W szkole podstawowej, pod koniec lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas IV – VIII wypełniali ankietę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie. Ankieta, którą wypełniali uczniowie, wraz z procentowym rozkładem odpowiedzi przedstawia się następująco:


















WNIOSKI:
- Można zauważyć, jakie wśród dzieci są tendencje do korzystania z komputera.
Na pierwszym miejscu są gry, dla przyjemności, a dla niektórych komputer to synonim wolnego czasu. Powinno się pokazać uczniom, że nie tylko gry komputerowe są ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, że wspólne spotkania, gra w piłkę na boisku, czy wspólny piknik jest ciekawą alternatywą. Dobrze byłoby, gdyby rodzice mogli aktywnie uczestniczyć w planowaniu wolnego czasu dziecka i zaproponowali swoim dzieciom coś innego niż popołudnie z komputerem.
- Należy cały czas uświadamiać uczniów, o grożących im w sieci niebezpieczeństwach, uczyć ich jak sobie z nimi radzić i do kogo się zwracać w razie potrzeby. Takie informacje uczniowie powinni otrzymywać nie tylko na lekcjach informatyki, ale również na lekcji wychowawczej, na języku polskim (plagiaty), na języku obcym (translatory nie zawsze poprawnie tłumaczą).
- Nieoceniona jest pomoc rodziców, którzy w domu powinni zwracać uwagę na to, ile czasu dziecko spędza korzystając z Internetu i kontrolować ten czas. Sprawdzać, co dziecko ogląda w Internecie, z kim rozmawia przez komunikator i z jakich stron korzysta.
- Zwrócenie uwagi uczniów na to, co to jest oprogramowanie antywirusowe i do czego ono służy.
- Przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat używania bezpiecznych haseł oraz
o konieczności regularnego zmieniania hasła.
- Zauważa się, że uczniowie są świadomi, że mogą uzależnić się od Internetu oraz mediów społecznościowych. Wiedzą, że jest to bardzo duże zagrożenie dla współczesnej młodzieży.