• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Dbaj o swój język i mów poprawnie,

            Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie

            Bo kto nie ćwiczy często języka,

            Ten się w mówieniu potem potyka.

                                                                                   M. Strzałkowska

             

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które ma na celu promowanie i podkreślanie znaczenia języka narodowego dla kultury, tożsamości narodowej i komunikacji społecznej. Z tej okazji uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą, nauczycielem języka polskiego, przygotowali pytania dotyczące języka ojczystego. Na przerwach chętni uczniowie udzielali odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli odpowiedź była poprawna, otrzymywali słodką nagrodę – cukierka.

            Oprócz tego, na  korytarzu została  zaprezentowana gazetka, na której znalazły się ciekawostki o języku polskim oraz łamańce językowe. Każdy uczeń mógł pogimnastykować swój język, jeżeli tylko miał na to ochotę. Wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

            Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

            Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

             

                                                                                                                              Elżbieta Folwarska

          • REKRUTACJA

          •  

            POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO KLASY I NA ROK SZKOLNY 2024/2025.

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie ogłasza zapisy
            do klasy I na rok szkolny 2024/2025 .

             

            1. Uczeń zamieszkały w obwodzie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
               w Tenczynie jest przyjmowany na podstawie ZGŁOSZENIA rodziców (prawnych opiekunów).

            • Zgłoszenia do klasy I przyjmowane będą do 15 marca w sekretariacie szkoły.

            Obwodem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza jest miejscowość Tenczyn.

            2. Uczeń zamieszkały poza obwodem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
                w Tenczynie jest przyjmowany na podstawie WNIOSKU rodziców (prawnych opiekunów).

            • Wniosek należy złożyć od 15 marca do 22 marca 2024 r.

            Dokumenty do pobrania poniżej lub w sekretariacie szkoły od 7. 30 do 14. 00.

          • ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - PAMIĘTAMY!

          • "Pamiętamy" - tak brzmi hasło wystawki poświęconej "żołnierzom wyklętym". W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni, po okrutnych śledztwach, przechodzili pokazowe procesy, których wynik był oczywisty - kara śmierci. Zaledwie garstka z Nich przeżyła. Wszyscy natomiast zostali skazani przez władzę ludową na zapomnienie. My jednak pamiętamy!

            J. Chmiel, J. Leśniak

          • PĄCZKUJ I TY!

          • Jak co roku w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Pączek dla Afryki”, która ma na celu zebranie środków finansowych na wsparcie misji prowadzonych przez zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

            W tym roku udało się sprzedać aż 600 pączków i zebrać kwotę 2772,70, którą przekazano „Fundacji Kapucyni i Misje”. W przeprowadzeniu akcji pomogli uczniom: br. Tomasz Olejnik, p. Małgorzata Kośmider, p. Elżbieta Folwarska i pisząca te słowa.

            Wyrazy wdzięczności kierujemy przede wszystkim do właścicieli lokalnych cukierni: Państwa Hanusiaków z Tokarni, Państwa Wsołów oraz Państwa Słowiaków z Lubnia – bez ich wielkiego serca akcja nie mogłaby się odbyć.

            Dziękujemy wolontariuszom z kl. Vb: Lenie Kęsce, Annie Klimas i Grzegorzowi Moskale oraz z kl. VIIb: Sylwii Druzgale, Milenie Górze, Aleksandrze Prośniak, Ewelinie Studzińskiej i Natalii Uchacz za dyspozycyjność i przykładne prowadzenie stoiska.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli finansowo to dzieło, kupując pączki, a często wrzucając do skarbonki ofiarę.

            Katarzyna Burtan

          • SŁODKI PONIEDZIAŁEK KLAS CZWARTYCH

          • Za nami kolejny „Słodki Poniedziałek”. Tym razem wydarzenie przygotowali uczniowie klas IVa i IVb przy wsparciu swoich rodziców i wychowawców – p. Moniki Żurek i p. Krzysztofa Wietrzyka.

            Zaangażowanie odpowiedzialnych klas było ogromne, uczniowie prowadzili wzorowo stanowisko, co przełożyło się na zebranie rekordowej kwoty.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do takiego wyniku. Spełnienie marzenia uczniów o szkolnym radiowęźle jest coraz bliższe.

            Katarzyna Burtan

          • RADIOWĘZEŁ SZKOLNY ZNOWU DZIAŁA!

          • We wrześniu 2023 r. Pani Dyrektor Stanisława Bzdek spotkała się z Samorządem Uczniowskim. Uczniowie zwrócili się z prośbą o przywrócenie działalności radiowęzła szkolnego, który przestał funkcjonować w 2019 r. Sprzęt był już wówczas zużyty, na dziś liczyłby 27 lat i konieczna była jego modernizacja.

            Pomysł SU został przyjęty pozytywnie i rozpoczęły się działania dążące do ponownego uruchomienia radiowęzła. Ogromne wsparcie okazała Rada Rodziców, która postanowiła spełnić marzenie uczniów i całkowicie sfinansować to przedsięwzięcie. Przez pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego uzbierano na ten cel fundusze i w czasie ferii zimowych udało się przeprowadzić niezbędne prace.

            Działający radiowęzeł otwiera przed naszymi uczniami nowe kierunki rozwoju. Będą mogli rozwijać kompetencje dziennikarskie i medialne przez przygotowywanie i prowadzenie ciekawych audycji czy też kreatywnie spędzać przerwy i umilać je muzyką. Radiowęzeł pomoże też w szybkim przekazywaniu ważnych informacji. Spełniło się kolejne marzenie naszych uczniów.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu!

            Katarzyna Kołodziejczyk

          • ACH, TE WALENTYNKI…

          • W ostatnim tygodniu przed feriami w naszej szkole tematem przewodnim stało się święto zakochanych. Już od 5 lutego podczas przerw uczniowie z samorządu krążyli z „Pocztą walentynkową” – chętni mogli przygotować liścik dla swojej sympatii i wrzucić go do specjalnej skrzyneczki, a 9 lutego były one im wręczane.

            Korytarze szkolne zostały udekorowane tematycznie. A w środę 7 lutego odbyła się dyskoteka, podczas której nie zabrakło ciekawych konkursów z nagrodami. Jednym z nich był wybór najlepszych przebrań inspirowanych postaciami z ulubionych gier komputerowych. Wśród zwycięzców znaleźli się: Dominik Wójcik, Lena Gorączko, Marcel Basista z kl. IVa, Lena Słowik, Mateusz Michalak i Zuzanna Rapacz z kl. IVb, Anna Jarosz z kl. Va, Dawid Rypel i Igor Pęcek z kl. Vb, Karol Kluska i Kamila Juszczak z kl. VIa, Jakub Michalak, Patrycja Wójcik, Aleksandra Wójcik i Wiktoria Wójcik z kl. VIb, Tomasz Pustelnik z kl. VIIa, Natalia Uchacz, Ewelina Studzińska i Aleksandra Prośniak z kl. VIIb, Marcelina Michalak, Zuzanna Żurek, Martyna Chwała, Dominika Gracz, Anna Druzgała, Milena Sobieraj, Kacper Syrek i Grzegorz Antosz z kl. VIII. Śmiałkowie mogli też wziąć udział w „Randce w ciemno”, którą poprowadzili Martyna Kutryba z kl. VIIb i Karol Swałtek z kl. VIII. 

            Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie słodkich upominków dla uczniów i zorganizowanie stoiska z przekąskami i napojami.  

            Katarzyna Burtan

          • ANIMACJE POKLATKOWE

          • Animacje poklatkowe zrealizowane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            Karina Kiczek

            autorki filmu: Magdalena Kośmider i Anna Jarosz

            autorki filmu: Magdalena Kośmider i Anna Jarosz

            autorka filmu: Wiktoria Mucha

          • OPŁATEK WOLONTARIUSZY CARITAS

          • 28 stycznia 2024 r. w remizie OSP w Tenczynie odbyło się spotkanie opłatkowe wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas działającego przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. Wydarzenie zorganizowała s. Kinga Róg, która opiekuje się tą grupą.

            W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, w większości dzieci i młodzieży – uczniów i absolwentów naszej szkoły. Wśród zaproszonych gości byli bracia kapucyni posługujący w Tenczynie, siostry ze zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, kierownik Caritas Archidiecezji Krakowskiej p. Krzysztof Kania, a także opiekunki niedawno utworzonego Koła Wolontariatu działającego przy naszej szkole – p. Bogusława Baniowska i p. Katarzyna Burtan. Czas upłynął na miłych rozmowach i wspólnym kolędowaniu.

            W imieniu swoim i uczniów dziękujemy s. Kindze za troskę o integrację wśród wolontariuszy i tworzenie pozytywnej atmosfery sprzyjającej angażowaniu się młodych ludzi do pomocy innym.

            Bogusława Baniowska i Katarzyna Burtan

          • SPOTKANIE Z SIOSTRĄ SYMEONĄ Z KAMERUNU

          • W dniach 6-7 lutego 2024 r. naszą szkołę odwiedziła siostra Symeona ( Marie Laure Koulpith) pochodząca z Kamerunu (Djouth). Misjonarka należy do Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. W czasie spotkania siostra opowiadała nam o swoim kraju, zwyczajach jakie tam panują, warunkach w jakich żyją dzieci oraz czym zajmują się misjonarze. Na prezentacji zobaczyliśmy bardzo ciekawe zdjęcia przedstawiające codzienne życie mieszkańców Afryki. Mogliśmy także obejrzeć różne przedmioty, które przywiozła siostra Symeona. Na zakończenie siostra zaśpiewała piosenkę w swoim ojczystym języku przy akompaniamencie bębenka. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem.

            Wizyta siostry Symeony w naszej szkole, uświadomiła nam, że powinniśmy być wdzięczni za to, co mamy. Mam nadzieję, że jej wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci i uwrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

            E. Folwarska

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS I-III

          • W piątkowy poranek 9 lutego odbyła się w naszej szkole niecierpliwie wyczekiwana przez uczniów młodszych klas zabawa karnawałowa. Sala gimnastyczna zamieniła się w kolorową salę balową. Dzieci przebrały się za różne znane postacie z bajek, filmów i nie tylko. Ciężko było rozpoznać, kto skrywa się pod kostiumem. O świetną i profesjonalną oprawę muzyczną oraz organizację zabaw tanecznych oraz konkursów z nagrodami zadbała firma „Aster”. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo pojawiających się momentów zmęczenia. W trakcie balu odbyła się również sesja zdjęciowa. Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali ogłoszeni Królami i Królowymi balu – otrzymując przy wyjściu drobny upominek. Dzień ten dostarczył dzieciom wiele przeżyć i miłych wrażeń.

            Mariola Szczepaniec

          • MISTRZOSTWO POWIATU MYŚLENICKIEGO DLA DZIEWCZĄT!

          •  We wtorek 6 lutego drużyna naszych dziewcząt młodszych rywalizowała w Powiatowym Turnieju Piłki Ręcznej w Sułkowicach.
            W zawodach wziął udział komplet 9 drużyn z każdej gminy powiatu myślenickiego. Nasz team rozegrał bardzo dobre zawody, perfekcyjnie realizując założenia taktyczne. Dziewczyny odniosły cztery przekonywujące zwycięstwa i stanęły na najwyższym stopniu podium. Po raz kolejny w tym sezonie uczennice SP Tenczyn zdobywają mistrzostwo powiatu myślenickiego. Zespół wykazał się dużymi umiejętnościami, wzorową współpracą na parkiecie i maksymalnym zaangażowaniem. Było wiele radości, uśmiechów i zasłużony puchar za I miejsce.
            Wiosną zespół z Tenczyna będzie reprezentował naszą szkołę i powiat myślenicki w Półfinale Wojewódzkim. Wielkie gratulacje i brawa dla naszych sportsmenek!! Poniżej wyniki z całego turnieju i kilka zdjęć. 
             

            Krzysztof Wietrzyk

          • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          • W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły, dnia 6 lutego przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne pt. ”Bezpieczne ferie zimowe” dla klas I-III. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym zostały przedstawione zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii zimowych. Przypomniano także ważne telefony alarmowe i kogo w razie kłopotów poprosić o pomoc. Następnie każda klasa pod nadzorem swoich wychowawców stworzyła plakaty, przypominające jak powinniśmy zachowywać się podczas zimowego wypoczynku.


            Mariola Szczepaniec

          • NAUKOWO I BAJKOWO

          • 5 lutego uczniowie klas IVa, IVb i Vb wraz z wychowawcami i opiekunami wzięli udział w wycieczce do Krakowa.

            Pierwszym celem podróży było Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie uczniowie zwiedzili wystawę pt. „W stronę  światła”. Poznali podczas niej ciekawostki ze świata nauki, uczestniczyli w licznych eksperymentach i mogli przeżyć spacer po… suficie.

            Drugą atrakcją był seans filmowy w kinie. Naszym uczniom bardzo spodobała się „Akademia Pana Kleksa” w reż. Macieja Kawulskiego i nawet podczas podróży do domu śpiewali utwory z ścieżki dźwiękowej, m.in. „Jestem Twoją bajką” Sanah.

             Niektórzy już czekają na kolejną część filmu, której zapowiedź pojawiła się w kinie.

             

            Katarzyna Burtan

          • WYJAZD UCZNIÓW DO TEATRU SŁOWACKIEGO

          • W środę 31 stycznia 2024 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

            Najpierw uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zwiedzaniu teatru z przewodnikiem. Podczas oprowadzania uczniowie mieli możliwość poznać historię najstarszego teatru w Krakowie oraz zobaczyć jego piękno. Dużą atrakcją dla uczniów okazało się zwiedzanie teatralnych garderób oraz wejście na samą scenę teatru. Następnie, w chwili oczekiwania na spektakl, uczniowie z opiekunami udali się na rynek w Krakowie pod pomnik Adama Mickiewicza, który pięknie prezentował się wieczorową porą. O godz. 19.00 odbył się spektakl teatralny Moliera pt. „Chory z urojenia” w reżyserii Giovanniego Pampiglione, który uczniowie oglądali z dużym zaciekawieniem. Z entuzjazmem oklaskiwali wraz w wypełnioną po brzegi widownią komediowe popisy znanego aktora – Andrzeja Grabowskiego,  który już od 22 lat wciela się w rolę głównego bohatera – hipochondrycznego Argana.

            Opiekunami wycieczki były: Bogusława Baniowska i Katarzyna Burtan.

            Fot. Tomasz Pustelnik kl.7a

          • ŻYWA LEKCJA HISTORII

          • We środę 31.01.2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii pt. ,,Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego”. Spektakl przygotowała Agencja Widowisk Historycznych ,,Arkona”
            z Torunia.

            W bardzo interesujący sposób przedstawili naszym uczniom historię państwa polskiego, zaprezentowali stroje i broń z epoki. Podczas pokazu uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie codzienne w tamtych czasach. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pokazie.

            Na koniec prowadzący przeprowadzili konkurs sprawdzający wiedzę, w którym nagrodzeni uczniowie otrzymali podobiznę monety denara z czasów pierwszych Piastów.

            Żywa lekcja historii pobudziła wyobraźnię uczniów i dostarczyła niezapomnianych przeżyć.

                                                                                                                                  Aleksandra Pajka

          • „Maja ratuje planetę” musical

          • 2  lutego 2024 roku, uczniowie z klas I - III pojechali do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach na musical „Maja ratuje planetę” wystawiony przez aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przygody głównej bohaterki - Mai oraz jej zwierzęcych przyjaciół. Spektakl w przystępny sposób przybliżył dzieciom tematykę ekologii oraz uświadomił jak bardzo człowiek i jego ingerencja w środowisko naturalne jest niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i całej planety. Poza tym wspaniała muzyka, kostiumy, scenografia, światła i gra aktorów sprawiły, że wszyscy z przejęciem obserwowali musical.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
      • +48182682029
      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza Tenczyn 171 32-433 Lubień Poland
      • INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH W ZWIĄZKU Z WYKORZYSTANIEM KANAŁÓW KOMUNIKACJI Z ADMINISTRATOREM Administrator danych osobowych. 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie z siedzibą pod adresem: Tenczyn 171, 32- 433 Lubień. 2. Można się z nami kontaktować w następujący sposób: • Listownie: na adres siedziby Administratora. • Mailowo: na adres poczty elektronicznej. • Telefonicznie. Inspektor ochrony danych 1. Inspektorem Ochrony Danych (IOD) jest Sławomir Biliński. Można się z nim kontaktować po-przez telefon komórkowy 668 620 696. 2. Do IOD należy kierować wyłącznie sprawy dotyczące przetwarzania Państwa danych przez Administratora, w tym sprawy dotyczące realizacji praw w zakresie dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usuwania, ograniczenia przetwarzania, czy sprzeciwu na ich przetwarzanie. 3. Do kompetencji Inspektora Ochrony Danych nie należy natomiast załatwianie innych spraw, jak np. udzielania porad, przyjmowanie zgłoszeń o wyznaczeniu IOD, przyjmowanie zgłoszeń o naruszeniach, udzielanie konsultacji czy rozpatrywanie skarg. Wnioski w tego typu sprawach powinny być kierowane do Administratora. Cele i podstawy przetwarzania 1. Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe w związku z realizacją obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) , oraz wykonywaniem przez admini-stratora zadań realizowanych w interesie publicznym lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (art. 6 ust. 1 lit. e RODO), w zakresie opisanym w treści kore-spondencji. Odbiorcy danych osobowych 1. Dane osobowe mogą zostać udostępnione podmiotom świadczącym usługi na rzecz Admini-stratora (w tym informatyczne, prawne). Odbiorcami, do których mogą być przekazane Pań-stwa dane osobowych będą również organy właściwe do załatwienia wniosku na mocy prze-pisów prawa, którym Administrator Państwa wniosek przekazał. Okres przechowywania danych 1. Będziemy przechowywać Państwa dane osobowe do chwili załatwienia sprawy, w której zo-stały one zebrane a następnie – w przypadkach, w których wymagają tego przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.) – przez czas określony w tych przepisach. Prawa osób, których dane dotyczą 1. Zgodnie z RODO przysługuje Państwu: • Prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii. • Prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych, jeśli są błędne lub nieaktualne, a także prawo do ich usunięcia, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej; • Prawo do ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. • Prawo do wniesienia skargi do Prezes UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa).
    • Logowanie