Nowy plan lekcji 1.02.2021
ZASADY KORZYSTANIA Z DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO
Drodzy Rodzice i Uczniowie.
Od 1 lutego 2021 r. mamy w szkole wyłącznie dziennik elektroniczny. Przedstawiam Państwu zasady korzystania z e - dziennika. Po linkiem:
regulamin_na_strone_www-skonwertowany.pdf
Z poważaniem.
Dyrektor szkoły
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
DZIEŃ BABCI I DZIADKA – 21, 22 stycznia 2021 r.
„Kochana Babciu, kochany Dziadku,
dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku,
do tego łączę serdeczne życzenia,
niech Wam się spełnią wszystkie marzenia!”
Święto Babci i Dziadka to czas pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu wnucząt. Każda chwila spędzona z nimi jest dla dziecka wyjątkowo cenna. Dlatego Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja do podziękowania im za miłość, dobroć, okazywane wsparcie i udzielane wskazówki oraz rady.
Pomimo panującej pandemii i licznych ograniczeń, najmłodsi uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o tak wyjątkowym i ważnym święcie. Własnoręcznie wykonali piękne laurki z życzeniami, które wręczą swoim Dziadkom przy najbliższej okazji. W tym roku nie udało się zaprosić zacnych gości do szkoły, dlatego uczniowie z klasy III a i III b zrobili zdjęcia, dzięki którym mogą przekazać Dziadkom swoje ciepłe i szczere uśmiechy oraz zaprezentować przygotowane laurki.
Mamy nadzieję, że taka forma obchodów tego święta, dostarczy Dziadkom również wiele radości, przywoła liczne wspomnienia i sprawi, że zrobi się im cieplej na sercu.
Lucja Kozak i Mariola Szczepaniec
Akcja czytelnicza
W dniu 21.01.2021 r. w ramach „Dnia Babci i Dziadka” bibliotekarze zorganizowali spotkanie z uczniami kl.1a i 1b. Uczniowie opowiadali o wspólnym czytaniu książek z babcią i dziadkiem. Miłość do książek to największy prezent jaki dziadkowie i rodzice mogą ofiarować swoim wnukom i dzieciom. Bibliotekarz czytał dzieciom ciekawe wiersze o babciach
i dziadkach. Na zakończenie spotkania, w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie otrzymali nieodpłatne wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.Mamy nadzieję, że dzieci odkrywające cudowny świat książek, nigdy go nie opuszczą, a dziadkowie i rodzice im w tym pomogą.
Bibliotekarz: Janina Chmiel, Kinga Mastela
Zmiana planu pracy biblioteki od 18 stycznia
Biblioteka szkolna czynna:
Poniedziałek: 7 30 – 1115 (J.Ch.) ; 1115 – 1440 (K.M.)
Wtorek: 825 – 1115 (K.M.) ; 1500 - 1800 (J.Ch.)
Środa: 1005 – 1440 (K.M.)
Czwartek: 730 - 1350 (J.Ch.) ; 1005 – 1115 (K.M.)
Piątek: 825 – 1115 (K.M.)
Książkę dla dziecka może wypożyczyć także osoba dorosła zachowując standardy sanitarne.
Tenczyn, dnia 18.01.2021 r.
NAUKA OD 18 STYCZNIA 2021 R.
Drodzy Rodzice i Uczniowie przekazuję najważniejsze informacje związane
z organizacją nauczania od 18 stycznia 2021 r.:1. Uczniowie klas IV- VIII nadal są objęci nauczaniem zdalnym według ustalonych wcześniej zasad i prodcedur.
2. Uczniowie klas I - III wracają do nauki stacjonarnej zorganizowanej według ścisłych wytycznych MEiN, MZ i GiS.
Zasady są bardzo podobne do tych, które funkcjonowały w szkole od września. Jednakże poniżej jeszcze raz zostaną przypomniane ze względu na drobne zmiany.
3. Kursy autobusu: rano: godz. 8.00 i po południu: godz. 13.10.
4. Bardzo proszę o przestrzeganie ustalonych procedur. Szczególnie proszę o wywiązywanie sią z zalecenia posyłania dzieci do szkoły BEZ ŻADNYCH OBJAWÓW CHOROBOWYCH.
Procedura funkcjonowania Szkoły Podstawowej
im. Adama Mickiewicza w Tenczynie w czasie epidemii od dnia 18 stycznia 2021r.Poniższa procedura została opracowana na podstawie wytycznych sanitarno- epidemiologicznych MEiN, GIS i MZ dla publicznych dla klas I - III szkół podstawowych
Organizacja zajęć w szkole
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcje użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- Do budynku szkoły wchodzimy dwoma wejściami: głównym oraz od strony sali gimnastycznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (przedsionek szatni przy wejściu głównym do szkoły - strefa wyznaczona przez pasy podłogowe), zachowując zasady:
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk),- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I – III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Rodzice zobowiązani są do odbierania telefonów oraz maili ze szkoły umożliwiając tym sposobem szybką ścieżkę komunikacji.
- Szkoła posiada termometry bezdotykowe. Pomiaru temperatury u dzieci dokonuje się za zgodą rodziców ucznia. W przypadku temperatury wyższej niż 37,5 ͦ C pracownik szkoły niezwłocznie informuje rodzica ucznia, celem jak najszybszego odebrania dziecka ze szkoły.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomią się rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Uczniowie poszczególnych klas uczą się w wyznaczonych salach, na dwóch piętrach. Przechodzą tylko do sali komputerowej na zajęcia z informatyki oraz na salę gimnastyczną lub boisko szkolne na lekcje w.f. – u. Taka organizacja pracy umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły oraz uniknie się częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Sale lekcyjne przypisane poszczególnym klasom:
- klasa I a: 3
- klasa I b: 4
- klasa II a: 1
- klasa II b: 8
- klasa III a: 7
- klasa III b: 5
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- Zarówno uczniów jak i pracowników szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce, zdezynfekować), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. W sytuacjach wymagających zmniejszenia dystansu między uczniem a pracownikiem lub pomiędzy pracownikami należy korzystać z maseczki lub przyłbicy. Nie ma przeszkód, aby korzystać z form zabezpieczenia przez cały czas wykonywania obowiązków służbowych.
- Nauczyciele wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz poa.wyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeniz infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Zajęcia świetlicowe odbywać się będą w świetlicy szkolnej. Uczniów obowiązuje regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- W bibliotece szkolnej obowiązują ustalone zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniające konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- Uczniowie mogą korzystać z dystrybutora wody pod nadzorem opiekuna.
- W szkole do odwołania nie organizuje się imprez okolicznościowych.
- Personel sprzątający musi zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet (minimum: co dwie godziny) odnotowując ten fakt w harmonogramie prac porządkowych na dany dzień, zawieszonym w pomieszczeniu podlegającym dezynfekcji.
- Uczniowie przebywają podczas przerw wyłącznie na poziomach, na których znajduje się ich klasa. Dopuszcza się przejście na obiad podczas przerwy obiadowej.
- Do odwołania zawiesza się działalność sklepiku szkolnego.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku pojawienia się objawów chorobowych.
- Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzący do szkoły mają obowiązek zdezynfekowania dłoni lub założenia rękawiczek ochronnych oraz zakryć usta i nos. Osoby trzecie nie mogą przekraczać obowiązujących stref przebywania (przedsionek szatni przy wejściu głównym do szkoły).
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, przed zajęciami w pracowni komputerowej, po lekcji wychowania fizycznego, po skorzystaniu z toalety.
- Dyrektor prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno -higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. Czynności te odnotowane są w segregatorach z poszczególnych sal przez osoby sprzątające.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Osoby sprzątające na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, wrzucają je do wyznaczonego pojemnika.
- Nauczyciele, co najmniej dwa razy dziennie przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk oraz korzystania z ręcznika papierowego. Należy również zwracać uczniom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
Z poważaniem.
Jolanta Leśniak
PROPOZYCJA NA FERIE
Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazuję:
"Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący, dlatego przygotowaliśmy ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.
Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin
Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych."
Jolanta Leśniak
GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Urząd Gminy. Konkurs przeprowadzono w ramach realizacji projektów:
„Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Lubniu”
„Obniżenie Poziomu Niskiej Emisji na terenie Gminy Lubień poprzez wyminę źródeł ciepła na wysokosprawne kotły na biomasę i paliwa gazowe w indywidualnych gospodarstwach domowych” oraz „Obniżenie Poziomu Niskiej Emisji na terenie Gminy Lubień poprzez wymianę źródeł ciepła na wysokosprawne kotły na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych”
Przeprowadzenie konkursu miało na celu podniesienie świadomości ekologicznej, wykształcenie u dzieci i młodzieży prawidłowych zachowań i nawyków w zakresie segregacji śmieci, niepalenia śmieci w domowych piecach, oszczędności ciepła i prądu w celu zmniejszenia zużycia paliw nieodnawialnych oraz kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec natury.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszły do tematu i wykazały się niezwykłą dojrzałością. Konkurs poruszył bowiem ważny problem dbania o nasze środowisko i segregację odpadów.
W konkursie udział wzięli uczniowie klas I –III oraz klasa IV b i V.
Wyniki konkursu:
Klasa I a
I miejsce – Lena Kluska
II miejsce – Marcel Basista
III miejsce – Bartłomiej Rapacz
Klasa I b
I miejsce – Gabriela Kozak
II miejsce – Maja Stanaszek
III miejsce – Julia Jaworska
Klasa II a
I miejsce – Alicja Sobieraj
II miejsce – Jan Prośniak
III miejsce – Mateusz Wójcik
Klasa II b
I miejsce – Lena Kęska
II miejsce – Bartosz Wilczak
III miejsce – Magdalena Bajer
Klasa III a
I miejsce – Julia Staszewska
II miejsce – Maja Stankiewicz
III miejsce – Natalia Łazarczyk
Klasa III b
I miejsce – Sebastian Stachura
II miejsce – Jakub Michalak
III miejsce – Patrycja Wójcik
Klasa IV b
I miejsce – Milena Góra
II miejsce – Martyna Kutryba
Klasa V
I miejsce – Dominika Gracz
II miejsce – Zuzanna Żurek
III miejsce – Marcelina Michalak, Julia Burtan
Nagrody rzeczowe w postaci książek i gier ufundował Urząd Gminy.
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych w szkole.
Kinga Mastela
Projekt współfinansowanu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Reginalenego na lata 2014-2020
Sukcesy naszych uczniów
Bardzo miło jest nam poinformować, że trójka naszych uczniów zakwalifikowała się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Przedmiotowego.
Są to:
- Jan Biel z klasy VII b - Małopolski Konkurs Geograficzny,
- Adam Wójcik z klasy VIII - Małopolski Konkurs Języka Angielskiego,
- Bartłomiej Swałtek z klasy VIII - Małopolski Konkurs Historyczny.
Gratulujemy dotychczasowego osiągnięcia i trzymamy kciuki za sukces na kolejnych etapach.
Święta, Święta ...
Możliwości uzyskania przez rolników pomocy finansowej na zakup sprzętu komputerowego dla dziecka
Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej
Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.
Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.Aby móc ubiegać się o pomoc:
- łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
- rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.
Do wniosku w celu potwierdzenia dochodu należy dołączyć: kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na 2019 r. oraz kopie zeznań podatkowych za 2019 r., w przypadku uzyskania dochodu z innych źródeł.
Dofinansowany zostanie zakup komputera dokonany od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.
Kwota maksymalnego dofinansowania (zaliczki) zostanie określona na podstawie wniosków, które zostaną złożone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ostateczne rozliczenie zostanie dokonane na podstawie faktur dostarczonych do ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. W przypadku, gdy wnioskodawca dostarczy fakturę w mniejszej kwocie to zwróci różnicę ARiMR, jeśli wcale nie dostarczy faktury to zwróci całą kwotę.
Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy będą zamieszczone na stronie internetowej ARiMR pod adresem: www.arimr.gov.pl.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O PATRONIE
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O PATRONIE
27.11.2020 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Adamie Mickiewiczu zorganizowany dla klas VII-VIII, który był jednym z wydarzeń uświetniających obchody Święta Szkoły. W tym roku ze względu na pandemię konkurs miał formę kwizu internetowego.
Oto wyniki:
I miejsce - Roksana Filar, kl. VIIa
II miejsce – Jan Biel, kl., VIIb
III miejsce – Kamil Spyrka, kl. VIIb
IV miejsce – Artur Stankiewicz, kl. VIIb
V miejsce – Dawid Łabuz, kl. VIIc
VI miejsce – Bartłomiej Pustelnik, kl. VIIb
VII miejsce – Martyna Nawara, kl. VIIb
VIII miejsce – Julia Kowal, kl. VIII
IX miejsce – Norbert Spórna, kl. VIIb
X miejsce – Aleksander Niżnik, kl. VIIb
XI miejsce – Maria Stolarska, kl. VIIb
XII miejsce – Weronika Matlak, kl. VIII
Dziękuję uczniom za zaangażowanie i udział w tym wydarzeniu, a także Pani Janinie Chmiel za przeprowadzenie lekcji bibliotecznej na temat Patrona, Panu Krzysztofowi Wietrzykowi za opracowanie ciekawej akademii oraz wychowawcom klas VII-VIII za przygotowanie uczniów do konkursu.
Katarzyna Burtan
ŚWIĘTO SZKOŁY
26 listopada 2020 r. obchodziliśmy bardzo ważne święto dla całej naszej szkolnej społeczności. Świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły - Adama Mickiewicza. Niestety, z wiadomych przyczyn nie mogliśmy się spotkać wszyscy razem podczas uroczystej szkolnej akademii, a później na mszy świętej w tenczyńskim Kościele.
W związku z tym zaplanowane zostały spotkania online dla uczniów poświęcone postaci i twórczości Adama Mickiewicza. Na początek wszystkich uczniów powitała Pani Dyrektor Jolanta Leśniak. Następnie uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panie: Janinę Chmiel i Kingę Mastelę. Zajęcia te przybliżyły wszystkich uczniom postać Wieszcza i pozwoliły poznać mniej znane fakty i wydarzenia związane z Patronem Szkoły.
Po lekcji bibliotecznej uczniowie spotkali się za pośrednictwem platformy zoom ze swoimi wychowawcami. Zostali oni zabrani w sentymentalną podróż do przeszłości za pośrednictwem filmu przygotowanego przez Pana Krzysztofa Wietrzyka. Przenieśliśmy się do 10 czerwca 2001 r., kiedy to w naszej Szkole miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w jej historii. Było nim nadanie Szkole Podstawowej imienia Adama Mickiewicza, nadanie i poświęcenie Sztandaru, poświęcenie tablicy byłego kierownika Szkoły Włodzimierza Krzeczkowskiego oraz otwarcie nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Mimo że naszych uczniów nie było jeszcze wtedy na świecie, z pewnością rozpoznali na filmie wiele bliskich im osób. Ponadto film, stanowiący skrót tamtych wydarzeń, pozwolił młodzieży za pośrednictwem internetu wziąć wirtualny udział w uroczystej akademii szkolnej i mszy świętej. Z pewnością była to dla wszystkich oglądających spora dawka naszej lokalnej historii.
Ostatnim akcentem związanym ze Świętem Szkoły było zorganizowanie i przeprowadzenie przez Panią Katarzynę Burtan w piątek 27 listopada konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie, aby wykazać się swoją wiedzą w tym bliskim nam temacie. Wyniki konkursu będą znane w najbliższym czasie.
Krzysztof Wietrzyk
11 listopada - Święto Narodowe
Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
umiłowanie historii, tradycji, języka
czy samego krajobrazu ojczystego.
Próbą dla tego umiłowania staje się
każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna.
Nasze dzieje uczą,
że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar
dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.
Św. Jan Paweł II
„Pamięć i tożsamość”
11 Listopada – Święto Narodowe
Ze względu na zaistniałą sytuację niemożliwe było przygotowanie i przedstawienie akademii przez kl. VII a. Inicjatywę przejęli wiec nauczyciele. To oni wystąpili w programie patriotycznym z okazji Święta Niepodległości. Wcześniej uczniowie klas starszych przygotowali nagrania pieśni patriotycznych, zaś najmłodsi uczniowie z klas I przygotowali program artystyczny z okazji ślubowania.
W programie: okolicznościowe wiersze patriotyczne, fragmenty książki G. Flagi „100 historii mieszkańców Tenczyna na 100. rocznicę odzyskania niepodległości” przedstawiają nauczyciele. Piosenkę „Nie idź kochany na wojnę” usłyszymy w wykonaniu uczennic z kl. VIII, piosenki partyzanckie wykonują dziewczyny z klas IV i V – przygotowane przez Aleksandrę Stobiecką, wiersz „Kto Ty jesteś” wykonają uczniowie z kl. I b pod kierunkiem Kingi Masteli, Taniec do piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” wykonują uczniowie kl. I a pod kierunkiem Doroty Góry. Elementy występu zmontował w całość i nadał bardzo ciekawą formę programu artystycznego - Br. Filip Jaros.
Pomysłodawczyni przedsięwzięcia – Genowefa Flaga
Biblioteka szkolna
Biblioteka szkolna podczas nauczania zdalnego czynna:
Poniedziałek: 7 30 – 1100 (J.Ch.) ; 1100 - 1400 (K.M.)
Wtorek: 1500 - 1800 (J.Ch.); 1100 - 1400 (K.M)
Środa: 1400 – 1800 (K.M.)
Czwartek: 730 - 1350 (J.Ch.); 1100 - 1400 (K.M)
Piątek: 1100 - 1400 (K.M.)
Książkę dla dziecka może wypożyczyć także osoba dorosła zachowując standardy sanitarne.
Tenczyn, dnia 6.11.2020 r.
ZASADY ORGANIZACJI NAUKI OD 9 LISTOPADA
ZASADY ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ADAMA MICKIEWICZA W TENCZYNIE
- Informacje ogólne
- Od 9 listopada 2020 r. do odwołania kształceniem na odległość (zdalnym) objęci są wszyscy uczniowie szkoły (kl. I-VIII).
- Nauka w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w Tenczynie będzie prowadzona przez dysk zdalny sptenczyn@gmail.com.
- Na szkolnej stronie internetowej zostanie umieszczona informacja dotycząca sposobu prowadzenia nauczania zdalnego (przez dysk zdalny sptenczyn@gmail.com) oraz możliwości kontaktu rodziców oraz uczniów z nauczycielami przez dziennik elektroniczny.
- Nauczyciel każdego przedmiotu na szkolnym dysku zdalnym (sptenczyn@gmail.com) umieszcza instrukcję określająca sposób kontaktu uczniów z nim (tak, jak w poprzednim roku szkolnym podczas nauczania zdalnego).
- Wychowawcy klas, których uczniowie w poprzednim roku szkolnym nie pracowali na platformie ZOOM, zobowiązani są przekazać uczniom/ rodzicom instrukcję instalowania w/w komunikatora.
- Organizacja lekcji w czasie kształcenia na odległość
- Część lekcji będzie realizowana za pomocą kontaktu bezpośredniego z uczniami (wyłącznie przez platformę ZOOM) według ustalonego wewnętrznie harmonogramu (dotyczy wyłącznie kl. IV-VIII).
- Wszystkie lekcje na platformie ZOOM prowadzone są przy włączonych kamerkach uczniów i nauczyciela.
- Obecność uczniów podczas lekcji na platformie ZOOM jest obowiązkowa.
- Podczas kształcenia na odległość lekcja trwa 30 min. Pozostały czas i przerwy między zajęciami są czasem na regenerację sił dla ucznia i nauczyciela.
- Lekcje rozpoczynamy zgodnie z obowiązującym podziałem godzin.
- Nauczyciel zobowiązany jest zamieszczać materiały edukacyjne (opisy lekcji) zgodnie z tygodniowym podziałem godzin. Materiały dodawane są na dysk zdalny do godz. 9.00 w dniu zaplanowanej lekcji.
- Nauczanie indywidualne odbywa się w domu ucznia z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, gdy uczeń lub jego rodzina nie przebywa na kwarantannie lub
w izolacji. - Zajęcia z nauczycielami specjalistami (rewalidacja, wspomaganie ucznia, tyflopedagog, logopeda) organizowane są indywidualnie w szkole. Rodzic zobowiązany jest przyprowadzić dziecko do szkoły
i odprowadzić je do domu po skończonych zajęciach. - Dzieci z klas I-III, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, mogą być objęte opieką w szkole, w ramach zajęć świetlicowych. Rodzice w/w dzieci zobowiązani są zgłosić potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej do wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.
- Ocenianie pracy ucznia
- Ustala się następujące sposoby monitorowania i sprawdzania wiedzy uczniów oraz postęp w nauce:
- karty pracy
- prace pisemne
- wykorzystanie platform moodle (np. Kahoot, Quizizz, lerarningapps)
- prezentacje multimedialne
- nagrania (śpiew, filmiki)
- wideorozmowy (platforma ZOOM)
- rozmowy głosowe lub tekstowe ( Messenger)
- notatki w zeszytach przedmiotowych lub zeszytach ćwiczeń
- materiały udostępnianie przez innych (np. https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje, https://epodreczniki.pl/, CKE, youtube lub inne przygotowane do kształcenia na odległość).
- Informacja zwrotna od ucznia
- Informacja zwrotna od ucznia może być dokonana przez:
- zdjęcie wykonanych zadań przez ucznia
- załączniki do maila (plik w komunikatorze tekstowym np. Word, prezentacja, plik dźwiękowy, filmik)
- raporty z wykonanych zadań przez ucznia z platform moodle
- rozmowę ucznia z nauczycielem (wyłącznie przez ZOOM).
- Informacja zwrotna do ucznia
Nauczyciel przedmiotu wysyła informację o uzyskanej ocenie ucznia na dziennik elektroniczny.
- Uczniowie ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi
Nauczyciel uwzględnia specyficzne potrzeby edukacyjne uczniów, dostosowuje kształcenie zdalne do ich możliwości oraz ocenia według zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej.
- Ocena zachowania ucznia
- ocena bieżąca
Wychowawca przy bieżącym (miesięcznym) ocenianiu zachowania ucznia uwzględnia specyficzne warunki wynikające z kształcenia na odległość. Oceniając obligatoryjnie zasięga opinii nauczycieli z poszczególnych przedmiotów na temat sumienności, rzetelności, samodzielności wykonywania przez ucznia prac zleconych drogą zdalną oraz zaangażowania podczas lekcji na ZOOMIE.
- Dokumentowanie pracy uczniów
Ustala się następujące formy dokumentowania pracy uczniów:
- Forma elektroniczna: założenie folderu i gromadzenie prac przysłanych drogą mailową.
- Gromadzenie materiałów na dysku zdalnym (np. DRIVE).
- Wydruk: zgromadzenie w segregatorze z podziałem na klasy i uczniów.
- Notatki nauczyciele z wideorozmów, rozmów telefonicznych, rozmów głosowych i tekstowych.
- Raporty z platform edukacyjnych.
2 listopada - WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
PRZYPOMINAM, ŻE 2 LISTOPADA 2020 R. (PONIEDZIAŁEK) JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDKTYCZNYCH.
Jolanta Leśniak
Dyrektor szkoły
JESIENNE ŚWIĘTO POETÓW
Jak co roku jesienią 29.10.2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z poezją w ramach „Jesiennego święta poetów”. W tym roku była to poezja Karola Wojtyły – naszego papieża Jana Pawła II
w związku z jego 100 – rocznicą urodzin, a także poezja naszych uczniów poświęcona osobie Świętego Jana Pawła II. W centralnym punkcie szkoły stanęła tablica przedstawiająca twórczość Karola Wojtyły i uczniów naszej szkoły. Wiersze uczniów z kl. VI i VIIa powstawały pod okiem polonistki Pani Genowefy Flagi. Duże wrażenie na uczniach zrobił wiersz Wiktorii Włoch z kl. VIIa - ”Święty”. Uczniowie klas I – III w skupieniu słuchali wierszy Karola Wojtyły i starszych kolegów.Jesienne święto poetów przygotowała Janina Chmiel – bibliotekarz.
Ostatnie pożegnanie Ś.P. Stanisława Stankiewicza
W dniu 28 X 2020 r. pożegnaliśmy Stanisława Stankiewicza, byłego nauczyciela naszej szkoły.
Stanisław Stankiewicz był pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń. Pracę w Szkole Podstawowej w Tenczynie rozpoczął w 1951 roku. Uczył fizyki, chemii i wychowania fizycznego, później geografii. W roku 1984 przeszedł na emeryturę, ale jeszcze pracował na pół etatu do roku 1991. Znany był doskonale mieszkańcom Tenczyna, gdyż pełnił jeszcze funkcję Sołtysa wsi.
Zapraszany, uczestniczył we wszystkich świętach i uroczystościach w szkole. Dziękujemy Panu za przekazaną nam wiedzę, za każde miłe słowo, dobrą radę, za tyle opowieści o historii Tenczyna, za cenne pamiątki; zdjęcia, dyplomy, dokumenty przekazane do opublikowania.
Pozostanie Pan w naszej pamięci - wdzięczni wychowankowie, a dziś następcy Pana w szkole - nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W dniu 21 października 2020 roku odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów. Szkolna aula w końcu mogła zaprezentować się w pełnej krasie, pięknie udekorowana z aktorami na scenie. Niestety w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 musieliśmy zorganizować tą uroczystość w dużym reżimie sanitarnym i bez tak ważnych gości jak rodzice, nauczyciele oraz szkolni koledzy i koleżanki.
Podczas ceremonii, w obecności pani dyrektor Jolanty Leśniak i pani wicedyrektor Genowefy Flagi nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci. Nasi najmłodsi uczniowie, pięknie wystrojeni w strój galowy i birety znakomicie zaprezentowali swoje talenty wokalne oraz recytatorskie na scenie. Klasa I a zatańczyła patriotyczny taniec z flagami.
Na zakończenie uroczystości pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, szkolne tarcze, klasowe fotografie i wykonali pamiątkowe zdjęcia. W sali czekały również upominki dla dzieci przygotowane przez rodziców. Uczniów do uroczystości przygotowały panie Dorota Góra, Kinga Mastela i Lidia Gruca – Łapka.
Archiwum Aktualności