartosz Filar kl.III a - 21/24p.
III miejsce Milena Sobieraj kl.III b - 20/24p.
Pozostali uczestnicy:
Julia Burtan - kl. III a
Marcelina Michalak – kl. III a
Paulina Bobeł – kl. III b
Mariusz Stopiński – kl. III a
Adam Guśpiel – kl. III a
Ilona Szczepaniec – kl. II a
Wiktor Szynalik – kl. II a
Tenczyn, dnia: 13.12.2018 r. bibliotekarz: Janina Chmiel
Archiwum Aktualności