Organizacja zajęć w szkole
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunówbez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcje użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
4. Do budynku szkoły wchodzimy dwoma wejściami: głównym oraz od strony sali gimnastycznej (dla uczniów klas IVa i IVb).
5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (przedsionek szatni przy wejściu głównym do szkoły- strefa wyznaczona przez pasy podłogowe), zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
7. Zabronione jest organizowanie zajęć z udziałem osób niebędących pracownikami szkoły.
8. Rodzice zobowiązani są do odbierania telefonów oraz maili ze szkoły umożliwiając tym sposobem szybką ścieżkę komunikacji.
9. Szkoła posiada termometry bezdotykowe. Pomiaru temperatury u dzieci dokonuje się za zgodą rodziców ucznia. (załącznik nr 1: OŚWIADCZENIE RODZICÓW do pobrania na dole strony!)
10. W przypadku temperatury wyższej niż 37,5 ͦ C pracownik szkoły niezwłocznie informuje rodzica ucznia, celem jak najszybszego odebrania dziecka ze szkoły.
11. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomią się rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
12. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie
w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
13. Uczniowie poszczególnych klas uczą się w wyznaczonych salach, przechodzą tylko do sali komputerowej na zajęcia z informatyki oraz na salę gimnastyczną lub boisko szkolne na lekcje w.f. – u. Taka organizacja pracy umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły oraz uniknie się częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Sale lekcyjne przypisane poszczególnym klasom:
- klasa Ia: 4
- klasa I b: 3
- klasa II a: 1
- klasa II b: 2
- klasa III a: 5
- klasa III b: świetlica
- klasa IV a: przy sali gimnastycznej
- klasa IV b: 14
- klasa V: 7
- klasa VI: 9
- klasa VII a: 8
- klasa VII b: 11
- klasa VII c: 12
- klasa VIII: 10
14. Zarówno uczniów jak i pracowników szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce, zdezynfekować), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
15. W szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. W sytuacjach wymagających zmniejszenia dystansu między uczniem a pracownikiem lub pomiędzy pracownikami należy korzystać z maseczki lub przyłbicy. Nie ma przeszkód, aby korzystać z form zabezpieczenia przez cały czas wykonywania obowiązków służbowych.
16. Nauczyciele wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują
w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz po .wyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
17. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać
lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić
lub dezynfekować.
18. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
9. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,w szczególności z niepełnosprawnościami.
20. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
21. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
22. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
23. Na boisku szkolnym lub sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
24. Zajęcia świetlicowe odbywać się będą w świetlicy szkolnej. Uczniów obowiązuje regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych.
25. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
26. Uczniów uczestniczących w zajęciach pozalekcyjnych obowiązują ustalone zasady dotyczące organizacji.
27. W bibliotece szkolnej obowiązują ustalone zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniające konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
28. Uczniowie mogą korzystać z dystrybutora wody pod nadzorem opiekuna.
29. W szkole do odwołania nie organizuje się imprez okolicznościowych.
30. Personel sprzątający musi zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet (minimum: co dwie godziny) odnotowując ten fakt w harmonogramie prac porządkowych na dany dzień, zawieszonym w pomieszczeniu podlegającym dezynfekcji.
31. Uczniowie przebywają podczas przerw wyłącznie na poziomach, na których znajduje się ich klasa. Dopuszcza się przejście na obiad podczas przerwy obiadowej.
32. Do odwołania zawiesza się działalność sklepiku szkolnego.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1. Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku pojawienia się objawów chorobowych.
2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzący do szkoły mają obowiązek zdezynfekowania dłoni lub założenia rękawiczek ochronnych oraz zakryć usta i nos. Osoby trzecie nie mogą przekraczać obowiązujących stref przebywania (przedsionek szatni przy wejściu głównym do szkoły).
3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, przed zajęciami w pracowni komputerowej, po lekcji wychowania fizycznego, po skorzystaniu z toalety.
4. Dyrektor prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno -higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. Czynności te odnotowane są
w segregatorach z poszczególnych sal przez osoby sprzątające.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń
i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
7. Osoby sprzątające na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych,
w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, wrzucają je do wyznaczonego pojemnika.
9. Nauczyciele, co najmniej dwa razy dziennie przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk oraz korzystania z ręcznika papierowego. Należy również zwracać uczniom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
Załącznik nr 1 (do pobrania i wypełnienia przez rodziców):