SZKOLNYCH WSPOMNIEŃ CZAR!
SPRZĄTANIE TENCZYNA
Pomimo wzrostu świadomości ludzi dotyczącej gospodarowania odpadami ciągle spotykamy się z porzuconymi butelkami, foliami, puszkami, papierkami.
W związku z tym 28 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły z klas od IV do VIII wraz z opiekunami, jak co roku, wyruszyli posprzątać Tenczyn.
Z przykrością trzeba stwierdzić, że po zimie śmieci było bardzo dużo, tak więc pracy też było sporo. Nasi uczniowie ochoczo i rzetelnie podeszli do tego zadania, za co bardzo im dziękujemy.
Cieszymy się, że tenczyńska młodzież ma świadomość i czuje potrzebę dbania o swoją miejscowość.
Agnieszka Karcz
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
28 marca 2025 r. w sali Kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Lubniu, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych, w którym wzięło udział 9 uczniów naszej szkoły, wyłonionych w eliminacjach.
Uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Ortografii w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII-VIII.
Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a uczestnicy wykazali się nie tylko znajomością zasad ortografii, ale także interpunkcji.
I miejsce w kategorii klas I-III zajęła Julia Rapacz z kl. 3 B
I miejsce w kategorii klas VII-VIII zajęła Klaudia Łabuz z kl. VIII A
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!
TEATRALNE PODSUMOWANIE MARCA
Scenki z życia greckich bogów, herosów, tytanów i zwykłych śmiertelników utrwalone w przekazach mitologicznych mogli podziwiać 5 marca uczniowie klas Va, Vb, VIa i VIb w MOKiS w Myślenicach. Na scenie zostały zaprezentowane m.in. mity o Demeter i Persefonie, Dedalu i Ikarze, Prometeuszu, Odyseuszu czy Syzyfie.
Zaś uczniowie klas VIIIa i VIIIb uczestniczyli w marcu w dwóch wyjazdach na spektakle. Pierwszy odbył się 12 marca do MOKiS w Myślenicach, gdzie wystawiona została sztuka „Jak kamienie rzucane na szaniec” na podstawie utworu Aleksandra Kamińskiego. Uczniom spodobała się próba przeniesienia losów Rudego, Alka i Zośki na deski teatralne. Reżyser wykorzystał ciekawy pomysł, aby to Basia, ukochana Alka, opowiedziała o zmaganiach i bohaterstwie młodzieńców. Ogromne wrażenie zrobiła na widzach niezwykle dynamiczna scena przedstawiająca akcję pod Arsenałem i wzruszający moment śmierci Alka i Rudego.
Drugi wyjazd młodzieży odbył się wieczorem 25 marca. Miłośnicy teatru z klas VIIIa, VIIIb, VIIa i VIIb pod opieką p. Bogusławy Baniowskiej i p. Katarzyny Burtan udali się do Teatru Bagatela w Krakowie na komedię pt. „Pensjonat Pana Bielańskiego”. Sztuka przeniosła widzów do Krakowa przełomu XIX i XX wieku i wciągnęła w wir zabawnych przygód Maurycego Stolnika.
Katarzyna Burtan
fot. Katarzyna Burtan
fot. Piotr Kubic
WYNIKI ANKIETY DOTYCZĄCEJ BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE PRZEPROWADZONEJ W KLASACH IV-VIII
W szkole podstawowej, pod koniec lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie klas IV – VIII wypełniali ankietę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie. Ankieta, którą wypełniali uczniowie, wraz z procentowym rozkładem odpowiedzi przedstawia się następująco:
WNIOSKI:
- Można zauważyć, jakie wśród dzieci są tendencje do korzystania z komputera.
Na pierwszym miejscu są gry, dla przyjemności, a dla niektórych komputer to synonim wolnego czasu. Powinno się pokazać uczniom, że nie tylko gry komputerowe są ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu, że wspólne spotkania, gra w piłkę na boisku, czy wspólny piknik jest ciekawą alternatywą. Dobrze byłoby, gdyby rodzice mogli aktywnie uczestniczyć w planowaniu wolnego czasu dziecka i zaproponowali swoim dzieciom coś innego niż popołudnie z komputerem.- Należy cały czas uświadamiać uczniów, o grożących im w sieci niebezpieczeństwach, uczyć ich jak sobie z nimi radzić i do kogo się zwracać w razie potrzeby. Takie informacje uczniowie powinni otrzymywać nie tylko na lekcjach informatyki, ale również na lekcji wychowawczej, na języku polskim (plagiaty), na języku obcym (translatory nie zawsze poprawnie tłumaczą).
- Nieoceniona jest pomoc rodziców, którzy w domu powinni zwracać uwagę na to, ile czasu dziecko spędza korzystając z Internetu i kontrolować ten czas. Sprawdzać, co dziecko ogląda w Internecie, z kim rozmawia przez komunikator i z jakich stron korzysta.
- Zwrócenie uwagi uczniów na to, co to jest oprogramowanie antywirusowe i do czego ono służy.
- Przeprowadzenie rozmowy z uczniami na temat używania bezpiecznych haseł oraz
o konieczności regularnego zmieniania hasła.- Zauważa się, że uczniowie są świadomi, że mogą uzależnić się od Internetu oraz mediów społecznościowych. Wiedzą, że jest to bardzo duże zagrożenie dla współczesnej młodzieży.
WYJAZD KLAS ÓSMYCH DO OŚWIĘCIMIA
W środę 19 marca uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami pojechali do Oświęcimia – MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ – BIRKENAU.
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau to edukacyjne doświadczenie, które umożliwiło uczniom poznanie historii Holokaustu.
Podczas zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego uczniowie zobaczyli autentyczne miejsca, w których więziono i mordowano tysiące ludzi, w tym więzienne baraki, rampę kolejową, ruiny komór gazowych oraz różne ekspozycje upamiętniające ofiary holokaustu. Przewodnik opowiedział uczniom o tragicznym losie osób deportowanych do obozu, a także o codziennym życiu więźniów, warunkach w jakich musieli przebywać oraz o eksperymentach medycznych, które były tam przeprowadzane.
Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau było ważną lekcją historii, dzięki której uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę o okrucieństwach II wojny światowej.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem oraz w skupieniu uczestniczyli w wycieczce i słuchali o tragicznej historii więźniów.
Bogusława Baniowska, Tomasz Pawłowski
KONKURS ŚWIETLICOWY ROZSTRZYGNIĘTY!
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
O LICZBIE Pi
14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby Pi. Datę święta wybrano nieprzypadkowo, gdyż „14 marca” zapisywana jest w USA jako 3.14 co oznacza pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs, który polegał na napisaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.
Zwyciężczynią została Klaudia Łabuz z klasy 8a.
Serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy konkursu B. Baniowska, M. Żurek
SZKOLNA PISANKA
W dniu wczorajszym, tj. 24 marca 2025 r., uczniowie i uczennice tworzyli podczs przerw SZKOLNĄ PISANKĘ. Wynik końcowy cieszy się uznaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli i ozdabia nasz szkolny korytarz. W fotorelacji przedstawiam etapy tworzenia. Dziękuję serdecznie za wielkie zaangażowanie :)
J. Leśniak
5
FOTOGRAF W SZKOLE- 9 KWIETNIA
W dniu 9.04.2025 r. (środa) w naszej szkole będzie fotograf i możliwość zrobienia wybranych zdjęć. Prosimy o zapoznanie się z ofertą i wybranie stosownych. Nowością są zdjęcia do e-legitymacji – obowiązkowo klasy pierwsze.
J. Chmiel
ALEKSANDRA PROŚNIAK – FINALISTKA MAŁOPOLSKIGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO
Temat przewodni tegorocznego Małopolskiego Konkursu Biologicznego brzmiał: „Las wokół nas”. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 8 uczennic z klas ósmych. Do etapu rejonowego przeszły cztery, wśród nich Aleksandra Prośniak z najlepszym wynikiem 96%. Wspomnieć tutaj warto, że uczennica ta do etapu rejonowego przeszła również w konkursach z chemii i geografii. Etap rejonowy, w którym brało udział 1166 osób pozwolił wyłonić 198 uczniów, którzy przeszli do etapu wojewódzkiego. Wśród nich Ola z wynikiem 86%.
Poziom konkursu jest bardzo wysoki – obejmuje wiedzę z biologii rozszerzonej na poziomie licealnym. Wymaga długich przygotowań i ciężkiej pracy. Podjęty trud przyniósł owoce. Nasza uczennica uzyskała tytuł finalistki Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Oprócz satysfakcji tytuł ten daje Jej 7 dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły ponadpodstawowej.
„Właściwie najważniejszą rzeczą jest nie osiągnięcie celu, ale to, czego się po drodze uczymy i jak się rozwijamy.” [Andrew Matthews]
A. Karcz
PODZIĘKOWANIA
ODNAWIAMY NIE WYRZUCAMY!
W celu poprawy estetyki i funkcjonalności ławek szkolnych, przeprowadzono ich kompleksową modernizację. Prace obejmowały oczyszczenie i malowanie metalowych elementów konstrukcyjnych oraz montaż nowych blatów.
Stare nogi zostały odnowione za pomocą farby odpornej na uszkodzenia, a nowe blaty będą łatwe w utrzymaniu czystości i mniej podatne na zarysowania. Dzięki tym zmianom ławki zyskały nowoczesny wygląd, harmonizując z wcześniej zakupionymi kanapami szkolnymi.
Dbałość o przestrzeń szkolną ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na komfort uczniów, tworząc przyjemniejsze miejsce do nauki i odpoczynku.
Za całość projektu odpowiadała pani Dyrektor Stanisława Bzdek wspierana finansowo przez Radę Rodziców. Nad jego realizacją czuwały projektantki szkolnej przestrzeni: pani Karina Kiczek i Katarzyna Kołodziejczyk.
Kluczową rolę w realizacji tych działań odegrał konserwator szkolny pan Franciszek Stojeba. Jego zaangażowanie, dbanie o jakość prac i fachowa wiedza pozwoliły na skuteczne przeprowadzenie akcji.
DZIĘKUJEMY!!!
KANGUR MATEMATYCZNY
W dniu 20 marca 2025 r. w naszej szkole odbyła się kolejna – 34 już edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Jest to jeden z najbardziej znanych konkursów matematycznych.
W tym roku z trudnymi zadaniami zmierzyło się 24 uczniów z klas 4 – 8. Każdy uczestnik konkursu na zakończenie otrzymał kangurową kostkę Rubika na pamiątkę.
Taka zabawka logiczna to nie tylko urocza pamiątka, ale też sposób na ćwiczenie umysłu. A to w matematyce niezbędne. Co ciekawe, taki upominek za każdym razem jest inny.
Dziękuję wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie.
Z niecierpliwością będziemy czekać na wyniki.
Opiekun konkursu M. Żurek
ZIELONA ENERGIA
Projekt,, zielonego miasteczka” z wykorzystaniem turbin wiatrowych przygotowany przez kl. III B w ramach realizacji programu,, Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Uczniowie kl. III B
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, nazywanego również Dniem Kolorowej Skarpetki.
Data 21 marca nawiązuje nie tylko do nadejścia wiosny, ale też do genetycznego podłoża Zespołu Downa- trisomii 21 chromosomu.
Na znak solidarności uczniowie chętnie założyli kolorowe skarpetki nie do pary, które symbolizują niedopasowane chromosomy.
Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat życia osób z Zespołem Downa oraz przypomnienie o tym, że każdy człowiek, niezależnie od swoich cech czy możliwosci, zasługuje na akceptację i równe szanse.
Na wszystkich zaangażowanych czekała słodka nagroda.
W imieniu SU Aleksandra Pajka
WYCIECZKA DO KRAKOWA
19 marca klasy IVa i IVb wraz z opiekunami: p. Janiną Chmiel, p. Jolantą Leśniak i p. Aleksandrą Pajką wybrały się do Krakowa, aby zobaczyć film ,,Zmiennokształtni”, a następnie odwiedzić krakowskie Muzeum Iluzji.
Film ,,Zmiennokształtni” był niezwykłą opowieścią o magicznej szkole, której uczniowie potrafią zmieniać się w zwierzęta. Oprócz funkcji rozrywkowej podczas seansu poruszona została jeszcze inna problematyka. Główny bohater- Carag, żyjący na styku dwóch światów: ludzkiego i zwierzęcego, próbował odnaleźć swoją prawdziwą naturę i pogodzić te dwie rzeczywistości. Okazało się to jednak niezwykle trudnym zadaniem. Seans przypadł naszym uczniom do gustu.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Iluzji mieszczącym się w zabytkowym dworku, który należał do rodziny Potockich. W czasie zwiedzania uczniowie mogli rysować światłem, tworzyć cienie lub zobaczyć jak wygląda świat do góry nogami.
Wycieczka była pełna wrażeń i pozytywnych emocji. Wszyscy wrócili zadowoleni i gotowi na kolejny wyjazd.
Aleksandra Pajka, Jolanta Leśniak
4
SAINT PATRICK’S DAY - DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
17 marca w naszej szkole obchodziliśmy radosne i pełne atrakcji święto – Dzień Świętego Patryka.
Kilka dni wcześniej na lekcjach j.angielskiego pogłębialiśmy wiedzę o Patronie Irlandii. Cała społeczność szkolna miała okazję poczuć irlandzki klimat dzięki przygotowanym na ten dzień aktywnościom i dekoracjom.
Podczas wydarzenia odbyło się losowanie pytań dotyczących Irlandii i tradycji związanych ze Świętym Patrykiem. Uczniowie chętnie brali udział w tej zabawie, sprawdzając swoją wiedzę i zdobywając drobne nagrody. Jednym z najzabawniejszych punktów programu był „taniec leprechauna”, który wywołał mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii.
Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć — każdy mógł sfotografować się w pięknej, tematycznej ramce, wykorzystując śmieszne rekwizyty, które dodawały całemu wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólną zabawę.
To był wyjątkowy dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci! :)
Bożena Podwika oraz uczniowie
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
14 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: osobno dla klas IV-VI oraz VII-VIII. Wszyscy uczestnicy zmierzyli się z wymagającymi zasadami ortografii i interpunkcji, a także wykazali się dbałością o estetyczny zapis swoich prac.
Do Gminnego Konkursu Ortograficznego zakwalifikowali się:
W kategorii klas IV – VI
I miejsce ex aequo Oliwia Bajak kl. VI a i Fabian Turcza kl. IV a
II miejsce Gabriela Kozak kl. V b
III miejsce ex aequo Adam Stankiewicz kl. IV a i Patryk Kołodziejczyk kl. V a
W kategorii klas VII - VIII
I miejsce Klaudia Łabuz kl. VIII a
II miejsce Kornelia Blecharczyk kl. VIII a
III miejsce Aleksandra Prośniak kl. VIII b
W Gminnym Konkursie Ortograficznym naszą szkołę będą reprezentowali: Oliwia Bajak, Fabian Turcza, Gabriela Kozak, Klaudia Łabuz, Kornelia Blecharczyk oraz Aleksandra Prośniak.
Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli to wyzwanie, a laureatom Szkolnego Konkursu Ortograficznego życzymy powodzenia w etapie gminnym !!!
Koordynatorzy konkursu: Katarzyna Burtan, Elżbieta Folwarska, Sabina Szklany
Szkolny Konkurs Ortograficzny w klasach II - III
W środę 19 marca 2025 r. 14 uczniów z klas drugich i trzecich wzięło udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i świetną znajomością zasad ortograficznych.
WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – Julia Rapacz (kl. III b)
II miejsce – Anna Rapacz (kl. III b)
III miejsce – ex aequo Oliwia Biela (kl. III b) i Igor Ślósarczyk (kl. III a)
Laureaci konkursu: Julia Rapacz, Anna Rapacz oraz Igor Ślósarczyk (wyłoniony w dogrywce) będą reprezentować naszą szkołę 28 marca 2025 r. w Gminnym Konkursie Ortograficznym w Lubniu.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział oraz gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.
Mariola Szczepaniec
KĄCIK ZAPOMINALSKICH
Archiwum Aktualności