My, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie jesteśmy zaniepokojeni faktem, że na stronie facebooka pojawiają się błędne informacje, które nas bardzo smucą i bolą. Zwłaszcza, że na tematy naszej Szkoły wypowiadają się osoby obce, nie związane ze Szkołą czy z Tenczynem. Mamy tu na myśli wpis z piątku 13 września.
W dniu tym na stronie facebooka pojawił się wpis, jakoby Szkole w Tenczynie groziła laicyzacja, rezygnacja z tradycji i wiary. Wpis polubili i udostępnili mieszkańcy Tenczyna oraz osoby obce, które nigdy w naszej Szkole nie były. Na przykład mieszkanka Krzeczowa dziwi się, że miejscowi nauczyciele dopuszczają wyzbycia się religii ze Szkoły.
Pragniemy uspokoić Rodziców, którzy odebrali tę wiadomość jako widmo powracającej laicyzacji.
Nas, Nauczycieli bardzo zabolały te słowa. Wielu Gości przychodzących do nas mówi, że tyle patriotyzmu i religijności, ile jest w naszej Szkole od samego progu, nie spotyka się często. Tu zacytowane są słowa Gości z Muzeum Ofiar Komunizmu z Warszawy, którzy przyjechali do Szkoły, aby od nas wypożyczyć materiały na wystawę o Słudze Bożym Ks. Michale Rapaczu. W wakacje przyjmowaliśmy trzykrotnie Księży z Kurii z Krakowa. Również i oni stwierdzili, że podziwiają nas, iż widzą tu tyle pięknej pracy wychowawczej, tyle ciekawych materiałów, dokumentów. Nawet w Instytucie Pamięci Narodowej ani w Kurii nie ma tylu źródeł na temat życia i śmierci ks. Rapacza.
Nasza Szkoła uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotycznych i religijnych w szkole, kościele, w gminie, powiecie czy województwie. Sztandar Szkoły reprezentuje Uczniów na procesji odpustowej, na procesji Bożego Ciała, uroczystościach patriotyczno – religijnych w Morawicy, jesteśmy w Krakowie na uroczystościach związanych z 17 września czy świętem Żołnierzy Wyklętych. 12 maja uczniowie uczestniczą w uroczystościach w Płokach, a w niedzielę we Mszy św. w intencji Ks. Michała. Delegacja szkolna uczestniczy w życzeniach dla Kapłanów
Rok szkolny rozpoczynamy Mszą św. w Kościele. Obecni są wtedy uczniowie oraz nauczyciele. Zakończenie nauki to również moment podziękowania Bogu za wszelkie osiągnięcia i te większe i te małe. Mszą św. zawsze rozpoczynamy Święto Szkoły w listopadzie.
Jesteśmy otwarci na współpracę z Parafią. Widzimy potrzebę Rekolekcji. Nauka rekolekcyjna trwa jedną godzinę, Rodzice zarzucali szkole, że nauczyciele mają dodatkowe dni wolne. Dlatego , aby dzieci nie traciły na lekcjach, Pani Dyrektor w maju zaproponowała O. Proboszczowi, aby Rekolektant przyszedł do Szkoły i tutaj na auli przeprowadził naukę dla dzieci. Pozostało w tym zakresie wiele niedomówień.
W każdej klasie obok godła jest Krzyż, na który powołujemy się w momentach wychowawczych. W izbie regionalnej wiszą Święte Obrazy, które ocaliliśmy przed zniszczeniem. Znalazły tu honorowe miejsce. Zwrócił na nie uwagę Ks. Biskup Jan Szkodoń podczas wizytacji Szkoły i Parafii.
Każda akademia ma uroczystą oprawę. Dekorację stanowią symbole narodowe, symbole patriotyczne, Święte Obrazy czy Krzyż.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości w Szkole odbyło się chyba sto patriotyczno - religijnych wydarzeń mniejszych i większych. Są one uwiecznione w gazetce szkolnej oraz kronice. Czy podjęte działania to rezygnacja z tradycji i wiary? (FB)
Każdą wycieczkę czy nawet krótki wyjazd rozpoczynamy w Imię Boże znakiem Krzyża i westchnieniem do św. Patronów Krzysztofa i Rafała.
Wspólnie z uczniami G. Flaga zbierała materiały od mieszkańców Tenczyna, aby opublikować je w formie książek. Chciała w ten sposób ochronić okruchy wspomnień najstarszych mieszkańców naszej wioski. Z całym szacunkiem odniosła się w nich do wiary naszych ojców, do zachowania tradycji i kultury ukochanego Tenczyna.
Wszyscy uczniowie w szkole uczęszczają na lekcje religii. W I klasie Rodzice podpisują zgodę na ich udział, co jest wymagane przez Prawo Oświatowe – Rozporządzenie o nauczaniu religii w szkole. Katecheci i katecheza mają swoje właściwe, godne miejsce.
Uczniowie piszą prace, wykonują prezentacje multimedialne na konkursy o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Tematem prac był na przykład O. Remigiusz Kranc – budowniczy naszego kościoła, Sybirak czy też o O. Serafinie Kaszubie (prace zdobyły III miejsce oraz wyróżnienie w etapie ogólnopolskim) Prace o tenczyńskich kapliczkach uzyskiwały wysokie miejsca na etapie wojewódzkim.
Przez cały rok uczniowie opiekują się grobami zmarłych nauczycieli, przed świętem Wszystkich Świętych porządkowali zapomniane groby.
Nie sposób wymienić wszystkich działań wychowawczych podejmowanych przez nauczycieli naszej Szkoły wobec Waszych Dzieci – a naszych Uczniów. Każdy Rodzic może przyjść do szkoły i oglądnąć Kronikę, w której opisane są szkolne wydarzenia.
Serce boli na słowa wypowiedziane w tak lekceważący sposób. Zanim coś powiemy, zanim przyklaśniemy, zastanówmy się, czy tak jest naprawdę? Czy szkoła chce zniszczyć dorobek ojców i dziadków. Czy przypadkiem nasza szkoła nie ocaliła przed zapomnieniem tego, czego dokonali nasi ojcowie i dziadkowie?
A póki co, bądźmy spokojni. Żadna laicyzacja nam nie grozi. Broni nas przed tym Sługa Boży Ks. Michał Rapacz, który stoi przy wejściu do budynku.
Po przemyśleniu nieprzemyślanego komentarza na FB
Nauczyciele oraz Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie